• girdiğimde temiz olan bi havuzdu. klor dengesi filan sorunluydu ama bölgedeki en iyi havuzlardan birisiydi.
    keyifle yüzerdim. dışarıdaki insanlar can atardi girmeye. simdi suyun içi pis. içerken görünüyor. dışarıdan anlaşılmıyor.
    çıkacağız ama merdiveni çalmışlar. çıkamıyoruz. kalabalığı görüp icerde bi bok var sanarak atlayan atlayana.
    artık yüzmek imkansız kalabalıktan. arkamızı kolluyoruz. bir de işeyen sıçan kitleden uzak durmaya çalışıyoruz.
    havuzun sahibi kalabalığı gösterip bakın herkes memnun diyor. gelen çok çıkan yok.
    boklar yüzeye çıkmaya başladı. büfede tost yapan çocuğu kovuyorlar sorumlu diye.
    yan havuzun sahibi olan armut gelmiş. daha temiz bir havuz vaadi var. ama sizleri bizim havuza alalim diyor sıçanlara. onları havuza sokan 2 görevliyi transfer etmiş.
    kokuyor artık havuz. kirli diye isyan edeni çıkarıp depoya götürüyorlar. haber alınamıyor. kitle icerde sus pus.
    boktan kacsan da artık ayağına bulaşıyor. görmemek zaten imkansız. birisi icerde nargile içiyor. suyun rengi çoktan değişmiş.
    aileler çocuklarını havuzun dışına atıyor. ben kaldım o kurtulsun diye.
    öyle bir havuz.
  • yakında rüşvet için iç denetim gerekecek ülke.

misal biri gidip 500k rüşvet verecek. sonra ona "sen gidip şu danışmandan teklif aldın mi? rüşveti vermeden kaç teklif aldın? rüşveti vereceğimiz kişi onaylı tedarikçi mi?" gibi sorular sorulacak.

hayır madem yönetim şekli rüşvet, buna göre bir yönetim çıksın.

misal danışmanlar aldığı rüşvetleri gelir beyanı yapsınlar. hatta aldıkları rüşvete göre kpı koyulsun.
  • cok uzun zaman sonra tv'de aksam haberlerini izliyorum. yaklasik 45 dakikadir araliksiz birbirini doven insanlarin haberi var. herkes gergin, herkes sinirli ve kimse bir sey yapmiyor. insanlar firsatini buldugu an birbirlerije girisiyor benim anladigim. tanidik tanimadik fark etmiyor. negzel ulke. basim agridi.
  • zor zamanlardan geçmekte olan henüz dibi görmemiş ülke.

batının rus ambargosu hem batıya hem ruslara fena girdi. rusya, türkiye üzerinden ambargoyu delmenin planlarını yapıyor. yönetimin en acilinden aklı selim ve liyakatli insanların ellerine bırakılması gerekiyor. bu tufana olurda bu hükümetle yakalanırsak,
    bütün dertleri günü kurtarmak olduğundan para için rusya'ya her türlü tavizi vermekten çekinmeyeceklerdir. olurda bu hataya düşerlerse bunun batı tarafında bir yansıması mutlaka olur.

türkiye dengeli bir siyasi politika izlemek zorunda. mevcut iktidar boğazına kadar pisliğe battığı için rus tarafına ya da batı tarafına verebilecekleri tavizlerin sonu yok.

artık muhalefetin bastırıp hemen seçim, yarın seçim demesi lazım.
  • herkesin sesini bir başkasına dayattığı ve kendi iç sesinizle sizi başbaşa bırakmayan ülke. çocuklar bağırıyor, insanlar gürültü yapıyor, araçlar son sesle geziyor. sessiz bir yer bulmak adeta mucize. yetmiyor, son ses açılmış ezan başlıyor. o bitiyor iş makinası çalışıyor. bu gürültüye o kadar çok alıştırıldık ki biran sessizlik, huzur olunca birisi bozma ihtiyacı bile hissedebiliyor. televizyonlarda siyasiler, sözde gazeteciler bağırıyor. sosyal medyada troller, deliliği iş edinmiş takipçi kasanlar bağırıyor. herkes birbirine bağırıyor. o kadar yüksek sesle konuşuyorlar ki kimse kimseyi duyamıyor.

kendi sesinize, iç dünyanıza sizi yabancılaştıran ülke, türkiye...
  • kendisini var eden cumhuriyet devrimlerini hiçbir zaman benimsemiş olan ülke.

1938'den sonra belirli aralıklarla karşı karşıya kaldığı karşı devrimlere de gerektiği gibi direnç göstermemiş olması bugün içinde bulunduğu durumun en büyük nedeni.halk bir yana, son karşı devrim esnasında devlet kurumları ile medya ve sanat camiasının gerektiği direnci gösterememesi ve bir süre sonra sinmesi, bir kısmının menfaat için bu düzene katılması sonun başlangıcı oldu.

şurası kesin ki tarih sürekli bir ilerleme içerisindedir ve dönemin ruhuna aykırı ideolojilere sahip her oluşum, bir süre gücü elde tutsa bile er geç yıkılmaya mecburdur.elbet mevcut iktidar da tarihe karışacak.ancak mühim olan, karşı devrim sahiplerinin cumhuriyeti bir darü'l harp olarak görerek ülkeyi umarsızca yağmalaması ve yurda telafisi mümkün olmayan zararlar vermesi.türk milleti belki yeterli direnci gösteremediği için bu yaşadıklarını hak etti.

burada mazlum olan kim? anadolu'nun tabiatı, yurt için kanını dökmüş askerleri, devlet hazinesi boşalmasın diye kuruş hesabı yaparak devleti yöneten geçmiş devlet adamları ve elbette genç nesil.dediğim gibi köhne iktidarlar er geç tarihe karışacak ama ben dahil genç nesile ne kaldı, hangi mirasın üzerinde yaşayacağız? türlü yolsuzluklarla hazinesi boşalmış, devlet kurumları bozulmuş, milyonlarca göçmenle dolmuş, milleti cahilleştirilip ahlakı bozulmuş, dünyada saygınlığı yerle yeksan olmuş bir türkiye.
  • bulunduğu konum ve imkanlar bi cevher gibi ama onu işleyip mücevher yapadık zayi oldu malesef.

size ülke hakkında bi kaç bildiğiniz bilgiyi hatırlatmak istiyorum müsadenizle.

doğu anadolu bölgesi gelsin;

yüzölçümü 164.000 km²'dir. yüzölçümü bakımından türkiye topraklarının %21'ini kaplar. 2021 yılındaki nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 6.513.106 kişidir.

şimdi de size ankara gelsin;

yüz ölçümü 25.632 km²'dir.nüfusu 2021 yılı nüfus sayımına göre ilin nüfusu 5.747.325 kişidir.

yani koca bi doğu anadolu bölgesi ankara nüfusundan 1 milyon fazladır.

şimdi de iç anadolu bölgesine bakalım;

yüzölçümü 151.000 km² olup bu alan türkiye topraklarının %21'ini kaplar.2021 yılı nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 12 896 255 kişidir.

istanbul bilgilerine bakalım;
    yüzölçümü 5.461 km²'dir.nüfusu 2021 yılı nüfus sayımına göre ilin nüfusu 16,214,000 kişidir

koca bi iç anadolu bölgesi bir istanbul ilinden ortalama 3 milyon kişi eksiktir.

şimdi marmara bölgesi gelsin;

yaklaşık 67.000 kilometrekarelik bir yüzölçüme sahip olup türkiye'nin %8,5'ine karşı gelir.2021 yılı nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 26,650,405 kişidir.

şimdi de karadeniz bölgesine bakalım.

yüzölçümü 116.169 km² olup bu alan türkiye topraklarının %18'ini kaplar.2021 yılı nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 7.696.132 kişidir.

bu bilgiler doğrultusunda ülkenin yüzölçümün %60'ını doğu anadolu,iç anadolu ve karadeniz bölgesi oluşturup toplam nüfusları 27,105,493 kişidi olup ülkenin yüzölçümü olarak %8.5'ine denk gelen marmara bölgesinden 455,088 kişi fazladır.

bu kadar dar alana bu kadar yoğun bi nüfusun sıkışmasının bedeli ağır olur.nüfusu ülkeye yayamamak kimin şucudur bilemiyorum.ama marmara bölgesinin ülkenin hem kalbi ve beyni olduğu ve büyük bi deprem beklediği bir hakikattir.
  • (bkz: doğuya giden gemide batıya koşan insanlar)

çok uzun zamandır ülkemizin içinde yer aldığı durum bu idi ta ki 2002 seçimleri ve 2010 referandumuna kadar ondan sonra işin rengi tamamen değişti.

(bkz: doğuya giden gemide doğuya koşan insanlar)

haline evrildi durumumuz. giderken uğrak yaptığımız doğu ülkelerinden kaçak yolcuların binmesine göz yumuldu. suriyeli, afgan, paki gibi dindaşlarımızı da almayı ihmal etmediler, neden mi? olur da bir şekilde geminin su alışı ve batışı engellenirse yedek plan el altında her daim hazır olsun. şimdi partinin sonuna geldik eller havaya dönemi bitti, bakalım ufukta güneşin doğuşunu görebilecek miyiz yada bunlar iyi günlerimizdi ülkeden kaçıp giderken arkalarında bir yangın yeri mi bırakacaklar.

hepimiz aynı gemideyiz diyenler hiçbir zaman türkiye adlı gemide olmadılar; aksine hep ingilizlerin kayığında, abd'nin uçak gemilerinde yerlerini aldılar.
  • “roma’yı neronlar, caracallalar ve commoduslar dağıtmadı; aksine uzun ve yıkıcı savaşlar nedeniyle ruhu cılızlaşmış, maneviyat yoksunu roma halkı ahlak yoksunu tiranları ve cellatları iktidarın zirvesine çıkardı.”

(bkz: beyaz zambaklar ülkesinde)
  • haritadaki konumu ve tarihi gecmisi sebebiyle asla kendi halinde birakilamayacak bir ülke. bence gelecegi su sekilde olacak: #124570073
hesabın var mı? giriş yap