şükela:  tümü | bugün
7501 entry daha
 • yurt dışında 1.5 yıl kalmış ve seneler önce geri dönmüş ara ara da yurt dışına çıkan biri olarak yazıyorum.
  yazılımcı, mühendis tayfası dışında kendini yırtan beyaz yakalı tayfa için düzgün hayat yaşama amacından çok biraz moda haline gelmiş durumdur. hani vardı ya şu hafta sonu köy kahvaltısı delisi böcükler işte onlar. sanırım 2 yıl oldu bir avm'nin starbaksında oturuyorum yanımda iki kişi şu ülke şöyle alıyormuş bu ülke şöyle kabul ediyormuş şurda çalışma izni varmış bla bla bla acayip vakit öldürüyolar, şans aynı yere geçenler de yine gittim bunlar yine orda ama bu sefer 4 kişi olmuşlar yine aynı muhabbetler dönüyor. siktir olup gitmek isteyen bu kadar tatava yapmıyor. yani köy kahvaltısının yerini yurt dışında şu şöyleymiş bu böyleymiş etkinliği almış...
  yurt dışına siktir olup giden furyanın arkadaş grubumdaki ilk temsilcisi yaklaşık 3.5 sene önce (çok sıkı bir hükümet taraftarıydı) ülke .rrraaa yedi dedi iki hafta sonra amerika'ya gitti orada biraz vakit geçirdi kolladı bir yerleri sonra geldi 3 ay sonra gidiş o gidiş. siktir olup gidecekseniz mesela bu adam gibi gideceksiniz. burada beyin fırtınası yapmanız ya da günlük kininiz kusmanız (gayet anlıyorum bu durumu) pek yarar sağlamayacak.
  gitmeniz plansız programsız ve sadece bir heves olarak yapmanız durumunda hayal kırıklığı olacak. o yüzden gitmek istiyorsanız tecrübelerim öncelikle gideceğiniz yeri bir koklayın. yani orada yaşayan birilerinden tecrübe dinlemeyin oraya siz gideceksiniz siz yaşayacaksınız siz gidin. yoksa köy kahvaltısı yapıp geri dönersiniz dikkat edin.

  edit: ilk giden arkadaşım döndü burda bir firmada yönetici olarak işe başladı.
 • 2016 yılında yeni zelanda'ya gelerek gerçekleştirdiğim olay. 2017 yılbaşında başkent wellington'daydım, bu sene yeni yıla en büyük şehri olan auckland'da girdim.

  gelenek bozulmadı ve yeni yıla giriş videosunu bugün yükledim youtube'a. 2019'a hangi ülkede girmek istediğinizi yorumlar bölümüne yazmayı unutmayın :p şaka şaka hemen küfretmeyin mesajlarda.

  https://youtu.be/tv7n5clbpvs
 • 2016 yılında eksi sözlük'te olan biten başlığına göre 2016 yılında sözlüğe giriş yapılan yerlerin dökümü şu şekilde:

  türkiye %92
  abd %1,46
  almanya %1,45
  hindistan %0,70
  ingiltere %0,56
  hollanda %0,38
  kıbrıs %0,34
  azerbaycan %0,26
  fransa %0,25
  avusturya %0,18

  şimdi de bunun 2017 versiyonuna bakalım:

  türkiye %92
  almanya %1,74
  abd %1,02
  ingiltere %0,69
  hollanda %0,61
  azerbaycan %0,49
  kıbrıs %0,45
  hindistan %0,40
  fransa %0,34
  avusturya %0,20

  sözlüğe türkiye'den girenlerin oranında bir değişim olmamış ve burada herkes yurtdışında yaşadığını iddia etse de aynı 2016'da olduğu gibi %92'miz hala türkiye'de yaşıyoruz. türkiye'nin ciddi oranda beyaz yakalı göçü verdiğini düşünürsek %8'lik gurbetçi sözlükçü oranının 2017'de artmasını beklerdim ama artış olmamış. abd'den sözlüğe katılım oranı %1,46'dan %1,02'ye düşmüş. ya sözlük'ten abd'ye göçenler azalmış, ya da abd'deki türkler'in sözlüğe ilgisi azalmış. almanya'dan girişler benzer oranda artmış ve türkiye'den sonra en fazla giriş burada yaşanmış. hindistan'ın yüzde yarımlık payı büyük ihtimalle vpn kullanımından dolayı oluşan bir rakam. ingiltere ve hollanda'da artış gözlemleniyor.

  bu verilere bakarak sözlükçülerin yüzde kaçının türkiye'den siktir olup gitme olayını gerçekleştirdiğini (%8) daha iyi anlıyoruz.
2090 entry daha