• yoksulluk sıralamasında dünyanın ilk 10'una giren laos'da istikbalini turizmde gören ülkeler kervanına katılan kasabası. vang vieng, büyüleyici gölleri, bir lokma bir hırka geçinip giden budistlerin yaşadığı tapınakları ve sisli topraklarıyla turizm şirketlerinin listesinde "keşfedilmemişi keşfedin" hanesinde yer alan bir yerdir. ama geceliği 40 cente kalacak yer bulunabilen bu cennetin ziyaretçileri şimdilik ceplerinde yerli halktan birkaç kuruş daha fazla para olan yoksul turistlerdir.

batılı gençlere, en basit ilaçları bile yanlarında götürmelerini öğütleyen broşürlerde ön plana çıkan unsurlardan biri de ulaşımda yaşanan zorluklar. laos'da turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında vang vieng geliyor. bu küçük kentin iki ana caddesi, kısa zamanda otel ve lokantalarla dolup taşmaya başlamış bile.
  • bu şehrin genç sırtçantalı (backpacker) turist akınına uğramasının en önemli sebeplerinden biri nam song nehri ve bu nehirde tubing yapılıyor olması. yuvarlak, küçük, tabiri caizse kamyon lastiği gibi bir şeye biniyorsunuz ve kendinizi nehire bırakıyorsunuz, nehir boyunca sıralanmış barlar var, onlara el ediyorsunuz, sizi halatlarla kıyıya çekiyorlar, ucuza çılgınca içiyorsunuz, sonra sarhoş bir şekilde nehirde devam ediyorsunuz, bir sonraki bara kadar. tehlikeli mi? kesinlikle. ama eğlenceli olması daha önemli.
  • turizmden başka geliri olmayan laos şehri. şehir ekonomisi batılı ve çinli turistlere endekslenmiş. şehirde herkes turistlere yada turizm'den para kazananlara bir şey satıyor yada turistleri bir yere taşıyor. kent merkezinin bir albenisi yok. ram song nehrini geçince (köprüden yaya geçmek için bile para vermeniz gerekiyor) bir kaç km sonra doğal güzellikler başlıyor. şehrin üç dört km uzağında muhteşem güzel tepeler var her birinde manzara noktaları oluşturmuşlar. giriş genelde 10000 kip yani 1.2 dolar. kendinize güveniyorsanız yaklaşık 300 ile 500 metre tırmanıp doyumsuz manzaraları seyredebilirsiniz. tırmanış orta zorlukta ama olduk oldukça dik. bunun dışında irili ufaklı lagoon ve mağaralar var. ayrıca farklı yerlere ziplinelarda kurmuşlar. aktivite ve doğa yürüyüşünü seviyorsanız beklediğinizi bulursunuz.
  • laos gezisinde uğranmasa olur bir kasabadır. yani en azından bence.

yaklaşık 10 günümü geçirdim burada. kasaba merkezinde yapacak kelimenin gerçek manasıyla hicbir şey yok. kültür göreyim derseniz o da yok. tamamen turistik bir şehir ve turizm doga üzerine kurulu. evet doğası güzel, ancak buraya gelene kadar siz muhtemelen tayland'da zaten yeterince dağ bayır ve mağara görmüşsünüzdür. dolayısıyla onlarca diğer seçenek arasında yeni bir şey vaadetmeyen bir destinasyon.

doğa aktivitelerini saymak gerekirse; onlarca mağara, bir kaç lagün, zipline, su kayağı, tubing (bu ne kadar doğa aktivitesi sayılır bilemiyorum), tırmanış. lagün ve mağaralara kendiniz araç ayarlayarak gidebilirsiniz. öbürleri için tur satın almanız sağlıklı olur. tam gün tur fiyatları 400.000 kipten başlıyor. içinde öğle yemeği de dahil. bu yazdıklarım güncel fiyatlar. 2 ay önce bu turlar 250.000 kipmiş. adamlar zam yapmış. genel olarak son 2 ayda turizmle ilgili her şey 2 katına çıkmış neredeyse. buna konaklama da dahil. yemek de dahil.

yemek demişken vang vieng'e dair en iyi şeyden bahsedeyim. yemekler! vang vieng küçük bir kasaba ancak pek çok yeme içme seçeneği var. laos'un geri kalanının aksine her saatte yemek yiyebileceğiniz bir yer bulabiliyorsunuz. restoranlar da genel olarak başarılı. ve daha muhteşemi ucuz! 25.000 kip ödeyerek karnınızı rahatlıkla bir sulu yemekle doyurabilirsiniz. asya yemeği yemiyorsanız (ki yiyin) daha ucuz bir alternatif olarak sandviççiler var. koca bir sandviçi 15.000 kipe yiyebilirsiniz. sandviççiler her yerde, dolayısıyla bulmak zor değil.

bir diğer alternatif bu yıl vang vieng şubesini açan lotteria. lotteria ne derseniz? (bkz: lotteria)

kasaba genel olarak adını "parti kasabası" şeklinde sunmuş olsa da benim bulunduğum tarihlerde (yani 1 hafta önce) partiye dair pek bir şey yoktu. gece oldukça erken kapanan sakura pub ve karşısında bulunan (ve yine erken kapanan) irish pub vardı. ırish pub ortamı iyi ve hareketli ancak çok erken kapanıyor. daha sonra insanlar başka mekana geçiyor. adını unuttum ama o civarda gece 3e kadar açık başka bir mekan daha var. ırish pub çalışanlarına sorarsanız sizi yönlendirirler. ben zurna olmuş halde gittiğim için son mekana dair pek bir şey hatırlamıyorum.

kasaba için söyleyebileceğim son şey ise tham chang mağarası. kasabaya en yakın turistik nokta burası ve ilginç bir şekilde burada turist yok. buraya merkezden 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. zaten yürüyerek gidebileceğiniz tek yer burası. giriş 15.000 kip.

kısıtlı zamanınız varsa hiç uğramayın, direkt luang prabang'a geçin. vang vieng ne kadar boş bir para tuzağıysa, luang prabang da o kadar dolu ve zaman harcamayı hakeden bir şehir. son 5 gündür de luang prabang'dayım. güneydoğu asyanın en güzel şehirlerinden biri olabilir gerçekten. neyse efenim, o başka entrynin konusu.

benim zamanım vardı, 10 gün kaldım vang vieng'de. 10 gün piizlendim. günlerimi boş boş bira içip avrupa yakası izleyerek geçirdim. kitap okudum. fransız bir kıza yürüdüm de hemşehrisini görünce kız benden uzaklaştı. neyse özele girmeyeyim. ehi ehi! dolayısıyla pişman değilim burada geçirdiğim zaman için. ama kısıtlı vakti olanlara önermiyorum.
hesabın var mı? giriş yap