şükela:  tümü | bugün
  • hakkında başlık açılmamış olduğuna şaşırdığım venezuela para birimi. şu anda 1 tl = 24662 bolivar ediyor. tahminim önümüzdeki 10 yılda 1 tl = 1 bolivarı göreceğiniz yönünde.
  • 5 sıfır atılarak yeni venezuela bolivarı çıkmıştır.

2 venezuela bolivarı 1 amerikan doları olacaktır.
  • an itibariyle 1 tl=37352 bolivar ediyor. tl’nin değer kaybettiği yerde venezuela bolivarı nasıl değer kaybediyorsa artık 1 ay olmadan tl’ye karşı yüzde 50 daha değer kaybetmiş.
  • yakın dönemde tl ile aralarında çok tatlı kapışmaların olacağını tahmin ettiğim tatlış ülke parası.
  • amk bunlar da resmen fakirligin ete kemige burunmus hali lan.
  • (bkz: alım fırsatı)

şaka lan şaka. elindeki son parayı da çarçur etme. alabiliyorsan ihtiyacın olan elektronik birşey falan varsa onu al, bir ay sonra ilk taksidini ancak ödersin onunla.
  • 2008'de geçilen para biribimi, gerçi ondan önceki de bolivardı ama bu bolivarın başka bir ek adı daha var şimdi unuttum. neyse o kadar değersizdir ki google'a 1 venezuela bolivarı kaç tl yazınca karşına rakamlar değil bildiğin garip bir denklem çıkıyor, sen hesaplıyorsun sjsjsjsjs sinirim bozuldu kusura bakmayın.

not: adamlar bir adet hamburger yiyebilmek için birbuçuk ay çalışıyor ve hala maduro'yu %68 gibi bir çoğunlukla destekliyorlar. bu sefer gülmüyorum ama bir düşünün bakalım niye gülmüyorum
  • çok büyük bir ekonomik krizde olan ülkenin para birimi.
  • 'bunlar da fakirliğin ete kemiğe bürünmüş hali' diyorsunuz ya, demeyin. bir yazın google amcaya 'venezuala'nin yolu ' 'venezuela bu hale nasıl geldi' ya da ' venezuela'nın dünü bugünü' vs.. bir bakın bakalım nasıl gelmiş bu hale.
    geçtiği yollar aynen bizim şu an geçtiğimiz yollar. yarın bir gün o bolivar ile tl eşitlenirse ben şaşırmam, ha sevinememde ama şaşırmam.

tanım: türk parasından değersiz istisna bir kaç para biriminden biri. son söylentilere göre ekmek bile alsan para tartılarak alınıyormuş. mesela, bir ekmek 250 gram 10'luk banknot bolivar.