• daha next-gen konsolların özelliklerini bilmeyen beyin yoksunu gerizekalılarca eleştirilen oyun. tam bir internet kafede tibercisi ağzıyla ayar vermeye de çalışırşarmış aman da aman, kıyamam bu amcık ağızlılara :(
  • 3 kuruşluk konsol aldı diye kendisini zengin zanneden bebelerin nedense eleştirtmediği oyun. yeni nesil yeni nesil diye zırladığınız konsolların tümünün toplamı sağlam bir gaming pc parası etmiyor aq ne bu afra tafra. insan 4 konsol parası gömdüğü pc sinde istediği fps yi alamayınca çıldırıyor tabi ki aq. salak salak konuşmayın.
  • next-gen konsollarda 30 fps calisan oyun. grafikleri crysis 3 seviyesinde olsa ne olur, minecraft gibi olsa ne olur? 30 fps'yle oyun mu oynanir lan? sikmayin caninizi ama, pc'de 60 fps'yle oynayinca da oyun bok gibi.
  • 60 liraya değen oyun. ama 60 usd'ye değmez.
  • 2012 yılında vaat ettiği görsel kaliteyi yakalayamamış ve bu yüzden hayal kırıklığı yaratmış oyundur. bunun lami cimi yok.
  • ulan sokayım grafik, pc, konsol, rockstar kavganıza diye isyan çıkarttığım oyun. arkadaş sadece şunu merak ediyorum. ps4 sahibiyim. bugüne kadar red dead redemption, gta, batman'ler, assassin's creed'ler, far cry vs oynamış ve çok keyif almış bir insanım. bu oyuna o kadar para verilir mi sorusunun cevabını sayfalardır arıyorum. hiçbir kıyasa girmeyecek adam gibi bir cevabı olan tüm sözlükçü kardeşlerden bir yeşillik bekliyorum.

mesajlar sonrası edit: dönüş yapan tüm dostlara sevgiler selamlar sunuyorum. oyunlara aynı mantıkla baktığımız diğer yazarlar gösterdi ki oyunu oynamak gayet keyifli. sokmuşum grafiğine.
  • çoğunluk oyunu oynamamış, grafik kart vs. muhabbeti dönüyor hep. ben pc'de oyunu oynuyorum aktif bir şekilde. (aktif dediğin %11 falan bitirdim) oyun gayet güzel. (bkz: gta) gibi görevleri tamamlamak için standart adımlar yok, görevlerin %50si sizin yaratıcılığınıza kalıyor. en son (bkz: hitman absolution) oynamış bir kişi olarak bu konuda birbirlerine çok benzediklerini söyleyebilirim. gta'nın araba kullanma, suda yüzme, koşma vs. gibi harita aksiyonları açısından bir tık daha gta'dan geride ama ilk çıkan bir oyun için eyvallah denebilir.

oyun güzel, parasına da değecektir. internet üzerinden oynamayı deneme fırsatım olmadı ama gameplayler izlemiştim, karşılıklı olarak birbirinin telefonunu hackleme görevi falan filan var.
  • dün kendisini playstation 4'te 10 saat kadar oynadım. hatta ilk yüklediğim gece yüklendikten sonra göz ucuyla şöyle bir yarım saat baktım ve sarmadı diye yattım. bu sabah kalktığımda ise bir şans daha vermek istedim ve 10 saat başından kalkamadım. şu anda oyunun %12’sini bitirmişim diye gösteriyor. 10 saatin sonunda iyi kötü bir şeyler diyebilecek duruma geldim.

bence oyuncuların en büyük hatası bu oyunu gta v ile karşılaştırmak oluyor. bence bu oyun gta v değil hatta gta v'den çook uzakta yer alan bir oyun. bu oyun karşılaştırılacaksa yine bir ubisoft yapımı olan assasin's creed serisi ile karşılaştırılmalı. oyun dinamikleri ve oyunun bize sundukları zaten gta v değil. burada hata ubisoft pazarlamacalarında çünkü sürekli olarak bize gta v'e rakip bir oyun çıkaracaklarmış gibi açıklamalar yaptılar. haliyle oyuncular arasında da gta v vs watch_dogs algısı oluştu. ancak oyun bariz bir şekilde ac serisinin günümüzde geçeni ve hepimizin aklında yer alan "big brother is watching you" teması. yan görevinden tut görsellere, oynanıştan tut anlatım diline kadar ac serisinin aynısı. open world teması biz oyuncuların aklını da çelmiş olabilir ama ac'deki open world'den fazlasını sunmuyor. nasıl daha önce roma'da, boston'da, istanbul'da kafamıza göre takıldıysak burda da öyle takılıyoruz. hikayenin işlenişi ve oyuncuya yedirilmesi de aynı ac serisinde olduğu gibi karşımıza çıkıyor. eğer ubisoft ekibi gta v'e karşı bu kadar burnu havada hareket etmeseydi böyle tepkilerle karşılaşmazdı. kaldı ki ubisoft'un rockstar gibi cesur ve az-öz iş yapan bir ekip de olmadığı bilinen bir gerçek. rockstar bütün gücünü efsanevi bir oyun yapmaya harcarken ubisoft oyuncuları oyalayacak ama hem oyun hem de merchandise ürünleri ile paranın dibini vuracak oyunlar yapıyor. ac2'den sonra her oyunu bir iki özellik geliştirerek temcit pilavı gibi önümüze sunması bu açıdan bir örnek olabilir. nasıl ilk ac oyunu çok eksik olup da ac2'de efsane olarak karşımıza çıktıysa bence watch_dogs da devam oyunlarında (ubisoft kesin çıkarır olm. adamların olayı bu) bizi tatmin edecek seviyeye ulaşacaktır. ayrıca bunlarla beraber oyunun içerisinde sürekli bir ac serisine göndermeler var. ubisoft'un açıklamalarında da "iki oyun birleşebilir" tarzı açıklamalar var. watch_dogs ac serisinden bağımsız bir şekilde gitmeyip de ileride ac ile kendi evrenini oluşturacakmış gibi duruyor.

oyunu genel olarak beğendim ben. eğer bu tarz oyunları seven birisiyseniz sizi tatmin edecektir.

oyunda gördüğüm eksiler:

-araç sürüşü. kötü değil ama eksik. kaldı ki ilk yorumlardan sonra ben çok daha kötüsünü bekliyordum ama beni tatmin etti. eksik olan nokta ise araç sürüşlerinde araçlar arasındaki farkın çok az olması. genel olarak hız ve acceleration dışında araçlar arasında sürüş açısından bir sorun olmuyor. ha bir de motorla son hız giderken kamyona çarparsanız adamınız hala motorun tepesinde bizi bekliyor (yıl olmuş 2014...)

-hikaye güzel olsa da oyuna yedirilmesi çok başarılı olmamış. örneğin ac ya da gta’da ana görevi yapıp bir iki yan görev yaptıktan sonra ana göreve tekrar geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam ediyor, hikaye sizi içine çekiyordu. watch_dogs’da ise ana göreve geri dönünce “nolmuştu ya, kim bu ya” derken hikayeye giremiyorsunuz.

-müzikler... çok güzel telefonumuz var, istediğimiz yerde müzik dinleyebiliyoruz. arabamız var radyosu var, müzik dinleyebiliyoruz. ama kardeşim çalan müziklerde bir bütünlük olur, rock müziğinden sonra rap gelmez... oturup telefonunuzda bunları düzenleyebilirsiniz ama ben şahsen araca bindiğimde müzik başlayınca bunlarla uğraşmak istemiyorum.

-grafikler... herkes konuştu zaten bu konu hakkında. bence kötü değil hatta gayet tatmin edici ama bir next-gen? siktiriniz gidiniz efenim. çıkana kadar şişir şişir şişir sonra bunu ver...

oyundan aklımda kalan artılar:

+görev çeşitliliğinin fazla olması. dur onu da yapayım, dur bunu da yapayım derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

+digital trips :) bunu daha önce yapmadıysanız ve oyunu oynuyorsanız işi gücü bırakın bunu oynayın. dev bir örümcek tankı olun şehri dağıtın, cehennemden gelen arabanızla carmageddon tadı yaşayın ya da şehirde ordan oraya çiçeklerin üzerinde zıplayarak gidin karar sizin.

+hack olayı. ama bahsettiğim büyük sistemler değil, telefon elinizde milletin içinde gezerken edindiğiniz bilgiler, telefonlarını hacklemeniz, şarkılarını telefonunuza indirmeniz gibi küçük ama hoş şeyler. bazen gülmekten yerlere yatıracak detaylara sahip bilgiler çıkabiliyor.

+hack olayı 2. bu seferki bir yere baskın yaparken ya da adam öldürürken kameralara, elektronik sistemlere giriş yapıp sadece silah ile değil ufak çakallıklarla ortalığı dağıtmanız olayı.

+watch_dogs online. aslında hepimiz single player'da takılıyoruz ama birbirimize de bağlıyız düşüncesi. sizinle birlikte bir binada kim check-in yaptı, aynı mini oyunda dünya sıralamasında nerdesiniz vs. gibi ufak bilgilerle single player içinde online tecrübe yaşatıyor adamlar.

+watch_dogs online 2. siz aheste aheste arabanızla turlarken bir anda birisi size istek gönderip "pampa gel kovalamaca oynayalım" diyebiliyor ve kabul ederseniz ai'ye karşı değil, gerçek insanlara karşı oynamaya başlıyorsunuz.

+skill tree. hem oyunun içerisine daha çok çekiyor hem de size yeni bir mücadele ortamı sağlıyor.

şimdilik aklımda kalanlar bunlar. eğer vaktiniz ve paranız varsa alın, pişman olmazsınız. oyun ile ilgili bu kadar negatif yorum olmasının sebebi daha önce de dediğim gibi ubisoft'un bok yemesidir. "ooooo bir oyun yapıcaz çok güzel olcak" "oooo bir kaç ay içinde chicago'ya da bekleriz gülüm" gibi saçma çıkışları olmasaydı herkes paşa paşa oynuyordu oyunu. keyifli ve eğlenceli bir oyun olmuş.

edit: bir de bu oyunu oynayacaksanız gerçekten konsolda oynayın. bunun nedeni next-gen muhabbeti falan değil, ubisoft'un optimizasyon işini becerememesi. konsola göre oyun yapıyorlar, para kazanmak için hiç üstüne düşmeden pc'ye de adapte etmeye çalışıyorlar. sonuç yine bok oluyor yine bok oluyor. lan ac serisinin 5 oyununu pc'de oynadım, 5 oyunda hiç mi klavye-mouse alanında düzelme olmaz. black flag'i konsolda oynadım da gerçekten oyunu oynadığımı hissettim en sonunda.

edit2: cık uzun süre oynadıktan sonra baya baya bayıyor.oyunun bir devamlılığı ya da sizi içine çekecek bir hikayesi olmadığı için şehirde bön bön dolanmak zorunda kalıyorsunuz...
  • nasıl ki red dead redemption' da ışınlanarak haritanın öbür ucuna göreve gittiğinizde dahi atınız bir ıslıkla yanınıza geliyorsa, bu oyunda da telefonunuzun şarjı öyle bitmiyor işte.
  • çarşamba günü aldığım ve beğenerek oynadığım muhteşem oyun.

normalde o kadar alışkanlığım olmasa da hayvan gibi istatistik kasıyorum bu oyunda. gta v'de de kastım biraz ama onda sadece strangers freak falan uğraştım %88le bitti herhalde. ama bunda bayağı uçtum.
    fikir vermesi açısından olayı şöyle özetleyeyim:
    bu oyunu carşamba aldım ve şu an cuma. aradan geçen iki günde rahat 4-5 saat oynamama rağmen senaryo görevlerinden sadece ilk verileni yapmıştım.
    buna rağmen hayvan gibi haritadaki her şeye saldırarak oyunu %15'e getirdim.

yani bağımlılık gibi oldu bu oyunda boş işle uğraşmak. haritada tam göreve gidecem bir bakıyorum yol üstünde bir privacy invasion. tak hemen atlıyorum ona. sonra bir bakıyorum bir check-in noktası, sonra bir tane daha. ardından bi "crime probility" ona koş. böyle böyle tek görev yapmama rağmen %15'i geçti oyun.

neyse bugün dedim ulan görev yapacam. görevden önce bi gittim şu bardaktaki topu bulma oyunun tüm bölümlerini geçtim. sonra satrancın 10 levelının 10'unu da 3yıldızla tamamladım. biraz daha oyalandıltan sonra göreve koştum. daha 2. görev aslında düz girseydim oyuna 30 dakka sürmez.

ikinci göreve geldim bi baktım deli gibi level kasmışım skiller açık baya. bi adam hackliyorum 600-800 dolardan aşağı çıkmıyor skiller sayesinde. reputation en sonda. epey bir kıyafetim var.
    sonra bi göreve daha gittim. herif bana bi assault riffle al diyor 1000 dolar falan bi şey, bende en pahalı assault (30k) acr açık.

oyunun içeriğine gelecek olursak bu etmenleri başlıklar altında incelemek istiyorum.

yetenekler

oyundaki en temel şeylerin başında "skill" yani yetenek sistemi geliyor. siz oyunda level atladıkça yetenek puanları kazanıyorsunuz ve bunlarla yetenek ağacından yetenekler açıyorsunuz.

yetenek ağacını 4 tane birbirinden bağımsız bölümü var. bunlar:

-driving(sürüş)
    -combat(çatışma vs.)
    -hack
    -crafting(oluşturduğunuz şeyler ileride değineceğim)

ayrıca yeteneklerin mantığını anlamanız için bir örnek bereyim.

diyelim en başta sadece yolun altından çıkan blokları kontrol edebiliyorken yeteneği geliştirirseniz köprüleri açıp kapayabilirsiniz. bu örnekteki yeteneklerin sırasını kafamdan uydurdum onu belirteyim.
    ve ayrıca şunu da söyleleyim. evet istediğiniz zaman bu hackleri yapabiliyorsunuz. illa görevde olmaya gerek yok. ama ihtiyacınız olmuyor normalde o yüzden normal oynanışa bir etkisi yok gibi.

yetenek ağacının şekli için:
    http://watchdogs.wikia.com/…ills_tree-watchdogs.png

burada her bir bölümü ayrı ayrı açıp öyle ayarlıyoruz bu görüntü en tepeden görünümü.

harita

oyunda epey büyük bir haritamız var. oyun chicago'da geçiyor ve şehir oyuna epey detaylıca aktarılmış. önemli binaların önüne gelince binalar veya yerler hakkında bilgi alabiliyorsunuz.
    haritanın 4-5 farkli bölümü var. bu bölümler ilerledikçe açılıyor.

haritanın en güzel yanlarından biri bazı binalar haritada 3 boyutlu olarak gözüküyor. oyuna bir etkisi olmasa da göze hitap açısından güzel bir ayrıntı.

bunun yanında haritada uğrayıp alışveriş yapabileceğimiz dükkanlar:
    -bar
    -cafe
    -pawn shop: buradan crafting için kullanabileceğimiz bazı kimyasalları alabiliyoruz veya sağdan soldan elimize geçenleri satabiliyoruz.
    -silah dükkanı
    -giysi dükkanı
    -eczane
    (unuttuğum olabilir)

haritada oyun oynayabileceğiniz yerler.

- bardağın altındaki topu bulmaca
    - içki içme oyunu: yazarak açıklaması zor.
    -poker
    - slot makinası
    - satranç: bunda size bir vezir veriyor ve tahtadaki belirli sayıda piyonu temizlemenizi istiyor ne kadar az hamle o kadar yıldız
    - cash run: bu oyunda harita nah şu şekle dönüyor: şekil

siz koşup paraları topluyorsunuz.

telefondan veya haritadan girilenilen oyunlar(digital trips)

bunlar daha çok gta v'de uyuşturucu alınca sağdan soldan fırlayan uzaylıları yok ettiğiniz görevlere benziyor. dünya tamamen değişiyor.

4 tane böyle oyun var

-madness
    - alone
    - psychedelic
    - spider-tank (reyiz)

bunları tek açıklamak uzun sürer youtube'dan videolarına bakabilirsiniz.

araç kullanımı

oyunda araç kullanımı güzel ama bir şey eksik gibi. henüz tam tam tanımlayamıyorum ama araba sürerken moda gireniyorsunuz. yeteri kadar yol mu yok bilmiyorum ama araba sürdüğünüz kısımlar dümdüz geçiyor gibi. bu alanda favorim gta v.

bunun yanında arabaları isterseniz telefonunuzdaki " car on demand" kısmından sipariş edebiliyorsunuz. en baştaki bazı arabaları bedava sipariş edebiliyorken (istediğiniz zaman sipariş ediyorsunuz yakında bir yere arabayı birakıyorlar) diger arabalar kilitli vaziyette duruyor. bu kilitli srabaları eğer haritada bulur da sürerseniz kilidini açmış oluyorsunuz. eğer sipariş vermek isterseniz de parasını verip açmanız gerekiyor veya hacklediğiniz birinin hesabından çıkabilir. yani önce kildini açıp sonra parasını açmanız lazım.

yapay zeka

insanlar robot gibi. mesela yolun kenarına bıraktığınız bir araba yola bir miktar girdiyse arabalar salak gibi bekleyip korna çalıyor. gidip arabanın etrafından dolaşmıyorlar ya da siz bir npc'nin arabasına çarparsanız hiç bir tepkileri yok gibi. hepsi çok donuk.

ama belirtmekte fayda var polisler bayağı akıllı fakat onlar da beredeyse hiç takılmıyorlar peşinize.

görevler ve yan görevler

oyunda epey bir yan görev var. bunları tek tek anlatmak zor olacagindan sadece başlıklarını atmayı planlıyorum.

fixer contracts

size yok araba çalmadır, yok arabayı sahibine teslim etmedir görevler veriyor ve karşılığıbda para alıyorsunuz.

bunun dışında haritada beliren isterseniz yapacağınız hem yan görev dediğim puzzlelar var ki bunlara küçük bir google araştırmasıyla ulaşabilirsiniz parmaklarım felç oldu.

bu iki sistemin yanında bir de "crime probability" diye bir olay var. bunlar size aniden mesaj olarak geliyor. belirli bir bölgede insanları gözetliyorsunız. crime probability ve victim probability var. eğer suç işleyecek adama görünürseniz ve sizi anlarsa suç işlemiyor bu sizin içi iyi değil. eğer bir suçluyu suç ilkedikten sonra kaçarken yakalarsınız bu size reputation (ün) veriyor. eğer suçu işleyemeden yakalarsanız daha çok veriyor vs. bu reputation'a göre arttıkça önce protector ardından vigilante konumuna yükseliyorsunuz. bu repler arttıkça halkın sizi ihbar ihtimali düşüyor. eğer sivilleri öldürür veya yaralarsanız repiniz düşüyor ve bu eksilere kadar gidiyor. eksiye hiç düşmedim ne oluyor bilmiyorum.

rep sistemi:

kötü-----az----0-----protector--vigi

gibi.

not: görevlerde güvenlik kameraları çok büyük yardımcınız olacak.

eklemeden de edemeyeceğim oyunun atmosferini dishonored'a benzettim hafiften. tepedeki adamlardan intikam almaya çalışması falan andırıyor.

son ekleme: craftingden bahsetmeyi unutmuşum.
    örnek vermek gerekirse yetenekler bombayı açarsanız bomba yapabilirsiniz. bunun için bomba malzemeleri gerekir. eğer malzemeniz varsa oluşturursunuz.
hesabın var mı? giriş yap