• beni derinden etkilemiş bir dizidir. bir günde bitirdim ve soundtracklerini günlerce dinledim. bu dizideki biyonik dostlarımızın çaresizliği ile kendimi ozdeslestirdim açıkçası. çoğumuz aslında buradaki gibi hep aynı yerlerde yaşayıp, aynı şeyleri yapıyoruz ve belli sınırlar içerisinde. bu monotonluk, çaresizlik ve kontrol edildiginin farkında olamama hali ve dolores yengenin sonunda zincirleri kırması da bu diziyle kendi hayatında bağlar kuran biri için etkileyiciydi.
  • bilim-kurgu sinemasının insanları kendi gerçeğiyle yüzleştirmek gibi bir huyu vardır.
  • konuyla alakasız ama ne zaman bu başlığı görsem aklıma rahmetli westwood studios geliyor ve hüzünleniyorum. alacağın olsun ea.
  • dizi ilk sezonuyla efsaneler arasına girdi bence. hbo'nun son birkaç seneki dizileri arasında the leftovers'dan sonra en iyi ikinci dizisi.

ama dizi kaç sezon devam edecek? beş-altı sezon devam ettireceklerse ilk sezondaki ters köşeleri yapamazlar. ve sadece vahşi batı konseptinde devam ederlerse sıkıcı bir hal alır dizi. umarım şu samuraylı konsepti de görürüz ki boşuna göstermediler galiba onları.
  • benim bilim kurgu ve beyin jimnastiği yapma vedahi araştırma isteklerimi karşılamıştır kendileri .
    --- spoiler ---

dizinin eleştirildiği konulardan biri şu; aman çok klasik ! sonradan akıllanan robotların isyanı ...
    bu fikre katılamıyorum şöyle ki; robotlar ( yapay zeka) kendi kendine yön veremez sonuçta hepsi kodlar, sayılar,yazılım vs vs. yani robot uzmanı değilim elbette .. ama kodlanmayan bir durumun yazılım dışına çıkması zannımca imkansıza yakındır. teknik olarak öyle olmalı.( günün 24 saat olduğunu bir dijital sattinde görsel kısmında sayıların 0-24 arasında gösterileceğini biliriz değil mi ? saat 27 görünmez..kendimi çürüteyim bazen bizim işyeri asansörü 16. kat diyor ama sonuçta gerçekte öyle bir kat yok, o da dediğiyle kalıyor..birşekilde hakikatın dışına çıkmış gibi görünse de aslında hapsolmuş orada.bizi 16. kata götürdüğünü iddia etse de 14.ten yukarı çıkamıyoruz, öyle dijital hatunun demesiyle olmuyor .)
    o bilinçlenmeler hülyalar,umutlar,isyan,kaçış vs. hepsi ama hepsi önce arnold eliyle, o tam amacına ulaşamayınca da bizzat dr. ford tarafından yazılmış bir kurgudur hikayedir. ya da ben diziyi tamamen yanlış anlamış ve yanlış bir tarafımla izlemişimdir o da olabilir.

bir yazar demiş ki william’a
    otuz yıldır ne arıyorsun?
    e yani çok haklı bir konu, bu cümleye katılıyorum, harbi ne arıyor ? labirent i otuz yılı bırak, 3 bilemedin 7 haftada bulamadıysan defol git intihar et! ( hadi arazi çok büyük diye 1 yıla çıkarttım) biraz gerizekalısın...kaldı ki william’ ın çalışkan ve zeki olduğu vurgulandı ara ara... eee nerde hani? burda gerçekten gizem yaratmak için müdahil edilmiş boş bir karakter gibi duruyor.ayrıca dolores’ e kötü adama dönüşme sürecini anlattı ya.. hah o! çok saçma sapan ve içi boş bir açıklamadır inanmadım. niye kötüye evrilmiş belli değil... neymiş doloresten sıkılmışmış artık..mib gibi karizma bir karaktere hiç yakışmayan son derece yüzeysel bir açıklama.. artı canııımmm güzelim doloresten sıkılıyorsun da o saçma sapan belli ki birilerini oyalamak için yapılmış labirenti 30 yıl aramaktan sıkılmıyorsun.... yaw neremle kızayım neremle güleyim bilemedim ...

maeve gerçekten irite bir tip hiç sevemedim. yine bir yazarın dediği gibi felix’ in ona hayran olduğu için değil de ford istedi diye yardım etmesi daha klas olur diyorum .

oyunculuklar kesinlikle çok şık müzikler enfes..
    anthony hopkins ’ i öyle ayıla bayıla sevmem lakin adam yine klas oynamış..arada ben mimarım (the matrix’teki beyazlı amca gibi)demesini bekledim de demedi:))
    --- spoiler ---

diziyi beğenmeyenler olabilir bu normal de bu beğenmeyenlerin durmadan bıkmadan vedahi yılmadan şöyle kötü böyle berbat demeleri ne işe yarıyor anlamadım.
    not: eleştirmek ve beğenmemek farkının altını çizerim
    yani dizi hakkında detay veya genel bir bilgi vermiyorsa burda yer işgal etmekten başka fonksiyonu yok zannımca.

ediye: ufak tefek cinayetler
  • ilk bölümü itibariyle benim için bekleneni vermemiş dizi. pilot bölümlerin kötü olmasından hoşlanmıyorum. çünkü pilot bölüm diziyi sevdirmek için en iyi olması gereken bölümlerden biridir bence. ama olmamış. yine de izlemeye devam edeceğim her ne kadar yorumlarda birinin e 2. bölüm pilotun aynısı dediğini görsem de yine de devam edeceğim. bana istediğimi vereceğine inanıyorum.
  • yapay zeka ve hayal gücü üzerine ufuk açacak bir dizi. ilk bölümü biraz sıkıcı gelebilir fakat sonrası hızlı gelişiyor.
    tavsiye ederim.
  • ilk beş bölümü izleyip ara vermek zorunda kalmıştım aylar önce. sabaha karşı sezonu bitirdim , muhteşem bir kurgu. ilk bölümler anlaşılamaz ve sıkıcı olsa da dizinin anlatmak istediğini anladığınızda üfffffff.... (bkz: anthony hopkins) performansıyla bir kez daha hayranlık yarattı bende. o ince ama etkili mimikleriyle konuşmadan bir çok şeyi anlatmış aslında dizide. bilimkurgu sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum. kötü oyuncu yok desem yeridir bu yapım için.
  • diziye hiç başlamayanlar içindir....
    -vahşi batıyla bir alakası yok, sadece konsept olarak kullanılmış
    -ilk 2-3 bölümden sonra güzelleşiyor laflarına inanmayın,izledikçe güzelleşiyor diyebilirim sadece
    -ilk bölümden anlamak için kasmayın zira sezon finalinin son dakikalarında bile "heeeaaaaaah tamaaaam" diyorsunuz
    -ilk bölümlerde değişik bir şey izleyeceğinizi anlayacak ama bazı yerlerinde sıkılmanız muhtemel,sıkılın efenim zararı yok ama bırakmayın izlemeyi(özellikle bernard'lı sahnelerde çok sıkıldım ben)
    -sıkılmayın diyorum çünkü kurgu harika olduğu için gereksiz görünebilecek sahnelerin,diyalogların bile önemi var
    -sezon finali yaptığınızda 2.sezonu izleyeceğinizden emin olabilirsiniz

----------bundan sonrası izlemeyenlere spoiler izleyene yorum içerir-----------
    .....dediğim gibi kurgu sağlam,konu ilgi çekici ve bol malzeme var.....amaaaaa....burdan sonrası çok önemli, şimdi dizi nereye evrilecek????makinalarla insanların savaşına mı???çünkü ilk 10 bölüm konu o kadar yavaş ilerledi ki ben 7-8 sezon sürecek bir şaheserin giriş kısmı olarak değerlendirdim, bundan sonrası önemli çünkü 2.sezonda konuyu güzel ve ilgi çekici bir yere bağlayamazlarsa "ya ilk sezonu güzeldi de sonra bozdu" kategorisinde ki dizilerden biri olur.....inşallah güzel bağlarlar merakla bekliyoruz efenim.
  • 2. sezonu nisan ayında başlayacak dizi. beklenenden çok erken bizimle olacak.
hesabın var mı? giriş yap