• iron maiden'ın -zamanında- esinlendiği, etkilendiği, örnek aldığı (adını sen koy) grupların başında gelir.

öyle herkese nasip olmaz iron maiden'ı öykündürmek.

edit: ben bu entry'i sadece soundları benzediği için ya da wishbone ash'ten direkt melodi aldıkları için, ve biraz da wishbone ash sevgilerini bildiğim için yazmıştım ama geçenlerde steve harris'in şöyle bir cümlesi ile karşılaştım. 2010 yılında söylemiş. ve muhtemelen ben bu entry'i yazdıktan sonra söylemiş:

"i think if anyone wants to understand maiden’s early thing, in particular the harmony guitars, all they have to do is listen to wishbone ash’s argus album."
  • 3.albümleri 1972 yılı argus, melodymaker tarafından yılın albümü seçilmiştir. ilk albümlerinde yer alan phoenix ve argus'ta yer alan üçleme king will come / warrior / throw down the sword, ayrıca blowing free grubun masterpieceleridir. yazılanların aksine asla underrated olmamışlar, adları classic rock tarihinde deep purple ve led zeppelin'le hep beraber anılmıştır. çift lead guitar kullanma teknikleri dinlemeye değerdir. bu teknik özellikle argus'ta en belirgin şeklindedir.
    trevor bolder ve john wetton'da çeşitli zamanlarda grupta çalıp söylemişlerdir.
    grup üyelerinden martin turner'in remixlediği 1970-1995 yılları arası parçalardan oluşan 4 cd lik ''distillation'' son derece yerinde seçimlerden oluşmuş.tavsiye edilir, içindeki kitapçıksa güzel fotoğraflar ve biografiler içermekte.
    grup, eski üyelerden sadece a.powell'la hala yoluna devam etmekte.
  • klavye kullanmadan progressive unvanini alabilmis ve gercekten de olabilmis yegane gruptur bildigim.
  • hala keşfedilmediyse, bir kere olsun dinlenilmesi gerekir. müzik açısından hiç bir sorun yaşanmayacağı garantisi verilebilir. ve evet "persephone" ile başlanabilir.
  • hani bazı gruplar vardır, dinleyince anlarsınız, vokaliyle, enstrümanıyla, sözleriyle sizi farklı bir dünyaya, farklı bir zamana götürür.bu grup da, özellikle argus albümündeki şarkılarıyla bunu yapıyor.genesis, supertramp,pink floyd,king crimson,opeth ,camel,yes, rush gibi, size farklı bir mekan ve zamandan sesleniyor.bu grupları dinleyenler zaten anlamıştır bunun nasıl bir his olduğunu.uzun uzadıya yazmaya gerek yok, 2112, supper's ready, in the court of the crimson king, starship trooper gibi şarkılarını dinlediğinizi düşünün bu grupların, hemen arkasına throw down the sword, leaf and stream veya the king will come dinleyin, anlıyorsunuz ki bu gruplar, müzisyenler size vokaller, enstrüman kullanma şekilleri, stilleri biraz farklı olsa da, bir şekilde ortak paydada buluşuyorlar ve siz bir sigara yakıp, uzaklara dalıyorsunuz veya ne bileyim geçmiş ve gelecekle ilgili şeyleri düşünüp uyuyamayınca, telefonunuzdan bunların şarkılarından birini açıp, kulaklığı takıp dinlemeye başlayınca, farklı bir boyuta geçiyorsunuz ve anlatılanları(hem vokal hem enstrümental açıdan) dinleyerek uyuyakalıyorsunuz.
  • dün akşam cso ada ankara sahnesinde harika bir konser veren gruptur. ilerleyen yaşlarına rağmen enerjileri mükemmeldi. bu kadar güzel organizasyonların yapıldığı bir yerde salonun rezalet akustiğine değinmemekte olmaz. daha önce farklı noktalardan iki konser daha izledim ama yok yani resmen fiyasko. bu kadar kötü bir akustik olamaz.
  • babamın gençliğinde fanatizm derecesinde sevdiği bir grup imiş, şimd nedense mp3lerine bile zar zor rastlanıyor.
  • 1976'daki new england'ının da baya bir hakkının yenmiş olduğu klasik hard rock dinleyicisi için 1980 just testing'e kadar yolu olan grup. 1982 ve 1985 biraz fazlaca aor ve glam barındırabilir ama dönemin ruhu da buydu zaten. üstlerine gitmeyelim fazla :)

1970-1975 ise efsanedir tabi bu grubun. (hiç alışılmadık bir sene aralığı değil mi?:)
  • 1966 yılında ingiltere'de kurulan progressive rock grubu. twin lead gitar tekniğinin mucitlerini ilk defa argus albümleriyle tanıma imkanı bulmuştum ve iki lead gitarın armonilerinin birbirine karıştığı, tam bir melodi harmanı olan throw down the sword parçalarını aylar boyu peşpeşe dinleyip durmuştum ki hala da sıkılmadan dinlerim. grubu tanımayanlar için sometime world parçasını da dinlemeden geçmemelerini tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap