• yeni mezunum. hepinizin burun kıvıracağı özel bir üniversiteden. ama kimse bilmez ki benim mezun olmak için verdiğim çabayı, bilmez ki benim eğitim aldığım hocaları, mezun olmak için ne kadar sıkı çalıştığımı gecemi gündüz ettiğimi(ki gerekende buydu ama insanlar ilginç bir şekilde yatarak okul bitirdiğimizi düşünüyor.) evet okula ücret ödedim %50 bursluydum. ne yapsaydım? ailem yatırımı eğitime yaptığı için mi suçlu yoksa ben okumak istediğim için mi? ülkeme yararlı olmak istedim, yoksa bende biliyordum okumayan arkadaşlarım gibi bir sektöre atılıp eğitime vereceğim parayla iş kurmayı. şimdi hepsi zengin oldu, ben o kadar dirsek çürüttüm bana köpek çeken şirketler onlara beyefendi diyor maaş beğenmiyor diyor. ben şimdi ne yapayım? siz bana iş dahi teklif etmiyorsunuz, açlık sınırında maaş öneriyorsunuz. hele bir de ailemin yaşadığı şehirde iş bulamazsam ne yaparım çok korkuyorum. çalışırken ailemden kira parası, market parası mı isteyeyim. çok korkuyorum sözlük, çok korkuyorum. her geçen gün daha da batıyorum, kendime lanet okuyorum, artık hiç ümidim yok.
  • bir üst başlıkta da 58 milyon liralık ev ilanı var. 58.000.000 liralık evi alabilmek için, beğenilmeyen(!) 2.750 liralık maaşla eğer ki hiç harcama yapılmazsa 21000 ayda alınabilecek bir ev. 1750 yıl falan ediyor.
  • özel sektör bataklığı
  • istanbul şartlarında açlıktır,
    arkadaşı ile ev tutsa bin tl gitti kiraya, fatura filan 200tl. kaldı mı sana 1450. bozdur bozdur harca.
  • ben bir teknik üniversitede okuyorum. vasat sayılabilecek bir öğrenciyim. başka okulların sınavlarını eğitim seviyelerini gördüğüm için söyleyebilirim ki; ben düz mühendislerden daha doluyum zaten. aldığım burslarla harçlıkla ben 2.200 yakın gelirim vardı üniversitede ilken açıkçası neden 2.700 e çalışayım akıl mantık alır mı?? ben sıradan bi yerde garsonluk yapsaydım üniversite okumak yerine şuanda 3.500 kazanıyordum zaten 5 senede. adaletli mi bu ben okudum ders çalışırken saçlarımı kopardım kafamı kırdım beynimi harcadım stres yaptım bunların bedeli asgari ücret mi? bunu lise mezunu iş veren söylüyor işte. anadolu’dan mezun olan o mühendislerin asgari ücret gayet iyi diyerek iş kabul etmelerinden dolayı oluyor. bu yüzden de o iş verenler işlerini büyütemiyor ya da gereğinden daha az büyütebiliyor. vizyonsuzluk....
  • bende 27528. çaylak sırasını beğenmiyorum ne olacak şimdi???
  • dolarla maaş mı alıyorsun sana ne diye düşünenleri bir kenara bırakırsak maalesef içler acısı bir miktar. 18 yıl önce yeni mezun (bilkent elektronik) olarak aldığım en düşük teklif dolar kuruna bakınca 560 dolar imiş. gördüğüm kadarı ile iyiye gidiş yok. yıllar sonra yurt dışına göçünce anladım ki coğrafya kader olmak zorunda değil. hele hele online eğitim için her türlü kaynağın olduğu bir dünyada biraz dişini sıkarak birkaç adım öne geçmek olası. umarım yeni mezun arkadaşlar umutlarını kaybetmez.
  • gençler gireceğiniz yere bir alıcı gözle bakın. eğer şirket iyi para kazanıyorsa, kurumsal bir kimliği varsa, sizin mesleğinizde yükselmiş ve sağlam personelleri varsa, kadrosunda ihtiyarlar çalışıyorsa o sadece başlangıç maaşınızdır. siz şirket işleyişini ve işinizi tecrübe edene kadar zaten o şirkete olan katkınız masrafinizdan çok aşağı olacak. özetle şirket size masraf ve yetiştirilecek meyve olarak bakar. sonra bir 6 ay 1 sene sonra maaşınızı katlayarak artırırsınız diye düşünüyorum. ancak geleceği olmayan sikko bir şirketse yanına yaklaşmayın aman.
  • ne idi belirsiz bir üniversiteden kağıt parçasına para verilecek değil. burada kişinin kendisine maaş veriliyor , şu döviz kurunda alım gücü yerlerdeyken 2750 tl para değil cidden.

ama kesinlikle ben mezun oldum hadi bana 10 bin lira maaş verin diyenlere bunu verip süründürsünler.

okul iş değildir, disiplindir. türkiyede disiplini verebilecek okul sayısı gerçekten azdır.
  • asgari ücretin bir tik üzeri. ıyi alıştı bu patronlar salak yapıp somurmeye. o zaman hiç emek verme ilkokul mezunu ol ayni ücreti alırsın. ezdirmeyin kendinizi, değerinizi karsi taraftan beklemeyin siz alın !! 40 kisiyi çağırsın hic biri ücreti begenmesin bak bakalım 41. de ücret yükseliyor mu yukselmiyor mu ?
hesabın var mı? giriş yap