• 80'ler ve öncesine ait bir hadisedir. *
    ilkokuldaki bir arkadaş sağolsun 150 metreden gördüğü, yerdeki ekmeği/gevreği görüp koşar alır, bu eylemi gerçekleştirip yüksekçe bir yere koyardı.
    saygı duyulurdu böyle adamlara.
  • --- spoiler ---

6952-hz. aişe radiyallahu anha anlatıyor.''rasullullah aleyhissalatu vesselam hücreme girmişlerdi. atılmış bir ekmek parçası gördüler. hemen onu alıp silerek yediler ve :'' ey aişe! kerim olana ikram et.! (yani kıymetli olan ekmeğe hürmet et.!) zira şu ekmek, bir kavme netret edip kaçmışsa bir daha dönmemiştir.

--- spoiler ---

hadislere konu olmuştur.
  • yeraltına hapesedilen dumuziyi anmak için yapılır.
    (bkz: sümer mitolojisi)
  • saçmalıktan öte bir adet değildir.

ekmeği nimet diye tanımlıyorsunuz tamam bir şey demiyorum, mesela pırasa nimet değil mi, peki patlıcan, ya kuru fasülye !!

siz sokağa dökülmüş bir tabak kuru fasülyeyi tek tek öpüp yüksek bir yere koyan gördünüz mü ?

ortadoğu ikiyüzlülüğü budur işte.
  • toprağı işlemeyi öğrenen medeniyetlerden kalmış gelenek. islam diyenin ağzına vurun.
  • ekmeğin üç kere öpülüp alna götürülmesi geleneği daha doğrusu ritüeli sümer tanrılarından birisi olan tammuz'a inanan sabiilerden gelir. tammuz, tamuzi, dumuzi gibi adlarla anilan bu tanrı,ölen ve dirilen doğanın tanrısıdır ve sümer mitolojisinde ilkbahar ve sonbahardaki doğanın değişimini simgeler. sabiilere göre ekmek tanrı tamuzi'nin insanlara sunduğu etidir.bu nedenle kutsal addedilmiştir.

buğday hasat dönemi tamuzi'nin öldüğü daha doğrusu uykuya daldığı dönem olduğu icin hasat döneminde ağlama ritueli de kaynaklarda rastgelinen bir durumdur.

dolayısıyla , islam inancında karşılaşılan " ekmek nimettir" yaklaşımı ve bu ritüelin alakası yoktur. ama islam dini bu ritüeli gereksiz bulmaz,hoş bir durum olarak karşilar.
  • öpüp alnıma götürmüyorum ama gördüğümde de yerden alıyorum.
  • bunu yapan şunu da yapar: (bkz: pisuvara tükürmek)

— kamu spotu —
    okumak sizin ve çevrenizdekilerin cehaletine ciddi zararlar verir.

yazar hakkında
    doğum tarihi: 1976
    medeni durum: aşk evliliği, 3 çocuk babası (2 erkek, 1 kadın)
    askerlik: 77/4, güneydoğu, iç güvenlik, çavuş
    dini: yok
    eğitim: lisans
    politik eğilim: dünya devleti dominasyonu, sıfır silah, hep bilim
    ırk: homo-sapiens
    lisan: türkçe, ingilizce
  • "bir domates yere düştüğünde öpülüp alna koyulmaz ama neden bir ekmek yere düştüğünde ona domatese olduğu gibi umursamaz davranmıyoruz?" sorusu gibi toplumca "kutsal" kabul edilegelmiş şeylerin nedenlerini kendime çocukken sorardım, çocuk aklımla cevaplayamazdım. böylece kalmadı tabi, zaman geçtikçe o sorular ve bulabildiğim cevaplar dahada büyüdüler ve çeşitlendiler.

şimdi artık kutsal kabul edilmiş olan hemen herşeyin mantıklı bir açıklaması olabileceğini biliyorum. fakat hayatımda anlam ve değer kalmadı. herşey yavanlaştı ve böyle devam ettiği sürece gün geçtikçe kendi dünyamda dahada kayboluyorum. bu durum dolayısıyla toplumdan ister istemez uzaklaştım, mesafe aldım ve kaçınılmaz olarak mutsuzlaştım.

anlıyorumki basit ve saçma bir hareket gibi görünse de toplumlar bu gibi nedenlerini bilmedikleri ama değer ve anlam yükledikleri sayısız hareket, ritüel vs. sayesinde etraflarındaki nesneleri kullanarak dünyalarıyla bir çeşit anlam bağı kurup sonrasında az veya çok bile olsa mutlu olabiliyorlar. kültürler oluşturup bir arada kalabiliyorlar. yani mesele göründüğünden çok çok daha girift ve sonuçta ekmeği öpüp alnına koyan kişiye hak verebilmeniz bile mümkün.

bu ne olduğu belli olmayan entrye bir de soru ekliyorum; bilmek ve yalnızlaşmak mı? anlam verip mutlu kalmak mı? açmaz budur.
  • z kuşağında olmayan saygı göstergesi. insanın emeğine, ekmeğine, nimetine saygı dıymasının bir simgesiydi bu davranış. şimdi ise nimetlerle oyun oynuyor yeni nesil; yere içe suyu döküp üstünde zıplamlar, karpuz parçalamar, meyve atmalar. biz top oynarken yerde ekmek görsek alır duvarın üstüne koyardık. bu davranışları görünce üzülüyorum. internetteki de bu tür davranışları özendirici içeriklerin cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap