şükela:  tümü | bugün
 • nazan bekiroğlu'nun 27 ekimde raflarda yerini alacak yeni kitabının ismi. isminden anlaşılacağı üzere bir deneme kitabı olacak.

  "bana bir şey olsa ölürsün zannederdim. öyle çok şey oldu ki bana..."

  kitap tanıtımındaki bu cümle yetti yine ne kadar kalbe dokunur bir kitap olacağını anlatmaya.
 • tanıtım bülteninden:

  "bu kitap önce “yersiz cümleler” adıyla tasarlandı. niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı.

  fakat cümle bu. bir kez kapısından girince gazete ve dergilerde kalmış yazıları da taradım. derken hızımı alamadım, bütün kitaplarımı okudum yayımlandıklarından sonra ilk kez, “yerli cümleler”e de el attım.

  sonra? bütün cümleler yerli-yersiz birbirine karıştı.

  böylece binlerce cümleyle baş başa kaldım. hepsini mümkün mertebe temalara ayırarak bir senaryo dâhilince sıralamaya çalıştım.

  içlerinde nerede, ne zaman, nasıl yazdığımı bugün gibi hatırladıklarım vardı, avucumun içine mıh gibi çakılmış olanlar. ve hiç de hatırlamadıklarım. bana öyle karanlık geldiler ki. bunları ben mi yazmışım, sahi, ne zaman? neden yazdığımı unutmuşum çünkü, hiç unutmayacağım sandığım şeyi.

  üstelik tahmin etmediğim bir şey daha oldu ve yerinden edilen, bağlamından kopan cümleler yeni manalarla yüklendi, bambaşka tasniflere girdi. yerinde doğaya ilişkin bir cümle aşk bahsine uygun düştü örneğin, yazıya ait olan insanlığa.

  yeni bir okuma, dahası yeni bir yazma."
 • "iade ettiği bütün sükûnete rağmen af, aşkın külliyatı içinde en pahalı makamdır. bedeli bizatihi aşkın kendisidir çünkü."
 • mucize, kapılarını ancak kendisine inanlara açar.