• rivayete göre, yılmaz ipek bağlama çalmak için yaratılmıştır.
  • eski kayıtları servet plak tarafından iki albüm halinde yayınlanmıştır.
  • ötme bülbül zeybeği adlı muazzam eserin icrasını, radyodan kaydetmiştim çünkü herhangi bir kaydını bulamamıştım. epeydir başa alır dinlerim. yılmaz ipeğin başka bir icrasına da rast gelmemiştim.
    servet plak haberi sevindirici oldu
  • özellikle izmir radyosunda talip özkan ile ikili olarak yaptıkları kayıtlar bağlamada virtuozluk açısından örnek alınmalıdır.
  • türkiyenin ve avrupanın birçok yerinde kendi adını taşıyan, enstrüman satan dükkanı olan bağlamacı. *
  • trt izmir radyosunun baglama ustasi. 1936 izmir dogumludur.

özellikle seri baglama calimi konusunda gösterdigi üstün performans ile dikkat ceker. gectigimiz senelerde kaybettigimiz üstad, klasik türk müzigi ezgilerini baglamasi ile ölümsüzlestirmesi hususunda takdire sayan bir üne sahiptir. radyo kayitlari baglama calana sac bas yoldurabilecek niteliktedir.

trt izmir radyosunun* yayin yaptigi stüdyoya ismi verilmistir.

http://www.yilmazipeksazsarayi.com/
  • bağlama ustası yılmaz ipek, tüm kaş göz meftunları için söylüyor.
  • kimilerinin orhan gencebay'la kıyasladığı bağlama virtüözü. tarz açısından benzeseler de tezene ve tavır açısından orhan gencebay, yılmaz ipek'ten geridedir. bestekarlık açısından ise tam tersi. ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim: orhan gencebay'dan daha önceleri ağızları açık bırakacak, özgün performanslara imza atan yılmaz ipek gencebay'ın popülaritesine ulaşamadıysa bilinsin ki zamanının piçliğindendir. yoksa en az bir orhan gencebay tanınırlığına sahip olurdu, hem ülkede hem dünyada.
  • ötme bülbül zeybeği isimli çaldığı eseri her seferinde dinledikçe kendisine olan sevgim ve saygım artan usta.o vuruşlar,çalış...çok güzel.
    youtube
hesabın var mı? giriş yap