aynı isimdeki diğer başlıklar:
663 entry daha
  • insanda gerçekten bileklerini kesme isteği uyandıran bir akıma denk gelmenin derin hüznünü yaşıyorum yemin ederim..

örümcek adamdaki mary jane watson'ı kendisi şu; zenci olarak gördükten sonra daha fazla ne olabilir diyordum ki bu sefer de içinde zenci bulunmayan evrene tecavüz edilmesini görmüş olduk..

allah gerçekten belanızı versin.. git kertenkele adam diye yap bir yeni hikaye istersen hepsini zenciden oluştur bize ne?

ulan hadi onu da geçtim, anladık hayvansınız sıfırdan bir şey yaratamıyorsunuz. o zaman dark elf karakterlerin üstünde yükselen yani siyah elflerin olduğu 50 tane roman, 500 tane hikaye var dünyada şimdiye kadar yazılmış. lan bari onları gidin çekin, herkes zenci olsun paşa paşa.. misal, en bilinenlerinden; drizzt do'urden -ki muhteşem bir üçlemedir, okumadıysanız mutlaka okuyun. bir gün umarım o hikayenin çekildiğini de görürüz..

ama yok olmaz! niye? çünkü biz 100 sene evvel yazılan hikayelerin içine zenci, travesti, gay vs sokmalıyız ki ne kadar da "özgürlükçü" olduğumuzu gösterelim. bu özgürlükçülük değil, bilakis faşizmin ta kendisi. kendi isteklerini herkese dayatıyorsun çünkü. ne hakkın var amk evladı 80 sene evvel kurulan hikayenin içine etmeye? siktir git yenisini yaz ne bok yersen ye..

bunlar şimdi kesin orklar falan da normalde siyah görünümlü diye, orkları gider beyaz yaparlar. çünkü tam bir sjw dangalığı olmak bunu gerektirir..

edit: yani bir şey demeyecektim ama okuduğunu anlamaktan aciz, kendi aşağılık komplekslerine herkesin sahip olduğunu sanan embesillerin saçmalıklarını görünce dayanamıyor insan..

konu, adamın zenci, gay, travesti, beyaz, asyalı veyahut alman olması değil. konu, 100 senelik hikayelerin dinamitleniyor olması. tolkien isteseydi elfleri zenci yapıp, orkları beyaz olarak resmedebilirdi. zira daha önce de örneklediğim gibi, elfleri siyah yapıp onları o şekilde kahramanlaştıran 500 tane yazar var..

sözün özü; drizzt'i çekerken gider adamı sarışın mavi gözlü yaparsanız bizim gibi insanlar ona da şiddetle karşı çıkacaktır. çünkü hikayenin temelini dinamitlemiş oluyorsunuz bunu yaparak..

ama tabii kime anlatıyorsun, aç köpek kendini kasap dükkanında hayal edermiş.. herif kendi hayatında o kadar değersiz ve hiçbir şeye sahip değil ki kendisi gibi "ezildiğini" düşündüğü ve kendini özdeşleştirdiği bir grubun normal şartlarda sahip olmadığı bir şeye tepeden inme bir şekilde sahip olmasından mutlu oluyor. tıpkı ülkemizdeki malum güruhun, okumuş kesime düşman olması gibi. okumuş kesimin hayatını zorlaştıran her kararı deliler gibi alkışlaması ve bundan mutlu olması gibi. bir takım hırsızların göz göre göre hak yemesini, olsun sonuçta "monşerlerin" haklarını yiyorlar diye desteklemesi gibi. aynı zavallılık, aynı embesillik..

dünyadaki ezildiğini düşünen kimi kesimleri yüceltmenin yolu, onları sahip olmadıklarını karakterlere tepeden inme olarak getirmek değildir. sen gider öyle bir hikaye kurarsın ki yüzüklerin efendisinin tahtını ele geçirirsin, bunu yaparken de hikayendeki karakterler o ezilmiş dediğin kişilerden oluşur. işte asıl olması gereken budur. aksi ise sadece kendi kompleksini bastırmaktan ve kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. zira kendini değerli görmek için yaptığın; "seni değersiz gördüğünü düşündüğün" kişilerin yarattıklarının kıyısından köşesinden yer kapmaktır sadece..

kısacası leşçilsindir hepi topu, önüne atılanları kemirmekle mutlu oluyorsundur.. kendi şahsiyetin ya da başarın yoktur..

edit 2: embesilin biri de hikayedeki iyilerin hep beyaz, kötülerin ise ya siyah yaratığımsı canlılar ya da esmer insanlar olmasından dolayı ırkçılık olduğunu belirtmiş. haliyle bunun değiştirilmesi normalmiş. bu halini beğenmeyenler de siktirsin gitsinmiş..

yahu siz ne çeşit bir geri zekalısınız inanın bimiyorum.. diyelim ki tolkien'in de amacı buydu ve siz haklısınız -ki değilsiniz.- diyelim adam ırkçılık yaptı üstü kapalı.. ee yani? o zaman yapılacak şey belli, ırkçı olduğunu düşündüğün, hayat görüşünü kabul etmediği şeyi reddedersin. ne dizisini çeker ne filmini izler ne müziğini dinler ne de kitabını okursun..

ohh ne güzel hem adamın kurduğu evreni çek hem de bir yandan ama ırkçı sonuçta diyerek o evreni sabote et. öyle hem canım cennette hem sikim sefahatte diye bir durum yok arkadaşlar. ırkçı buluyorsanız siz siktir olur gider ırkçı olmayan şeyler izlersiniz. bunun doğrusu budur..
  • sjw ile alakalı bir şey yazmayanı, yazdıklarının içerisine (alakalı ya da alakasız) bir şekilde sjw yi eklemeyeni sikiyorlar heralde dediğimdir.

ne anlatmaya çalışıyorsunuz cidden? başlığın içeriği bu mudur?
  • yapacağınız işe düdüklü tencere patlasın. zenci elf mi olur? ya da zenci galadriel? arkadaşım bu afrika tarihini anlatan bir dizide castı alman ve ruslardan çıkartmak gibi. ırkçılık değil bu. hikayede her ırkın bir yeri var. kamon ya
  • gandalf eşcinsel... düşünme düşünme düşünme
  • yüzüklerin efendisi fanı olmayan beni de üzmüş bir politik doğruculuğa kurban gitmiş dizidir. arkadaşım dizide zenci olmaması ırkçılık olmuyor, orijinal kurguyu yansıtmak oluyor. bu neyin kafası. `:https://tr.pinterest.com/pin/344173596514308660/`
  • yeni dünya düzeni böyle artık. (bkz: sjw)'ler klavye başından sallayacak, dizi filmlerdeki karakterler o dünyaya ait olmasa bile zenci, asyalı, gay, travestilerle olacak. azınlığı yükselterek olmayan bir şeye ekleme yaparak daha büyük bir ırkçılık yapıyorlar farkında değiller. neden? çünkü herkes kendini haklı görür. zamanında azımsanan kesim, eline güç geçmeye başladığı için adaleti aramak yerine ezdiğini o da eziyor ve daha büyük bir ırkçılık türüyor.

aynı şekilde gay, trans bir karakteri heteroseksüel olarak göstermek de, zenci bir karakteri beyaz birinin oynaması da aynı mantıktır.
  • orijinal metinde siyahi yokmuş. brad pitt aşil'i oynarken bir problem olmuyor ama siyahi bir adam "fantastik" bir yapımda yer alınca yer yerinden oynuyor. abd'de siyahi politikacı da yoktu kardeşim bu obama nasıl başkan oldu ya? kurumsal ırkçılık bu oluyor zaten. kültürel yazım alanında yüzyıllarca siyahileri yok sayarsan eski yazımlarda siyahilere rastlayamazsın, o zaman hiç bir eski eserde oynayamayacak mı bu adamlar? hayır ne oluyor filmde/dizide siyahi karakter görünce götünüzü mü sikiyor amk nereden çıktı bu tepki ben de bunu anlamadım?

hakikaten siyahi herhangi bir karakterin hikayenin neresine zararı var bana biri bunu anlatabilir mi? ırkçı değilim pembe götlü bir fantazi edebiyatı nerdüyüm yazmanıza gerek yok. siyah görmek istemiyorum ırkçıyım diyin geçin. gimli siyahi olsa balta mı sallayamayacak, aragorn siyahi olunca kılıç sallamak yerine caz mı yapacak, arwen esmerleşince ölümsüzlüğü elinden mi gidecek nedir amk?

edit: henry cavill'i alıp witcher yapıyorsun milletin dibi düşüyor. aç bak bakalım kitaplardan adamın tipi nasıl anlatılmış, hiç alakası var mı böyle bir adamla ama hiç bir yerde kıyamet kopmadı geralt'ı yakışıklı beyaz adam oynuyor diye, halbuki kitaplarda çirkin, zayıf, o kadar abartılı güçleri olmayan, sesi kötü bir adam ama yok oraya bir siyahi koysalardı ortalık karışacaktı.
  • çok enteresan insanların oldukça saçma yorumlarına maruz kalan dizi.

biri senaryoyu yazıyor. hakları satın almış. oyuncuları seçiyor. metni tabii ki kendine göre uyarlayacak. tabii ki yorumlayacak. demiş ki; sen kimsin de metne sadık kalmıyorsun? e paşam sen kimsin asıl? dünyanın bir yerindeki bir veya "birkaç" izleyiciden birisin. ah ama beğenmediğini tabii ki belirtebilirsin. ama hiçbir şeyi değiştirmez.

metin de metin demek de garip. noldu din mi yazdı adam? yani birileri vermiş haklarını bir şekilde. paşam hala metin diyor.

ha yok yorumu sevmedin mi? söyleyeceksin. senin beğendiğin yorumu da başkası sevmeyecek mesela. ortalamayı yakalarsa işi ortaya çıkaranlar için tamamdır. bu zaten bir iş genellikle. böyle bir diziden çok sanatsal bir kaygı falan mı bekliyordunuz? demek ki bunun satacağı düşünülüyor. satar da bence.

yahu karakterlerin eğer ten rengi, boyu, gözünün şekliyse bu metin de metin diye ağladığınız kurgu dünyanın olayı, zaten çok da ciddiye almamak gerekir. yani bir karakteri yaşatan, var eden temel şey dış görünüş ile doğrudan bağlantılı değildir. bu mantıkla görmeyen birini sadece görmeyen biri, kolu olmayan birini sadece kolu olmayan biri mi oynayacak? biri katili oynayacaksa katil mi olmalı? hikayede yürüyen ağaç var, paşam oynayan oyuncunun ten rengine takılmış ya. ya karakteri versin, olay örgüsü iyi olsun, kurgu iyi olsun, karakter gelişimi mantıklı ve iyi olsun, düğümler güzel çözülsün de oynayan yeşil olsa ne fark eder, sarı olsa ne fark eder, siyah olsa ne fark eder?

bir de bunun ırkçılık olduğunu anlayamamak çok doğal. çünkü belli ki mental bir problem var ortada. radikal ırkçılar hariç hiçbir ırkçı zaten ben ırkçıyım demiyor. böyle konuşuyor işte. metin falan diyor.
  • maalesef castings bakarsak para için eserin özüne sadık olmayan witcherdaki gibi zenci elflerin bizi beklediği bir seri geliyor gibi duruyor. sıfıra indi beklentim. bu castingleri yapan arkadaşlara allahtan rahmet diliyorum zira beyin ölümleri gerçekleşmiş.
  • yıllardır senaristlerin dizi veya film için hep ejderha mızrağı serisini görmedikleri için dua ederdim. ne kadar haklı çıktım şimdi anladım...
9010 entry daha
hesabın var mı? giriş yap