caxoy

  • 186
  • 8
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

otuzluk abilerden genç sözlük erkeklerine öğütler

benim de diyeceğim bazı şeyler olsun madem; olaya şu anda 20-25 yaş aralığında olsaydım neler yapardım ya da neleri değiştirirdim gözüyle bakacağım.

1. bir kere yurt dışında yaşayabilmek, bir şekilde oralara kapak atabilmek için elimden geleni yapardım. seni bilmem ama ben bu ülkenin hak yemesinden çok sıkıldım çünkü. gencecik beyinlerimizle saçma sapan olaylarla uğraşmaktan ne adam akıllı eğlenebildik ne de hayattan doğru düzgün keyif alabildik. hiç bir zaman yarını düşünmeden, birazcık bile kaygısızca yaşayamadık. sonuca şu anda bakacak olursak x firmasında y lira maaşla çalışan, borçları yüzünden işyerine bağlı olmak zorunda bırakılmış, senede 1 hafta tatile çıkabilirse ya da üç kuruş biriktirdikleriyle istediği bir kaç şeyi alabilirse mutlu olan droidler halindeyiz etrafımda ki bir çok arkadaşım ile birlikte.

2. daha fazla eğlenmeye çalışıp daha az şeyi kafaya takmaya çalışırdım. çünkü ne kadar kafaya takarsan tak, şansın yaver gitmediği sürece, sana miras kalacak saçındaki 3-5 beyaz tel haricinde çok az şeyi değiştirme yetisine sahipsin.

3. evlenmekten korkmazdım. bu işler şans tabii biraz ancak karşınızda "the one" var ise tutun elini gitsin kardeşim. ne insanlar tanıdık 10 yıl boyunca birlikte olup da ayrılan. dolayısıyla doğru insanı bulduğunuzda evlenmekten çekinmeyin, erken evlenin ki eşinizin tadına varın. onunla dünyayı keşfedin, onunla büyüyün. sonrasında ikiniz gibi güzel bir minik bir insan yaratmak için vaktiniz kalsın. bakın mesela 32 yaşındayım, 2 yıldır evliyim ve şu an ki çocuk baskısını anlatamam. çevremde oluşan çocuk baskısından bahsetmiyorum. bizzat kendim baba olmak istiyorum ama hala doyamadım sevdiğime. bunlar için işte hep vakit lazım.

4. ceketinizi alıp gitmeyi de bilin ama. iş olur, sevgili olur, bazı şeyler çok geç olmadan olmayacak hiç bir dua ya amin dememek lazım.

5. kimsenin değer yargılarını yargılayacak değilim ama insanların oluşturduğu tabulardan kaçının. onu yaparsam ayıp olur, şu olursa bu ne der, bunu edersem günah olur mu? hayata bir kere geliyorsun ve aklında hiç bir şeyin kalmaması lazım. kısacası hayatını güzel ve istediğin gibi yaşa. bazı şeyler gençken mümkün.

6. son olarak, gülün. güldürün. pozitif olun. içine ettiğimin hayatında tonlarca sıkıntı var zaten. daha fazlasına gerek var mı? yakınlarınıza değer verin, onlarla sohbet edin. unutmayın sonsuza kadar burada değiliz.

devamını okuyayım »
15.11.2017 17:29