• gelişen bir şey olduğunu lisede çiziktirdiğimiz şeylere baktığımız zaman anladığımız şey.
  • (bkz: converter)
  • karşılaşılan güçlüklerin içinden, daha önce öğrenilenlerin dışında bir yöntemle sıyrılma yeteneği.
  • kullanmayı bilmeyenlerin elinde fena patlar. her türlü.
  • stephen hawking'e göre hayatta kalmaya yarayan diğer özelliklere göre gereğinden fazla abartılmış, yani uğruna gereğinden fazla entry girilmiş bıdı.

öyle ki hawking, zeka sahibi olmayan bakterilerin 3 milyar yıldır var olduğunu öne sürüyor. kısacası bir çok kişinin düşündüğünün aksine insan zeka'yı hayatta kalmak için değil hayatı şekillendirmek için kullanıyor. bu da insanın ortama uyum sağlaması yerine, ortamı kendine ayak uydurmaya ve insanı bugün bir çok sorunun temeli olan tembelliğe itiyor. 2 sokak öteye gitmek için arabasını çalıştıran babamı, yemek yapmaya üşenip kahvaltıda bile fast food yiyen kendimi veya einstein'ın keşiflerini bombaya çeviren amerikan hükümetini buna örnek verebiliriz. zira bunların hepsi zeka'nın ürünü... evrim sürecinde bulunduğu ortama ayak uydurmak yerine ortamı kendine benzeten tek canlı bizleriz, bu da bizi özel yapan şey işte. evrilmeye üşenen bir canlı türü... tek sebebi ise zeka...
  • zeka bir ihtimal hesabıdır;

çoğu zaman insanlar "aa bu benim aklıma gelmedi.", "işte bunu düşünemedim." gibisinden şeyler söylerler. zeki insan, o ihtimalleri aklına getirebilen insandır. yine de her durumda her ihtimali aklına getirebilecek insan pek olmadığından "akıl akıldan üstündür." denmiş ve farklı ihtimalleri düşünebilecek insanlara danışılması tembihlenmiştir.
  • tıkanabilir. sorun şudur ki sürekli tıkanıklık yaşayanlara geri yahut durağan zekalı , genelde sorun yaşamayanlara normal zekalı, ender sorun yaşayanlara zeki, çok ender sorun yaşayanlara deha denir. herkes deha kısmına dahil olmak ister, ben dahil. hatta bir çoğumuz insan olma gafletiyle kendi zekamızı abdurrahman çelebi zannetmekte zorlanmayız. karşımızda kendimizinkinden daha iyi bir zeka görünce az da olsa kıskanıyorsak, şükür ki kendimizden daha iyi bir zekayı fark edemeyecek kadar durağan değil zekamız. fark edemiyorsak allah yardımcımız olsun.

zeka hafızadır diyordu mustafa inan**ben bunu ilk duyduğumda kendi hafız olamama, bir metni ezberleyememe durumumla birleştirip hah işte geri zekalıyım demiştim. insan buna öyle kolay inanıp alışır mı? alışamaz. sonra sonra mustafa inan da kim oluyor? nihayetinde o da bir insan, zekanın bir sürü tanımı, çeşidi var diye avunmuştum. yok hayır bugün anladım ki ben gerizekalıymışım demeyeceğim. ölçtürdük biçtirdik gerizekalı değilim. bu yaştan sonra da pek önemi yok zaten. diyeceğim o ki hafıza sadece bir metni ezberleyebilmek değil, bir şeyin öğrenebildiğin tüm fonksiyonlarını akılda tutabilmek, bir kelimenin tüm anlamlarıyla düşünebilmek, gördüğün, duyduğun bir şeyi, yıllarca kafanda tutup evirip çevirebilmekmiş. üç süslü lafla, iki şık hareketle, billur gibi bir ses, iyi kötü bir diplomayla hepimizin zeka sahibi havasına girmesi işten bile değil. hele de etrafta abicim ablacım sen çok zekisin, şöyle zekisin, böyle akıllısın, inanılmazsın gazını verecek olanlar da varsa (ben bir şey yapıyorum ki o gazı verme ihtiyacı duyuyorlar diye gelmeyin, fasulye de gaz yapıyor, bilinçsizce.) değmeyin keyfime.

yeri gelmişken bu twitter ben dahil tüm orta karar zekadaki insanların kendilerini zeka devi aynasında görmesini sağlıyor. mutlu oluyoruz. ne laflar ettik, ne çok takipçim var diye küçücük zekamızla kocaman kocaman seviniyoruz.
  • nasil bi tatliliksa; insan en çok da buna sahip oldugunu göstermeye çalistigi vakitlerde aptallasiyor.
  • bir problemi çözme veya bir kavramı, durumu, olayı anlama ve analiz etme ve sentez üretme yolunda kullanılan beyinsel motorun yeti düzeyi. zeka ile akıl aynı değildir. zeka aklılın alt kümesidir diyebiliriz. zeka bir tür araç-gereç kapasitesidir. yeteneği ifade eder. benzetme yöntemi ile anlatmak gerekirse zeka bilgisayar işlemcisinin modeli, akıl ise bilgisayarı kullanan kişi gibidir. zeka kullanılan araçtır. zeka aracın yeti düzeyini ifade etmesinin en önemli kanıtı zekası daha yüksek birinin zekası daha düşük birine göre ideali gerçekleştirme yolunda geri kalabilmesidir.
  • dünyadaki en seksi özellik.
hesabın var mı? giriş yap