şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 22 mayıs 2018'de doların 4.65 tl olduğu günden geliyorum, herkese sevgiler.
 • minimum 5,25tl olacaktır at fava bekle.
 • (bkz: 6.40)
 • gelecekten bildiriyorum, 5.40
  (bkz: james cole)
 • 5,78 liradan işlem görecek ve buralar çok kıymetlenecektir.
 • 6,00'ı gece 3 sularında geçeceğini düşünüyorum. ytd.
 • 5.50 civarında olacak kur. 4.65'i paralel evrende görürüz artık.

  edit:5.50 de paralel evren oldu artık.
 • yeni ekonomi modeli'nin açıklanmasına vereceği tepkiyi merak etmekteyim. muhtemelen yine bol hareketli bir gün olacak. filler sevişecek çimenler ezilecek.
 • tahminimce 5,50 ve üzerini görecektir.

  berat albayrak'ın bakan olduğu açıklandı, kur ani yükseliş gösterdi. merkez bankası müdahale etti yine yükseliş gösterdi. heyet gitti yükseliş gösterdi.

  yarın yani, 10 ağustos tarihinde bakan yeni ekonomik programı açıklayacakmış. muhtemelen ele avuca mantığa sığar bir program çıkmayacağı için, yine piyasalar olumsuz tepki verecektir.

  zaten berat albayrak şu şekilde bir açıklama da yapmış,

  "kur ve likidite riski problemi görünmüyor"

  türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğunun belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz."

  şeklinde bir açıklamadan sonra da sağlam bir program gelmeyeceği açıktır.

  not: kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. umarım sağlam bir program, tedbir vs gelir. kurlar düşüşe geçer ve yanılırım
 • doların bu denli tez yükselmesinde bağzı sebepler:

  orta sınıf diye tabir ettiğimiz piramidin ortasında yer alan insanlar topluluğu türkiye tarihinde ilk defa bu son 3 yılda dışarıya müthiş bir göç vermiştir.
  piramidin alt katmanında yer alan ama okumuş, kendini iyi donatmış insanlarımız da son 3 yılı ağırlıklı olmak üzere yurtdışına göç etmişlerdir.
  piramidin tepesinde bulunanlar ise ülkeyi terk edemeyip, ancak yurtdışı yatırımlarına hız vererek ülkede bulunan sermayenin yurt dışına çıkmasını sağlamışlardır.

  şimdi bunları neden anlattım? çünkü piramidin orta sınıfında yer alan insanlarımızın büyük bir kısmı servetlerini yurtdışına kaçırmakla kalmayıp ek geçim kaynağı olarak tl üzerinden dolap alıp satıyor. şimdi herkes zannediyor ki doların bu kadar yükselmesine neden olanlar yabancılar, amerikanlar... hayır kardeşim! senin bu ülkeden küstürdüğün kendi vatandaşın 10-15 kişi bir araya gelip önceden anlaşıp bu tarz alım satımlar yaparak doların ani yukarı yönlü hareket etmesini sağlıyor. bunun sonucunda piyasa müthiş etkileniyor.

  çözüm bir: küstürdüğün vatandaşlarını ülkelerine geri dönmeleri için cazip bir ülke yaratacaksın ( çok zor ihtimal )

  çözüm iki: insanların akıllarıyla alay edermiş gibi ekonominin başına getirdiğin damadı görevinden alacaksın, tıpki nasıl eğitimin başına işinin ehli birini getirdiysen ekonominin başına da bu işten gerçekten çok iyi anlayan ve bunu en iyi yönetebilecek birini getireceksin ve piyasada güven oluşacak.

  çözüm üç: çağdaş laik sisteme geri dönüp, eğitimli kaliteli bireyler yetiştirip kendi ülkelerinde yaptıkları üretimi yurt dışına satarak ülkeye geniş döviz rezervini sokmak.

  anla artık senin dindar olman piyasaya bir şey katmıyor. 8 milyar tlyi diyanet diye bir kuruma yatırmak yerine türkiye’nin en iyi 5 üniversitesi ar-ge’si için kullanılsaydı bu para şimdi bambaşka bir türkiye’yi konuşuyor olurduk.

  edit: reserved olan içerik düzeltildi.

  edit2: üzgünüm türkiye, battık.