• sanırım artık anket bitti diyebiliriz. üzerinden neredeyse 24 saat geçti. sonuçlar:

toplam katılım sayısı: 56,441

müslümanım: 19,284
    ateistim/inançsızım: 17,273
    deistim: 9,063
    agnostiğim: 8,091
    diğer din/inanç: 1,129
    panteistim: 917
    hristiyanım: 346
    museviyim: 341

-------- anket aşağıda --------

biliyorsunuz ki birkaç aydır istatistik ve araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar mevcut ve bu araştırmalar gençlerin inançsızlığa kaydığını gösteriyor. bunu daha geniş bir kitleye, internete taşımak isterim.

hangi inanç/inanış/düşünce okulunda kendinizi görüyorsunuz?

------- anket yukarıda --------

edit 9: şirin mi şirin bir yazar arkadaşımızın dediği üzere telefonda oy vermek istiyorsanız linki açtıktan *sonra* sayfayı bir kez yenilemek suretiyle oylarınızı kullanabilirsiniz.

edit 4: ayrıca gündemde olması adına bir yazarın ricası üzerine (bkz: kistik fibrozis ilaçlarının sgk ca karşılanmaması) başlığına davet etmek isterim sizi.

edit 2: arkadaşlardan "burada sadece sözlük istatistiği çıkar." diyenler var. başlık yeterince etkileşim alırsa gündem sekmesine taşınır. o zaman ekşisözlüğü ziyaret eden herkes görüp katılım yapacaktır. ayrıca alexa'ya göre ekşisözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen 14. web sitesidir. bu da "sadece ekşisözlük" argümanını çürütür.

edit 3: farklı düşünce okulları ileten arkadaşlar var. gençler, nüanslar önemsiz. ona bakarsanız aşağıdakiler de eklenebilirdi:

(bkz: pandeizm), (bkz: panenteizm) ve (bkz: panendeizm)
    (bkz: apateizm)
    (bkz: satanizm)
    (bkz: tengricilik)
    her dine ait mezhepler

siz hangisine dahil görüyorsunuz kendinizi? görüyorsanız oy verebilirsiniz. görmüyorsanız dinde zorlama yok, oy vermeyebilirsiniz.

edit 6: "iyi de müslümanım derler derler ama inançlarının gerekliliklerini yerine getirirler mi?" diye soran arkadaşlara.

bu bir ankettir. dediğinizi ankete eklemeyi ben de düşündüm ama bunun bir faydası olmazdı, neden? çünkü bu tür bir sorunun ölçümünü en iyi olay yerine giderek yapabilirsiniz. yani camiye gider, kaç kişi gidiyor, kaç yaş aralığı gidiyor, bayram namazına, teravihe kim katılıyor, bu bu şekilde ölçülür.

"müslümanım, dini eylemlerimi yerine getiriyorum."
    "müslümanım ama dini eylemlerimi yerine getirmiyorum."

bu iki seçeneği versek, birileri duygusal hissedebilir, yalan şık işaretleyebilirdi.

bence böylesi daha sağlam.

edit 8: "yukarıda sözü edilen üç dinin dışında bir dini inanca sahibim." şıkkını din ve inanç için kullanabilirsiniz. kimimiz için tanımı ayrı şeyler.

edit 10: catlakmisir adlı yazarımızın temsil ettiği limonizm'e gözatabilirsiniz.

edit 11: (bkz: 13 haziran 2020 dev yönelim anketi)
  • dev inanç anketi olması için farklı mecralara da yayılması gereken anket, bu haliyle sözlük takipçilerinin inanç anketi olur.
  • içinde agnostik'in olmadığı anket. henüz daha başlardayken bence tekrar düzeltin, agnostik'i de ekleyin...

edit: eklenmiş iyi olmuş.
  • agnostikleri üzen anket
  • agnostik neden yok?
  • müslüman + deist koalisyonu olacak belli oldu biz yine kaybettik. ne olduysa bu orta yolcu fikirsizler yüzünden zaten.
  • şıkların altında yer alan ben robot değilim doğrulaması, manidar olmuş.

görsel
  • agnostiklerle ateistlerin kıran kırana bir mücadele içerisinde olduğu anket.

bakalım bu müsabakanın muzafferinkim olacak?

edit: ben bu entryi yazarken müslümanlar atağa kalkmış ve agnostikleri geride bırakmışlar. ateistlerin ensesindeler.
  • artik %99'u müslüman olan ülke sözünün rafa kalkma zamaninin geldiğini gösteriyor sanırım. teşekkürler akp.

edit: sadece eksisozlugu yansıtıyor diyenlere geçenlerde gezici istatistik şirketinin gençlerin inanç durumu hakkında yaptığı araştırmaya bakmalarını tavsiye ederim.
  • şu ankette müslümanımı işaretleyen kaç kişi islamın şartlarını yerine getiriyor???? islamın senden bekledği hiç bir şeyi yerine getirmeyip müslümanım de. yemişim öyle müslümanlığı. anca kendini kandırırsın.

edit: mesaj atıp durmayın utanmaz,yüzsüzler sizi. allah ın sizden istediği temel şeyleri bile yerine getirmiyorsunuz ama iş kendi isteklerinize gelince en güzel şeyler için o'na dua edip taleplerde bulunuyorsunuz utanmadan. adım gibi eminim mesaj atanların coğu da ana dilinde dua etmek yerine arapça dua etmenin daha sevap olduğunu düşünen kişilerdir.
hesabın var mı? giriş yap