• 17 ağustos 1999 depremi sonrası kulaktan kulağa yayılan "bugün tekrar deprem olacakmış" dedikodularına benzer bir iddia.

olabilitesi yok.

edit: millet baya saçmalamış bu başlıkta yahu. yok f-16'ların akıbeti bilinmiyor; yok kara kuvvetleri komutanından haber alınamıyor... sanki normal bir günde f-16'lardan düzenli olarak bilgi alıyoruz ya da kara kuvvetleri komutanıyla whatsapp'tan konuşuyoruz. senin bilmemen zaten normal, sana söylemez kimse bu tür şeyler, rahat ol sen...
  • yoktur. tehlike gecmedi vs. diye milleti galeyana getirmeye calisanlarin yalanidir.

80 darbesini gormus bir insan olarak soyleyeyim, darbe boyle birsey degil gencler.

birinci dalgasi, ikinci dalgasi, ucuncusu besincisi yok.

bir sabah uyaniyorsun ve tum sokaklar askerler tarafindan tutulmus oluyor, televizyonu aciyorsun, komutan bizzat aciklama yapiyor. tum siyasiler sagdi, soldu, liberaldi, ocuydu, bocuydu ayrit edilmeden aliniyor. hersey bir kerede oluyor yani. sokaga cikma yasagi dendi mi bitti, birak arabalarda korna cala cala cadde kusatmayi, burnunun ucunu pencereden cikaramiyorsun. ucaklar alcak ucus yapip meclis falan bombalamiyor. o zamanlar cocuktum, o kadar cok asker vardi ki, uniforma fobim ve antipatim o zaman basladi diyebilirim. cok korkuyorduk, bir seyler oluyordu ve her kosede askerler vardi, hepsi de ayni kiyafeti giyiyordu. galiba anneleri sadece bunu dikmeyi biliyordu. (kiyafetlerimi annem dikerdi.) anneme sormustum, 'uniforma' demisti. hmm. uniforma kotu birseydi. liseyi bitirene kadar uniforma karsiti her munazarada, her olayda eksiksiz bulundum, uniformadan olesiye nefret ettim. ne kadar cok gormusum dusunun bi.

ha bu olan bitende kac tane asker gordunuz allah askina? bu neydi bilmiyorum ama darbe falan degildi.

darbe gormus yakinlariniza bir sorun. hatta uc darbeyi de gormus tanidiginiz illa ki vardir bir sorun, onlar anlatir.

darbeden korkmayin artik, sokakta kontrolunu kaybetmis aldigi gazla kudurmus kopek gibi neye saldiracagini bilemeyen kitleden korkun. 'hala darbe tehlikesi var' diye bu kitleyi sokakta tutanlardan korkun. darbe falan degildi, birinci dalgasi yoktu, ne ikincisi allasen?
  • sabah uyanır uyanmaz aklıma gelendir.

herkes ortaya komplo teorileri atıyor madem, ben de aklımdan geçeni yazayım.

bana dün yaşanan olay, askerin bir gözdağı vermesi gibi geldi. hükümet ile gizliden bir anlaşma yapıldıysa, bu 2. dalga olmaz gibi geliyor, ama yok, hükümet ve tsk karşılıklı olarak anlaşamazsa, bana bu ihtimal hiç uzak gelmiyor.

şimdi ordunun çok ufak bir kısmı bu olayı gerçekleştirdi, ve yaşanılan olaylar ortada.

askerin %10'u bile değildi bunları yapanlar.

bütün tsk'nın gerçekten içinde örgütlendiğini ya da örgütlenebileceğini düşünmek uzak da olsa, mümkün.

dün milletin gazı alındı gece, ölen vatandaşlarımız, askerlerimiz, polisimiz oldu. hepsine rahmet diliyorum, onların ailelerinin yaşadıklarını, şuan hissettiklerini kimse konuşmuyor, ama bu çocuklar, bu gençler neden öldü diye de sormuyor kimse.

dediğim gibi, tsk eğer böyle bir şeye tekrar kalkışacak olursa, bu sefer ciddi ciddi darbe olur, hem de iç savaş ve daha kanlı şekilde olur. halkın sürekli meydanlara çağrılmasının, hem de tüm illerde çağrılmasının bana başka seçenek yok gibi geliyor.

asker son kozunu oynarsa eğer, bu ülke kurtuluş savaşından sonraki en kanlı olayına sahne olur malesef. düşmanla da değil, kendi içimizle malesef.

dilerim ki böyle bir dalga yaşanmasın. dilerim ki artık kimse ölmesin ve dilerim ki siyasilerin hepsi bu olaydan sağlam bir ders alsın.

tek kaldıramadığım, kanıma dokunan nedir ama biliyor musunuz?

o sakallı, cüppeli ve ne olduğu belirsiz ışid tipli sütü bozukların benim ülkemin, mehmetçiklerini, 20 yaşındaki çocuklarımızı katletmeleri. ne demek, sen kimsin askerin boğazını kesiyorsun? allah belanı versin.

diğer kanıma dokunan ise, halkın üzerine o tankı süren tankçı, meclisi bombalayan pilot. siz nasıl hainlersiniz arkadaş? hiç bir türk askeri, kendi vatanının, milletinin halkının üzerine tank süremez, ateş açamaz. hele hele meclisine bomba atamaz. düşman mısın sen? ne demek meclise bomba atmak.

resmen iki ucu boklu değnek arkadaş ya, başlarım darbenize de, başkanlığınıza da, insan gibi yaşayacak güzel ülkemizi ne hale getirdiniz.

bu olayların olmasına her kim sebep olduysa, hepsini allah'a havale ediyorum.
  • vatandaşı olmasan aslında eğlenceli ülke.

az önce bizim sitenin facebook sayfasından bir üye, konum bildirerek ''şurada ki polislere destek için oraya gitmemiz lazım haber aldım, asker oraya saldırı düzenleyecekmiş'' yazmış. haber almış.

lan biz dağın başında oturuyoruz, ben daha çankayada ki halamlardan haber alamıyorum sen ne ara askeri saldırı olacağı haberini aldın, kimden aldın. bu kadar mı kafanız çalışmıyor. anlamıyorum ki.

ama dur bir ihtimal daha var, o daha artistik; istihbaratın üst kademesinde komşularım var.

(bkz: james bond'a komşu olmak)
  • bilmem kimle konuştum geyiği yapanların analarına küfür etmek istemiyorum ama onlar küfür edilsin istiyorlar anlaşılan.
  • konuyla ilgili ilk kez yazıcam, o da sokaktaki halktan eli silahlı olanlara. elinde silahla sokağa çıkıp havaya ateş eden orospu çocuğu, senin zeka düzeyini sikeyim.
  • orduda paralelcilerin yanısıra atatürkçü veya nötr subaylara yönelik toplu bir cadı avı başladıysa (bkz: 16 temmuz 2. ordu komutanının gözaltına alınması) kalan atatürkçü, paralelci, nötr subayların -kendilerini korumak amacıyla- katılımıyla devam edebilecek olan hareket.

ayrıca ülkede süratle stabilizasyon sağlanamazsa yine olabilecek bir olay.

bu arada cumhurbaşkanı nerede, neden kameraların karşısında balkon konuşması yapmıyor?
    neden bu akşam da meydanları bırakmıyoruz çağrıları yapılıyor?
    kara kuvvetleri ve jandarma genel komutanları neredeler?
    milli savunma bakanı saat akşam olmuş ikibin küsür asker tutuklanmış neden hala "iş bitti diyemeyiz, teyakkuz halinde olmalıyız" diyor?

edit: yeni ekleme yapıldı.
  • akparti 15 senedir iktidar. yani şöyle anlatmak lazım akparti ilk defa iktidar olduğunda köprüde kafasını kestiğiniz çocukcağız 5 yaşındaydı.

orduya bu generalleri, kuvvet komutanlarını akp koymadı mı? o ışık evlerinde çocukların tertemiz dimalarının karartılmasına göz yuman akp değil miydi? sonra da gülen'le düzgünce yollarını ayırmayı başaramayan?

peki, dün ne olur ne olmaz belki polisin gücü yetmez deyip çoluk çocuğu tankın önüne süren kimdi? biz de çıkacağız meydanlara deyip gazlayan sonra sığınaklara sığınan kimdi?

peki bütün bunlardan sonra tay. nasıl oldu da new york'u uzaylı istilasından kurtaran amerika başkanı havalarına büründü. nasıl şahlandı bu akp böyle ve nasıl alkışlıyor kılıçı bahçelisi?

ben anlamıyorum. rica ederim anlatmaya da çalışmayın.
  • burada goy goy yapanlar dün ankara'da yaşayanların yaşadıklarının 5 dakikasına şahit olsa şu an tek hissettikleri korku ve endişe olurdu. biz 5 dakika değil 10 saat bunu yaşadık . kendinizden çok sevdiklerinizi düşünüyorsunuz. tarif edilemez kaygılar . jetler uçuyor bombaların düştüğünü gözlerinizle görüyorsunuz. inşallah 2. dalga olur diyenler inşallah bu olaylara maruz kalır bile diyemeyeceğim . zira 33 yaşındayım daha önce de sıkıntılı zamanlarda sıkıntılı yerlerde bulundum ama böyle bir kaos yaşamadım . allah bir daha da yaşatmasın.
  • istanbul bakirkoydeyim an itibariyle cevre ilcelerden yogun siren ve helikopter sesleri gelmekte. muhtemelen onemli bir sey degildir ama bilmekte fayda var.

edit: belki yeri degil ama sabaha kadar camilerin susmamasindan bir tek ben mi rahatsiz oldum bilmiyorum. yanlis anlasilmasin dinle bir derdim yok ama genel bir galeyana getirme harekatinin icine dinin de alet edilmesi midemi bulandirdi.

edit 2: bilmiyorum belki de cok safim ama istanbul ve ankarada olan darbe girisimi ile alakali erzincandan, malatyadan komutan tutuklanmasi normal mi? bilen varsa yesillendirsin lutfen.
hesabın var mı? giriş yap