şükela:  tümü | bugün
  • imkansızdan daha zor olandır.

haber:
    "bbc'nin haberine göre, fransa'nın güneydoğusunda yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen talihli, 2016 yılı kasım ayında şans oyunundan kazandığı bir milyon euro'nun ardından geçen ay yine bir milyon euro'luk ikramiyenin sahibi oldu.
    matematikçiler talihlinin 2 yıldan kısa süre içinde ikinci kez büyük ikramiye kazanmasını 16 trilyonda bir ihtimal olduğunu belirtti."

aklıma bir arkadaşımın sorduğum her "sen matematikçisin bilirsin, bunun ihtimali nedir?" sorusuna "yüzde 50" cevabı verişi geldi.
  • hatırlayan var mı pek bilmiyorum ama nickelodeon yapımı jimmy neutron adlı çizgi filmde ana karakter jimmy garip gurup olaylar yaşandığında " ama nasıl olur böyle bir olayın gerçekleşme ihtimali 20 katrilyonda biir " tarzı sözler söyleyebiliyordu.

bu başlığı sol framede görünce aklıma ben çocukken izlediğim bu çizgi film geldi, paylaşmak istedim.
  • (bkz: kara para aklama)

özet: breaking bad'deki heisenberrg reyis gibi bir adamın elindeki kaynağı belli olmayan kilolarca ağırlıkta para olduğunu düşünün. bu parayı bir şekilde tedavüle sokması gerekiyor.

piyango'dan ikramiye çıkmış bir bilet bulunur. 1 milyon olan ikramiye yerine, biletin sahibine 1,2 milyon verilir. bilet alınır. gider bozdurulur ve hayırlı olsun.. 1 milyon tutarındaki paranızın kaynağı belli olmuş olur.

bu durum ikinci kez yapılır. üçüncü kez vs vs..

millet de "aa ne kadar şanslı adam" der.
  • hatırlayanlar vardır mutlaka san fransisko sokaklarında siyah taksi beklerken bir zaman yolculuğuna giden hikmettin abi, gittiği malversano caddesindeki loto bayisine gider ve bir adet 2 tl'lik süper loto oynar. sonrasında şansı yaver gider ve 16 milyon pound kazanır. sonra o siyah dolmuşa tekrar biner gelir bizim şemsettin abi'den 2 tl'ye süper loto oynar ancak rakamlar yine aynıdır. adamdaki şans yine yüzünü güldürür bu kez 16 milyon tl kazanır.
  • talihli ankara/çankaya'da ikamet ediyorsa, neden olmasın dediğim durum.