isimli

  • anarşist (208)
  • 977
  • 11
  • 2
  • 0
  • dün

şok

geçen sene yaz ayında buraya işe girmiştim. size deneyimlerimi anlatmak istiyorum.

iş görüşmesine çağırıldığım gün kırk dakika yöneticinin gelmesini bekledim, bölge yöneticisi geldikten sonra ayak üstü 5 dakika iş ile ilgili detaylar ve kurallar anlatıldı ve iki gün sonrası için insan kaynaklarına gelmem söylendi. insan kaynaklarında da bir saat kadar yine görevlinin gelmesini bekledim. görüşmeleri bodrum katta depo bozması bir yerde oturarak yaptık, yaklaşık 10 dakika sürdü ve çalışacağım şubeyi belirlediler.

ilk iş günüme gitmem ise çok garip bir şekilde oldu. öğlen saati doktordaydım, telefon ile arandım ve iş günümün bugün olduğunu öğrendim. doktorda olup, işlerimin bitiminde geleceğimi söylememe rağmen iş yerine gidene kadar telefon ile 4-5 kez arandım.

şok'a ilk gün geldiğimde sadece müdürle ve personeller ile tanıştım ve bozulmuş ürünleri düzeltmek ile uğraştım, bir de en son paspas attım. ikinci gün ise müdür yardımcısı ile tanıştım. bana yağ, pas içinde üstüme biraz büyük gelen şok tişörtü verdiler. bunu ilk gün kirli kirli giydim, ikinci gün yıkadım vesaire. şok'ta ilk problemlerimi üçüncü gün yaşamaya başladım. bazı personeller işten kaytardığımı söylemeye başladı, bunun gerekçesi de sadece bildiğim kadarıyla iş yapmamdı. bana söylenen neyse onu yapıyordum. bu da son derece normal olandı tabi. fakat şokta çalışan personellerin tepkisi insani boyutta değildi. sürekli paspası benim yapmamı, mağaza çıkışı benim mob atmamı istiyorlar ve bu işleri yaparken beni izleyip, kötü yaptığımı söylüyorlardı. haftada üç gün sevkiyat günleri oluyordu ve hamal gibi yük taşıyorduk. gerçekten insan işi değildi. elimden geleni yapmama rağmen şokta çalışan personeller çok kötü olduğumu söylüyorlardı.

bir hafta boyunca kasada, reyon kısmında, sevkiyat kısmında çalıştım, elimden geleni yaptım yine de sevilmedim. paspası ortaklaşa yapalım dediğim için dışlandım, yine de ezdirmedim kendimi. müdüre durumları anlattım, çok abartıyor oldum. şok'ta çok büyük bir mobbing vardı. hatta müdür yardımcısının bile pek sözü geçmiyordu. burada çalışmanın tek yolu her şeye boyun eğmekti. fakat manav bile yaptığım işi küçümsüyor, kız gibi iş yaptığımı söylüyordu.

işimin 16.gününde ayaklarımı sürüye sürüye işe gittim ve yarım saat geç kaldım. müdür yardımcısından özür diledim, depoya geçtim. bizim manav bacak bacak üstüne atmış ağzını gevrete gevrete nerede olduğumu soruyordu. seni ilgilendirmez dedim. "ne demek beni ilgilendirmez, burası dağ başı mı? istediğin zaman gel, istediğin zaman git." dedi. çenesini kapamasını söyledim.

bu herkesin çok zoruna gitmiş olmalı ki, müdür yardımcısı beni tenhaya çekip her şeyi çok abarttığımı, bu tavırlar ile hiçbir yerde çalışamayacağımı söyledi. bu konuşmadan sonra kasaya geçtim fakat hem moral bozukluğu, hem de personellerin kasadan 5 lira, 1 lira, 50 kuruş gibi para birimlerini bilerek çıkarttıkları için gün sonu 60 lira açık verdim. tabi o gün işten ayrıldım ve bu parayı ödemedim. size söylemediğim bir şey ise, bu süreçte bir kez maça gittim ki, bileti işe girmeden önce almıştım. o bile deli gibi problem oldu.

şok'tan ayrıldıktan sonra çok büyük bir özgüven kaybım oldu, o 16 iş gününde yaşadıklarım cidden dokundu bana. bunları buraya yazıyorum ki, şu yaz aylarında buraya girmeye yeltenenler olur diye. uzak durun derim.

buradan ayrıldıktan 2-3 ay sonra iş buldum ve 8-9 ay oldu, hala çalışıyorum. bir problem de yaşamadım.

devamını okuyayım »