• (bkz: 3 harfliler)
  • dünyadaki tüm borsaların düşmesi ile sonuçlanacak olay.

her gün küreselleşme yerini korumacı politikalara bırakırken, bu ve buna benzer liderler ticareti zora sokabilecek açıklamalar yaparak yangına benzin döküyor.

bu adam 2 dönemi tamamlarsa abd başkanı olarak, abd hegemonyası, demokrasi, serbest piyasa gibi kavramlar bile ciddi tartışılır olacak sanırım.

edit: çakılması demişim, ama düşmesi olarak düzelttim. borsanın b sinden anlayan biri değilim, ama şu an ticaret savaşı "tatsızlık" havasında. eğer ambargolar vb. başlarsa, iş gerçekten savaşa gider. olayların sertleşmesini çin kesinlikle istemiyor diye düşünüyorum. ama trump devam ederse savaş gelir, "abd balonu" geçici bir zaferle şişer ve yakın zamanda (bizim yaşam döngü iz içinde) patlar.
  • çin'in çok umrumda olmayan geçirme.
    çin zaten yakın zamanda rusya ile anlaştı. abd'tırsıngen.
  • kartların yeniden dağıtıldığı anlamına gelir mi gelmez mi diye beni düşündüren durum.
  • 625 puan sonrası 6,40’dan 6,17’e inen doları, tekrar 6,40’a taşıyacak, borsayı düşürecek, suriye’de havayı tekrar ısıtacak karardır.

tüm bunlara “ne alaka amk” diyen ise ekonomi politik bilmeyendir.
  • doları arttıracak mı indirirecek mi merak ettiren karardır.
  • konuyla çok alakasız olacak ama başlığı açan yazara hitaben;

(bkz: senin o ingilizce klavye kullanan ellerini sikeyim)

konuya geleceksek; giren çıkan yine bize olacak.
  • sene olmuş 2018, çin’in kalitesiz ürün ürettiğini sananlar var hala. yazık. parasını verdiğinde ağababasını yapıyor adamlar.

bu vergilerin abd açısından bir anlamı var. trump kendisine oy veren white trash için iş kapısı açacak bir yerde. bunu çok önceden fark etmiş olan çin (devlet yönetiyor çünkü adamlar) an itibariyle üretimini ülkenşn batısına kaydırmış, pakistana devasa karayolları yapmış ve karaçi limanını büyütüp modernize etmiştir. bu hamleyle avrupa pazarına çok daha kısa sürede ulaşmayı hedeflemektedir. alternatifi çoktan hazırlamıştır yani çinliler.

biz ise yaprağı sapıyla yiyeceğiz.
  • çin'in ucuz, kalitesiz, sağlığa zararlı ve üretilirken insanların köle gibi çalıştırıldığı ürünlerine karşı (trump'ı hiç sevmiyorum bu arada) doğru bir hamle gibi. inşallah biz de yakın zamanda çin mallarına karşı kendi üreticimizi korumak için benzer tedbirler alırız. üç kuruş pahalı olsun ama sağlıklı olsun ve paramız ülkemizde kalsın.
  • trump'ın haklı olarak yapacağı hamledir. özellikle obama döneminde para amerika'dan uçup gitti. fabrikalar işçilik ucuz olduğu için çin'e kaydı.

amerika çok büyük bir pazar. hem üretim hemde tüketimde. trump bunu biliyor ve hamlelerini ona göre yapıyor. abd de işsizlik patlak vermek üzere, istihdam yaratmak zorunda. trump üretimin yeniden abd'ye gelmesini istiyor. o yüzdende halk trump'ı destekliyor. siz bakmayın abd deki ana akım medyasına. tamamen demokratların elinde. nasıl burada medya r.t.e kontrolünde orada da demokratların.

adam kendi ülkesinin ekonomisini düşünüyor ki rahat rahat abd kabadayılık yapsın. paran olmadan istediğin kadar bağır kimse sesini duymaz.

ha filler tepinirken ezilen çimler olur. çim olmamak için uğraşmamız gerekiyor ama o tren çoktan kalktı.
hesabın var mı? giriş yap