şükela:  tümü | bugün
 • henüz kategorilere göre film tahmini yapmak için çok erken, ancak aday gösterilecek filmleri tahmin ederek başlayabiliriz ki şimdiden izleyelim, oscar törenini izlerken bir fanatik dayı edasıyla ağzımızdan popcorn saçarak desteklediğimiz filmlere tezahürat edebilelim.

  bu sene aday gösterilecek filmler için tahminlerim:
  - dunkirk: bu senenin 2. dünya savaşı kontenjanı filmi. 100 milyon dolar bütçesi var, üstelik yönetmeni christopher nolan. banko aday.
  - get out: her ne kadar korku/gerilim türü olsa da, sadece 4.5 milyon dolarcık bütçesiyle kendinden çok konuşturdu. ayrıca ırkçılık temasını işleyen ilk korku filmlerinden. kazanması zor ama aday olmasını bekliyorum.
  - the big sick: yine düşük bütçeli (5 milyon dolar) bi film. pakistanlı bi komedyen*le university of chicago'da okuyan amerikalı bi kızın aşkını anlatıyo, yönetmen michael showalter. politik anlamda "hot topic" olan bi konuyu işledikleri için bu arkadaşlar da aday olur. üstelik gerçek hikayeden esinlenmiş, akademinin gerçek hikayelere zaafı var.
  - wonder woman: süper kahraman filmlerinin oscar'a aday olması pek sık gerçekleşmese de hiç olmayan iş de değil. bu filmden hiç hiç haz etmesem de film çıktığından beri feminizmle özdeşleştiği için aday olabilir diye düşünüyorum. yönetmen patty jenkins, bütçe 149 milyon dolar.
  - logan: bunun aday olması daha da düşük ihtimal, ama bu da benim gönlümden geçen aday. "süper kahraman filmi öyle olmaz, böyle olur" dalında aday gösterilmesini rica ediyorum. yönetmen james mangold, bütçe 97 milyon dolar.
  - baby driver: bu film absürtlüğü ve kült film aurasıyla kesinkes aday diyorum, (şu ana kadar izlediğim filmler arasında) best picture'ı almasını en çok istediğim film bu sanırım. yönetmeni shaun of the dead filminin de yönetmeni olan edgar wright, bütçesi 34 milyon dolar. bu filmle ilgili ayrıca şöyle derlenmiş bir easter egg entry'm mevcut, buyrun: (bkz: #70846764)
  - the shape of water: bu filmi henüz izlemedim (daha çıkmadı) ama en heyecanla beklediğim film bu. filmin yönetmeni pan's labyrinth'in de yönetmeni olan guillermo del toro. yayınlanan fragmadan gördüğüm kadarıyla bu filmde de tam olarak pan's labyrint'de hastası olduğumuz karanlık tonlama ve büyülü dünyanın karışımı var. heyecanıma hakim olamıyorum.
  - the beguiled: bu filmi sadece yıldızlar geçidi kadrosu için muhtemel adaylar arasına koydum. yoksa bu filmi izlemek tam bir eziyetti, yapım aşamasında emeği geçen herkesi allah bildiği gibi yapsın. yönetmen sofia coppola, bütçe 10 milyon dolar, oyuncular nicole kidman, colin farrell, kristen dunst, elle fanning diye gidiyo. yemin ediyorum güzelim kadroya yazık olmuş.
 • '' en yakın tahminde bulunma oscar'ı '' goes to '' en yakın tahminde bulunan ''. haydi bakalım.

  dunkirk kafadan aday, hatta yüksek ihtimalle en iyi film. dicaprio'dan sonra bi mühlet de nolan'ın ekmeğini yemek istemezlerse ( ki memento 'dan beri yendiği iddia ediliyor ) en iyi film dunkirk. zaten bence nolan o filmi fazla vakit kaybetmeden oscar almak için çekti. ( başka bir parantez; martin scorsese the departed'la '' verin lan artık şunu '' diyene kadar vermemişler, yapıyorlar böyle ibnelikler )

  get out bu yıl için türünün göze gelir tek filmi olduğundan aday olur ancak babayı alır. parça parça çok iyi, parçaların herhangi birinin bütünde bir vaadi yok.

  '' en iyi feminist oscar'ı '' diye bir dal olmazsa wonder woman herhangi bir kategoride aday gösterilemez. gösterilmesi teklif dahi edilemez. edilirse alayının abv hatta aq.

  loganaday gösterilse james mangold bile şaşırır. sonuçta avaz avaz '' para kazanmak istiyorum ben '' diye bağıran bir film ve 620 milyon dolar gişe hasılatı onun oscar'ı. tamamen gişeye oynayan bir hikayenin ortasına gişe garantisi olan bir kahramanı koymak ve aksiyon yapmak... tabi hugh abimizin olayı başka.

  sofia coppola yanılmıyorsam bir kez en iyi yönetmen olmuştu. en iyi filmi de almak için nicole, colin filan kimi bulmuşsa koymuş ancak en iyi babayı alacaklardan biri de bu olacaktır diye düşünüyorum. goodfather.

  diğer filmleri henüz görmedim ve bu listeye ekleyecek başka bir filmim de yok. az tahminle totalde daha yüksek bi oran hedefliyorum. zaten oscar'ın püf noktası budur. dunkirk bundan dolayı oscar alacak. ve tabi ben de '' en iyi tahmin '' oscar'ımı.
 • en iyi film dunkirk olabilir.

  best actor ise şu an için gary oldman gibi gözüküyor. timothee chalamet ise plase.

  fakat daniel day-lewis daha sahneye çıkmadı. film tamamen onun üzerineymiş. yalnız film fragmandaki gibiyse alamaz. yok eğer sakladılarsa yıkıcı sahneleri vurur geçer tartışan bile olmaz.

  tom hanks'de plase bu arada. lewis kazanamazsa onun yüzünden kazanamayacak zaten. ''ikisini birden salalım, chalamet'i çakalım tüm dünya tebessüm etsin.'' diyecekler diye korkmuyo değilim.
 • golden globe’u oscar ödüllerinin habercisi olarak ele alıp tüm filmleri izledim. the post, call me by your name, dunkirk, the shape of water, three billboards outside ebbing missouri golden globe ödüllerinde yarışmıştı.
  iki film konuları itibariyle daha amerikalı olduğu için öne çıkıyor.
  ikisi de amerika eleştirileri ile dolu.
  the post , siyasi hayatın iğrençliğini gözler önüne serip amerikan yargısının gücünü bize harika anlatmış.
  three billboards outside ebbing missouri ise amerikan polis sistemini, kilisenin iki yüzlülüğünü, toplumun insanları ötekileştirmesini gözler önüne sermiş ve bunu muhteşem yapmış.
  film bıçak gibi..
  benim tahminim three billboards outside ebbing missouri heykelciği kapar..
  bu arada frances mcdormand en iyi kadın oyuncuyu banko alır. kadın müthiş oynamış..
 • en iyi filmi the shape of water'a verirler gibime geliyor... phantom thread plase... call me by your name'e verirlerse sikerler öyle işi... dunkirk? ı-ıh sanmam... akademici amcalar sevmez böyle filmleri...

  en iyi yönetmen'i de paul thomas anderson* kazanır tahminimce... en iyi film ile yönetmen ödülleri del toro ile çaprazlama değişiklik gösterebilir... ama pta bir adım önde...

  en iyi erkek oyuncu için de gary oldman* bir adım önde ama and the oscar goes to daniel day lewis* len mq derlerse de niye verdiler demem... timothee chalamet mi? lol!

  en iyi kadın oyuncu ödülü frances mcdormand*... aksi iddia e d i l e m e z...

  en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü, sam rockwell'e... bunun da aksi iddia edilemez... ha woody harrelson olursa da sürpriz olur ama sam reyiz'in hakkı yenmiş olur benim gözümde...

  en iyi yardımcı kadın oyuncu da ise allison janney* ile lesley manville* bir adım önde... lesley reyiz diyorum!

  tabii bunların çoğu tutmayacak ve ben de pazartesi sabahına akademici amcalara söverek güne başlayacağım... en bankosu bu! evet!
 • best picture: three billboards
  lead actor: gary oldman
  lead actress: frances mcdormand
  director: guillermo del toro
  supporting actor: willem dafoe
  supporting actress: allison janney
 • en iyi film: three billboards
  en iyi özgün senaryo: get out(inşallah almaz)
  en iyi kurgu: dunkirk
  en iyi yönetmen: gönül ister ki christopher nolan olsun ama del toro olacak.
  en iyi erkek oyuncu: gary oldman
  en iyi kadın oyuncu: frances mcdormand
  en iyi yardımcı erkek: sam rockwell
  en iyi yardımcı kadın: bilemiyorum altan
  en iyi uyarlama senaryo: keşke logan alsa. ama alamicak.
  en iyi sinematografi: blade runner tabi ki
  en iyi görsel efekt: war for the planet of the apes
  en iyi ost ve original song dışındaki tüm ses oscarları: dunkirk
  en iyi prodüksiyon tasarımı: dunkirk.

  evet. 13 dalda oscar adayı olan film de 3 5 kıytırık oscar alıp evine gidecektir. by by toro by by canavar.