şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yazarların 2019 yerel seçimlerini üç büyük il olan istanbul, ankara ve izmir’de hangi partinin adayı kazanır tahminleri.

henüz adaylar tam belirlenmedi ancak mhp bu 3 ilde aday göstermeyeceğini açıkladı. chp, iyi parti ve saadet partisiyle ittifak hazırlığında gibi duruyor.

kimisi bu sefer chp izmir’i kaybecedek derken, kimisi de akp istanbul’u ve ankara’yı kaybedecek tahminleri yapıyor. bu seçimlerde birşeyler değişecek gibi duruyor. bunu bekleyip göreceğiz ancak öncesinde yazarların tahminleri ve gerekçeleri de bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız için belirleyici bir etken olacak düşüncesiyle bu başlığı açmak istedim. hayırlı anketler.
  • ankara: recep
    istanbul: tayyip
    izmir: erdoğan
  • izmiri ve ankara yı kaybeder, istanbul kafa kafaya olur, türkiye geneli %37 oy alır
  • istanbul: akp
    ankara: akp
    izmir: vurdumduymaz chp rahatlığı + mhp seçmeninin de oylarıyla akp.

konu kilit, dağılın.

t: akp' nin üç şehri de kazanacağı şeklinde yapılanların doğru olacağı tahminler.
  • saat 08.00-17.00 arası oy kullanmaca. ve de gavura vurur gibi mühür vurmaca. arada twitter'a düşen usulsüzlük haberleri.

saat 20.00 gibi chp genel merkezinden gelen " öndeyiz, sandıkları terk etmeyin" açıklaması. halk tv'nin gaza gelmesi. grafikler eşliğinde henüz chp'nin önde olduğu mahallelerde sandıkların açılmadığının söylenmesi. ancak yüz ifadelerinden buna kendilerinin bile inanmadığının belli olması. (yalnız grafik vereceklerinden pek emin değilim. henüz öyle bir teknolojiye geçmemiş olabilirler:)

saat 22.00- 22.30 arası balkon hazırlanıyor haberleri.

saat 24.00 civarı balkon konuşması ve dombıra.

ertesi gün öğlen saatlerinde kılıçdaroğlu'nun kameralar karşısına geçmesi. ve bu seçimlerin esas kazananının chp olduğunu söylemesi. ve kapanış.

benim tahminim bu yönde. hadi hayırlı tıraşlar...
  • istanbul: akp
    izmir: chp

akp'nin istanbul ve ankarayı kaybedeceğine gerçekten kimse inanmıyor değil mi? sandıkta kaybetseler, ysk'da kazanırlar. 2014 seçimlerinde ankara'da olanları unutmayın.
  • ne planlandıysa, hangi senaryo uygun görüldüyse o gerçekleşecektir.
    tahmin mi? benim tahminim yine vatandaş kaybedecek, kasa kazanacaktır.
    edit:imlâ
  • istanbul:
    izmir:
    ankara:

01 nisan 2019 sabahı oranları girip en gerçekçi oranı tutturacağım. bekleyin çok yakında.

düzeltme: imla
  • mhp ankara ve istanbul'da aday çıkarmadığı için;

istanbul: akp
    izmir: chp

ben kabullendim, siz de kabullenin. sonra "durun daha her şey bitmedi, alalım bakalım ankara çankaya sonuçlarını" sözleri ile boşa kendinizi yormayın. bitti artık seçim ile değiştirilebilecek şeylerin devri.

buradan devlet bahçeliye çok teşekkür ediyorum. ülkenin ayarları ile oynadığı için.
  • istanbul: akp %3 fark
    ankara: chp %1 fark
    izmir: chp %18 fark