• ülkenin şartları ve enflasyon göz önüne alındığında maaşlara en az %20-30 bandında zam yapılmalıdır ama yapılacak mı?
  • zamcık olacağı kesin.
  • "sen işten çıkma da gerisini sonra düşünürsün." diye tepki vereceğim başlık.

maalesef hakikat bu. neyse, haydi bakalım birbirimizi yeme vakti geldi.

survivor 2019: vahşi kapitalizm eşiğinde türkiye.
  • çok beklersin taş çatlasın %12-13
  • beklenti %25 enfalsyona göre baktığımızda %20 olacaktır
  • beklentinin her yıl yüksek olduğu ama bu yılda hüsrana uğratan bir zam oranı ile karşımıza gelineceğini düşünüyorum. özellikle asgari ücrete yapılacak zammı merak ediyorum. çünkü buraya yapılacak yüksek bir oranın ciddi bir şekilde işten çıkarmalara yol açacağını düşünüyorum.

tabi bu kadar zamdan sonra maaşlara da yüksek bir oran istemek hakkımız. ama bu ülkede kim hakkını alıyor ki sorusu aklıma geliyor hemen.
  • işini kaybetmemenin yeterli olacağı zam beklenmemesi gereken bir yıla giriyoruz.

bu sene zam bekleyen gitsin validesinden dam beklesin.
  • sektör bağımsız %15'in altında olmaması gereken zamdır.
  • 6 ayda bir ücret zammı yapan bir ihracat firmasında çalışmaktayım. genelde %3 ve %5 arası ücret zamları almaktayız her 6 ayda. temmuz ayı için öngörümü iş arkadaşlarıma %10 şeklinde bildirdiğimde "çok uçtun" şeklinde tepkiler almıştım. onlar yine en fazla %5 olabileceğin düşüncesindeydiler. %8 civarı bir zam aldık temmuz ayında. ocak 2019 için de %15 ve üstü şeklinde bir düşüncem var. ancak bu bizler gibi ihracat çalışan firmalar adına oluşabilecek bir beklenti. ihracatçı oldukları için dövizden kar etme ihtimali olmayan hatta zarar eden firmalar için en fazla %6 seviyesinde olacağını düşünmekteyim. * bunu değiştirebilecek tek durum asgari ücretin %10 dan fazla zamlanması olacaktır.
  • asgari ücrete brüt %17-18 bandında zam yapılacağını düşündüğüm husustur.

asgari ücret almayan çalışana ise "ölümü göster sıtmaya razı et" politikasını empoze ederek "işimiz var dua edelim" argümanı eşliğinde %10-12 dolaylarında sus payı verileceğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap