• 1 kasım 2009 galatasaray sivasspor maçında petkoviçin topu 6 saniyeden fazla elinde tutmasıyla, o dönemler şampiyonluğa oynayan sivasspor’a gol atmış olan galatasaraylıların, “30 senedir futbol izlerim daha kimseye 6 saniye kuralı uygulandığını görmedim” dediği maç. ya yaşınız yetmiyor ya da unutkansınız. evet 6 saniye kuralına çok dikkat edilmiyor, ama benim bu kuraldan gol attığını hatırladığım tek takım galatasaray. kalkıp da bir tek gs ye karşı uygulanıyor demek komik.

aha da o maç: https://tr.beinsports.com/…/galatasaray/kewell-2532

bu da bonus: https://youtu.be/b-ifaizxney

edit: bir de normalde bu pozisyonlara sarı verilir diyen embesiller var. adam autu geciktirmekle, akan oyunda kalecinin topu elinde tutma süresi olan 6 saniyeyi aynı şey sanıyor. futboldan bu kadar birhaber olup da futbol hakkında bu kadar ahkam kesmek gerçekten inanılmaz.
  • ligde sörlothtan sonra kafa golünde 2. olan adamla alan savunmasında belhanda eşleşiyor. yani bu takımın istatistikçisi, taktisyeni şusu busu bir hafta neyi analiz ediyor da bu adam alan savunmasında belhanda ile eşleşiyor?
  • hakem golü iptal etmek için o kadar geriye gitti ki, fifa 17 tanıtılıyo şu an o zaman diliminde.
  • belhanda’nın golünden sonra tribünleri gösterdi reji, kimse sevinmedi.
  • size hatırlatmak istediğim bir maç var: (bkz: 25 ocak 2004 beşiktaş samsunspor maçı)
    hani şu, hakem cem papila'nın beşiktaşlı oyunculara 5 kırmızı kart gösterdiği ve beşiktaş'ın hükmen mağlup olduğu maç. gidip bakın maç başlığına. onlarca galatasaraylı entrysi bulursunuz, 'klasik tinerci ağlaması. ulan tinerciler, hakemin hangi kararı yanlıştı o maçta?' minvalinde.
    beşiktaşlılar ise, büyük çoğunlukla şunu söyler: kırmızı kartların haklılığı ya da haksızlığı değil mesele. hakem o maçın başından itibaren beşiktaşın ayarlarıyla oynadı. resmen takımı tahrik etti.

bugünkü galatasaray maçına bakıyorum: kırmızı kart doğru mu? doğru.
    6 saniye kuralı doğru mu? doğru.
    penaltı doğru mu? doğru.
    e peki bu renkliler neyden şikayet ediyor ben anlamadım?
    maçtan sonra, fatih terim çıkmış açıklama yapıyor. özetle diyor ki, ben verilen kararlardan ziyade futbolun ruhuyla oynanmasına karşıyım. iki haftadır üzerimize oynanıyor.
    yani mealen diyor ki, verilen kararlar şeklen doğru olsa bile, futbolun ruhuna bakılınca aslında verilmemesi gereken kararlar.

bir beşiktaşlı olarak, bu çırpınışlardan keyif alıyorum ne yalan söyleyeyim. ben fatih terim'in yerinde olsam bu maçtan sonra şöyle derdim: sekiz de kapanır on sekiz de...
  • avrupa'nın en iyi forvetlerinden birisi ile karşı karşıya kalarak gol yiyen kaleciyi rüşvet almakla suçlayan mal suserleri gördüğümüz maçtır
  • öncelikle birazdan söyleyeceğim şeyler için, objektifliğini koruyabilen galatasaraylı dostlarımı tenzih ediyorum.

bakın ben bir fenerbahçeliyim. size birkaç olayı hatırlatacağım sadece.

bu sene, göztepe maçında altay penaltıyı kurtarmış; sonrasında gelişen atakta golü de bulmuştuk. hani diyorsunuz ya 6 saniye kuralı hangi maçta uygulanmış, kural sadece galatasaray'a uygulanıyormuş diyorsunuz ya. hangi üç büyüğün maçında böyle çok bariz bir ihlal olmadan , hadi onu geçtim hangi herhangi bir lig maçında bariz bir ihlal olmadan penaltı tekrarlanıyor? geçiniz efendim. kural bize uygulanınca; ama doğru karar, hakem kuralı uyguluyor diyordunuz.

ancak kayseri maçında rakip kaleci daha bariz bir ihlal ile emre belözoğlu'nun penaltısını kurtardığında, var hakemleri penaltının iptali için hakemi uyardı mı? tabi ki hayır.

ilk devredeki alanya maçında alanyalı oyuncu tacı yanlış yerden kullandı, tacın el değiştirmesi gerekiyorken hakem atışı tekrarlattı; o atış ile birlikte gol yedik. ne dediniz, hata oldu dediniz mi? bakın, objektifliğini koruyan ve bu spora gerçekten duruşuyla asıl değeri katan kardeşlerimi tenzih ediyorum, gerçekten evet, hata yapıldı fenerbahçe'nin hakkı yendi dediniz mi? demediniz.

ikinci devredeki alanya maçında altay yine penaltı kurtardı, bariz bir ihlal yine olmamasına rağmen az da olsa çizgi ihlali var, kural gereği tekrarlatılması gerekiyor doğru karar dediniz. ki bakın zaten bence de normalde tekrarlatılmalı, ancak tüm penaltılar tekrarlatılmalı. ancak siz yine işinize geldiği gibi "e kural öyle diyor hakem haklı" dediniz.

yine alanya maçında son dakikalardaki topun mustafa pektemek'in eline çarptığı, milyonlarca fenerbahçelinin penaltı beklediği pozisyonda; kendi başınıza gelse yaygara koparacağınız halde ne penaltısı canım, vücuttan sekiyor gibi saçma argümanlarla rakibinizin hakkının yenilmesine göz yumdunuz. yanlış karar demediniz. ( objektifliğini koruyan sevgili rakip takım taraftarı dostlarımızı bakın yine tenzih ediyorum)

ankaragücü maçında evet, maça iyi başlamadık. ancak ankaragücü'nün attığı ilk golde, ankaragüçlü oyuncu net bir şekilde topu eliyle kontrol edip kendisine avantaj sağlarken, hakemin pozisyonu elle oynama olarak değerlendirmemesini doğru buldunuz; yine sırf işinize gelmediği için rakibinizin hakkının yenilmesine göz yumdunuz.

bakın, ben hiçbir zaman bu seneki kadromuz yeterli, şöyle harika böyle mükemmel demedim.

ancak iyi kötü, bir şekilde yarışın içinde kalmaya çalışan bir camianın yanlış hakem kararlarıyla hakkı yendi mi? yendi.

siz bunlara evet ya, hakemler yanlış karar verdi; fenerbahçe'nin hakkı yendi dediniz mi? demediniz.

sevgili arkadaşlar fenerbahçe'nin bir şekilde el çektirildiği, ikinci yarıdaki trabzon mağlubiyeti sonrası dahi fikstür avantayıyla birlikte çok rahatlayacağı bir ortamda o maçlar gelene kadar saha içinde dilim dilim doğrandığı, yarıştan çıkarıldığı ortamda sizi şampiyon yapmalarını mı bekliyordunuz?

hakemlerin sizin aleyhinize kararlar almayacaklarını mı düşünüyordunuz?

hakemlerin sizi doğramayacaklarına mı inanıyordunuz?

maçın geniş özetini izlemedim. ancak bence de, gaziantep'in attığı 2. golde net bir ofsayt var. doğruya doğru, buraya gelip yanlış karar diyebiliyoruz.

üçüncü golün iptali için olayı üç dakika geriye sarıyorsak ligde atılan gollerin yarısı iptal edilir. ki hepimiz demiyor muyduk bizim ligde oyuncular en ufak müdahalede kendisini yere bırakıyor, bu da tempoyu ciddi oranda düşürüyor diye. jimmy'e faul var mıdır, evet vardır; ama o itmeyle öyle bir düşme olur muydu, o da olmazdı.

hadi buna eyvallah dedik, gol iptali doğru dedik. bakın, kaleciniz topu 18 saniye boyunca elinde tutuyor. hakem zaten kaleciyi maç içerisinde daha önce uyarmış. sarı kart göstermiş. zaman geçirmek mi istiyorsun? o zaman sakatlık numarası yaparsın. etiktir/etik değildir tartışırız o ayrı, ama bu işin raconu budur.

hakem altıncı saniyeden itibaren seni izliyor. kalkıyorsun, dönüyorsun, yürüyorsun, sağa sola bakıyorsun, oyalandığını o kadar belli ediyorsun ki. etmeyeceksin kardeşim. zaten topu taca doğru degajlasan yine muhtemelen maç bitecek.

bakın buraya kadar çok ayrıntılı ve seviyeli bir şekilde açıkladım. objektif kalabilen dostlarıma da geçmiş olsun diyorum.

ama;

bizim başımıza gelen hakem hatalarında, kural uygulamalarında yav hakem hatası olur canım, kural öyle söylüyor hakem tabi ki penaltıyı tekrarlatacak diyen yazarlar; görüyorum ki şimdi gelip hakeme kuralı uyguladığı için küfürler ediyorlar.

hahahahahahahaahahahahahahahaha

hahahahahahahahahahahahahahahaha

gidin az ötede ağlayın. hadi abicim. geçti o gemi.

edit: tahmin yurutucu arkadaşımız hatırlattı, kalecinin ihlal yaparak kurtardığı penaltı kayseri maçına değil, malatya maçına aitti. onun düzeltmesini de yapalım. o kadar çok var ki artık karıştırıyoruz aq. kayseri maçında net penaltı verilmemiş, hatta hakem topun oyuncunun koluna değil sağ kaburgasına çarptığını iddia etmişti hareketleriyle. 02.55'ten sonra görebilirsiniz. bkz

kayserili oyuncu ceza sahası içerisinde bir şeyler denerken

çarpma anı, akan görüntüde daha da net olarak görülebiliyor
  • ya sen bu amına kodumun liginde 8 kere şampiyon olurken iyi, başkaları olurken "hangi futbolu konuşacağız". ne güzel amına koyayım ya.

her sene aynı teraneyi izlemek zorunda mıyız biz? galatasaray iki maç kaybetsin, terim çıksın hakemlere laf etsin, federasyona laf etsin, işler galatasaray lehine dönsün. yeter amına koyayım ya!

her sene beşiktaş maçında yeni bir kural öğreniyoruz ancak gs maçında bin yıldır bildiğimiz kural uygulandı diye tatava yapılıyor, ayıptır yahu. insanda biraz utanma olur.
  • dün rüyama giren maç. gs 2 - 0 öne geçmiş, sonra maçı 2 - 2 bitirmiş. bilinç altı tabi, yatırım tavsiyesi değildir.
  • aylardan şubat sanırım.
    fener doludizgin gidiyor. ts liler dahil favori fener diyor.
    başakşehir içerde sürklase edilmiş ardından tak trabzonda bir hakem operasyonu faul olmayan pozisyon faul ile kesiliyor gol iptal 1 puan uçtu.
    dirence ilk darbe
    ardından tak içerde alanya maçı.yine bariz penaltı verilmiyor. gitti 3 puan dirence bir darbe daha.
    ardından göztepe maçıyla fiş çekiliyor.takımın inancı sıfır.gerisi çorap söküğü.

ve fener camiası şubat mart gibi "operasyon çekiliyor bariz aleni hatalar var yapmayın emeklere yazık " diyor.

gs:ağlama melis
    bjk:yalı çocuğu ağlama
    ts:fener kollanıyor

o gün dedik ki adalet herkese lazım.şubatta bize operasyon mayısda haziranda size.

buyurun ağlayın şimdi. sesinizi duyan kimse kalmadı.

ts net şampiyon oldu başak 2. olup parayı alacak katara satılacak.

fener bjk bokunda debeleniyor.

hoşgeldin gs

geçen sene seçim tekrarı olmasaydı yine şampiyon başakşehirdi zaten.bunu da biliyordunuz cimbomlular benden iyi biliyorsunuz.

neymiş adalet herkese lazımmış.

gelecek 2-3 sezon ts ve katarlı başak ligi götürür.
    3 büyükler efsanesi bitmiştir şimdilik.
hesabın var mı? giriş yap