• sürücünün yerinde olmak istemezdim.

düşünsenize... arkadan motosiklet topluluğu geliyor ve tamamı 130-160 km/h süratle seyrediyor.

size selektör yaptılar aynanızı kontrol ettiniz, şerit boş, tam şeridinizi değiştirirken çevredeki makas atıp sinyallerini yakan motosikletlilere baktınız çünkü biri gelip size çarpabilir. fakat o da ne! biri sağ şeritte varolmuş dörtlüleri yakmış sizi sağdan geçmeye çalışıyor oysa ki az önce orada değildi.

bir kazaya sebep oldunuz çünkü ne hız sınırı tanıdılar, ne kural, ne de adap. hiçbir sağlıklı insan başka bir canlının gereksiz yere ölümüne sebep olmak istemez. hayatınız boyunca bu anı unutamayacaksınız.

bazı yüksek hacimli spor motosiklet kullanıcıları maalesef karayollarını pist gibi kullanmaya çalışıyor. aşırı sürat ve ani hareketlerden hiç çekinmiyor ve çok acı sonuçlar doğurabileceğinin farkında değilmiş gibi davranıyorlar.
  • allah rahmet eylesin. kör noktada olmaması gerektiği kadar fazla kalarak sağlarken arabanın altına girmiş sanıyorum. bir anlık dikkatsizlik, bir anlık dalgınlık nelere mal oluyor.

kaldı ki videodan da anlaşılmıyor tam. araç sürücüsü solu sürekli işgal eden bir yavşak mı yoksa sollamasını tamamlayıp sağa geçerken bir anda beliriveren motorcuyu görmeyen talihsiz bir adam mı belirsiz.

işte bu sebeple motorcular ekstra ekstra, olağanüstü dikkat etmeliler. adam görmedi arabası zarar gördü. ama sen öldün.

bir şey daha dikkatimi çekiyor hep. böyle çete gibi dolanan motorcuların dikkati daha fazla dağılıyor ve daha fazla riskli işlere girebiliyorlar. bir de gopro varsa allaaahh!

can bu dostlar, motorcu gezisi yapmak güzel bir şey olsa gerek. ama sakin sakin, etrafı izleyerek, daha yeşillikli bir alanda, yarışmadan, akrobasi işine girmeden gezmek daha eğlencilidir. kasktan ılık ılık akan o kan senin kanın. o dikkatsiz hıyarın değil.
  • bahsedilen yola yakın oturuyorum. özellikle geceleri tehlikeli bir yer araçlar çok süratli... ben de bir motor sürücüsüyüm. kaza boş yere ve araç suçlu belli. fakat bu rahmetli olan kardeşimizin sürdüğü motor ve yukarıda paylaşılan videosunda yaptığı hareketler ile kaçınılmaz sonun eninde sonunda kendisini bulacağı belliymiş maalesef. mesela videosunda iki araba arasındaki 1.5 metrelik mesafeden ön kaldırarak geçiyor. geçiyor da tebrik ederim. fakat örnek vermem gerekirse, bu hareket benim ömrümde hiç denemediğim, denemeye yeltenmediğim, denemeyi aklımın ucundan bile geçirmediğim, düşünsem aklıma gelmeyecek bir şey.

arkadaşlar; hepimizin dikkat etmesi gereken bir şey var. hepimiz etten kemikten canlılarız. ortalama 80 kg bir yetişkin 50 km hızla sabit bir yere çarptığı zaman tonlarca basınca maruz kalır. altımızdaki makinalar da mühendislik harikası, 150-200 kg ağırlığında, ufacık motordan 100 beygir güç üreten inanılmaz makinalar.

hele bu motor: yamaha mt-09. sen ne şeytan icadı bir makinasın. bir arkadaşım bunu alıp yanıma geldi. 1 ay veriyorum bu motorla sana dedim. 3. hafta kaza yaptı. 3 ay hastanede yattı. 5 ameliyat oldu. kalça kırığı iç kanama eller kollar paramparça vs. hala davası sürüyor. işinden gücünden oldu. bu makinalar oyuncak değil.

bir de vefat eden kardeşimizin profiline biraz dikkatli baktım, bıyığı terlememiş diye tabir edebileceğimiz gencecik bir kardeşimiz.

kaskımızı her taktığımızda kelle koltukta trafiğe çıkıyoruz, motor kullandığımdan dolayı laf arasında "seneye, 2 sene sonra" falan derken aklıma motor kullandığım ve hemen o sohbetten ayrılıp eve dönerken ölebilme ihtimalim aklıma geliyor. belki de bunu aklımdan çıkarmadığım için biraz daha güvenli motor sürüyorum ve yaklaşık 50.000 km oldu, hiç kaza yapmadım.

ama bu yarın evden çıkar çıkmaz ölme ihtimalimin yüksek olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

dikkatli olun dikkat dikkat dikkat... bir tane hayatımız var.
  • https://www.instagram.com/…obl/?igshid=ohr1eqgdsjgh

(bkz: motorcuların trafik teröristi olması)

bir motorlu trafik teröristi arabalı trafik teröristiyle yaptığı kaza sonucu ölmüş. allah rahmet eylesin ama doğal seleksiyon.

edit: kaza öncesi: https://streamable.com/rkv12

videoyu nasıl da kırparak servis ediyorlar. öncesine bakıyorsun, trafikte yemedikleri halt kalmayan, trafiği terörize ederek giden bir çete çıkıyorlar. hepsi trafik teröristi. adam sinyal verse ne değişecek? bu çocuğun ölmesinden sonra 3 gün çekinirler 4. gün yine aynı hareketleri yapmaya devam ederler. devletin bunlara bir önlem alması lazım artık.

edit2: instagram hesabını apar topar kapatmışlar. algı yapmaya, görüntüleri saklamaya devam edin bakalım.

instagramından şöyle bir şey kaydetmişler: https://i.vgy.me/hjljbk.jpg
  • allah rahmet eylesin yalnız vefat eden arkadaş maalesef aranıyormuş.

senelerce motor kullandım, bu aletleri bu şekilde kullanırsanız günün birinde ya ölürsünüz ya sakat kalırsınız..

https://www.instagram.com/…obl/?igshid=ohr1eqgdsjgh
  • geçmiş olsun, allah rahmet eylesin.

araç sürücüsünün suçu var, sinyal kullanmıyor aniden ve hızlı(dalarak) sol şeritten sağa geçiş yapmaya(belki de öndeki araç'a makas atmaya) kalkıyor.

peki bu motorcuların suçsuz olduğu anlamına mı geliyor? hayır.

1- yol sağa doğru eğimli, motorcu soldaki arabayı sağdan geçmeye çalışırken hemen sağında'da bir araba var, ve aslında böyle bir durumda kendini 2 arabanın arasına sıkıştırıp, soldaki veya sağdaki arabanın üzerine gelmesi durumunda kaçış manevrası veya seçeneklerini azaltıyor. zaten viraj'da olduğu için ani bir kontra veya manevra yapması imkansız, ki zaten yapamıyor da içeriye doğru daha fazla eğim veremeden çarpışıyorlar.

2-[yanlışım varsa düzeltin]motorcular muhtemelen o yoldaki hız sınırından çok çok daha yüksek bir hızda seyrediyorlar. öyle ki 59:16 dan itibaren video'da 59:20'ye kadar yani 4 saniye'de 12 adet şerit çizgisi geçiyor arkadaş. her bir çizgi arası boşluk 7,5 metre ve her bir çizgi uzunluğu 4,5 metre. bu da şu anlama geliyor 144 metre yol gidiyor o anda motorcu arkadaş 4 saniyede. yani 36 m/s bu da 130 km/h denk geliyor.

3-süren arkadaşların çok tecrübesi olduğunu düşünmüyorum, şayet kayıtta olan motorcu arkadaş panikleyip motoru yan yatırıyor ve düşerek kazaya karışıyor. ayrıca sağa doğru kavisli bir yolda, sağdan bir arabayı motorla geçmek de büyük bir hata.

işte bunları sen düşüneceksin motorcu arkadaş, sen düşünmek zorundasın her şeyi detayı ile, çünkü kaza olduğunda adamın arabasında 3-5 bin tl'lik hasar oluyorken sen canından, hayatının geri kalanından oluyorsun saniyeler içinde. olay sadece gaz açmak değil maalesef, düşünmeyi ve odaklanmayı bıraktığın tek bir saniye bile çok pahalıya patlıyor motorcu arkadaşlara ne yazık ki.

her zaman diyorum, araç sürücüsü suçlu olabilir, lakin bu senin öldüğün ve ölebileceğin gerçeğini değiştirmez. her zaman trafikte senden daha korunaklı olarak yol alan insanların yapabileceği hataları telafi etme fırsatı ve boşluğu koymalı her motorcu.

edit:hız ve şerit çizgileri ile ilgili hata yapmışım. videonun daha geriden yanınlanan kısmını izledim ve ağır çekim özelliğinden faydalanarak tekrar izleyip hesapladım.

video link
    son olarak lütfen şunları artık bir ezberleyiniz.
  • gelen mesajlar sonrası edit: yazdıklarım maalesef konu ile ilişkilendirilmiş. çocuğun makascı tayfadan olması burda suçlu olduğu anlamına gelmez. bu olayda benim görüşüm yüksek oranda motorcunun suçlu olduğu yönündedir.
  • allah rahmet eylesin. motorcu arkadasimiz trafikte saglama yapilmayacagini hele hele motorla hic yapilmayacagini bilmedigi icin hayatini kaybetmis. sag seride firlayanlarin %70’i ayna kontrolu yapmaz, cunku mantiken saginda ondan hizli veya esit hizda kimse olmamalidir.
  • arabada çocuğumla giderken 40 km hızla sağa sinyal yakıp yavaşlarak yanaşma için manevra yaparken vınn diye motorcu yanımdan arkasında kasksız kız arkadaşı ile geçti. başka motorcular da varmış hepsi geldi yanıma arabada küçük çocuğum olmasa emin olun beni döveceklerdi. adamın yalpalamasını görüp düşmeden kurtardığını görünce zaten çok ferahlayıp kavga moduna giremedim. adama dedim yahu en sağ şeritteyim kaldırım kenarındayım arabamla kaldırım arasında 40 cm var bir de gelip beni suçluyorsun. 4-5 kişi geldiniz üstelik. ben düşmedin diye mutluyum sen haksızken beni dövmeye geliyorsunuz falan gibi şeyler söyledim ve biraz düşünüp cevap vermeden geri dönüp gittiler. muhtemelen ben bağırsam haklı da olsam dayağı yerdim.

bakkaldan alır gibi ehliyet alınırsa bu kazaların önüne geçilmez. trafikte motorlu çok arttı ben her zaman dikkat ederim motorculara ama bu kazaların da giderek artacağı düşüncesindeyim. haksız da olsa milleti döverim düsturu ile hareket etmeleri de onlara olan saygıyı azaltıyor. kamu spotu vb. bir şeyler yapılabilir.
  • kazadan çok kaynak olarak verilen site (bkz: olumhaberi.com) kanımı dondurdu. ölüm videosu fetişistleri için açılmış sanırım. haberlerin altında da ölümü puanlıyorsun. ne ruh hastası kafalar var.
hesabın var mı? giriş yap