• yanılma değil yamulma. akp'nin kurduğu korku imparatorluğu, kendi anketçilerine dahi doğru öngörü yapmayı imkansız hale getirdi.

insanlar mikrofon uzatıldığında tercihlerini belirtmekten korkar hale geldiler. bu sebeple kopuşun ne denli büyük olduğunu kimse tam olarak göremiyor.

kendimden örnek vereyim: ailemde her seçimde akp'ye oy veren, her seçim öncesi akıllarını çelmeye çalıştığım ama hep hüsran yaşadığım iki üye var. bu iki üye ile tartışmalarımız ya kavgaya dönüşürdü ya da baştan tartışmaya girmeyi dahi kabul etmezler ve konu orada kapanırdı.

geçen akşam iftara gittiğimde muharrem ince'nin ntv canlı yayınını açtım bilerek. yaklaşık 1 saat izledik, hiç üzerlerine varmadım. sonra konuyu hafiften açmaya başladığımda baktım ki yılların direnci kendiliğinden kırılmış ve hayatımın şokunu yaşadım.

biri seçime gitmeyeceğini söylüyor. diğeri eskinin refahçısı, saadete meyyal. seçime gitmeyeceğini söyleyeni de ince'ye ikna ederim diye düşünüyorum. olmadı mı? olsun. hiç olmazsa karşı taraftan 16 yıldır verilen bir oy eksilmiş olacak.

24 haziran çok sürprize gebe.
  • anket şirketlerinden biri tv de şöyle bir açıklama yapmıştı.
    eskiden anket yapmak istiyoruz dediğimiz her 40 kişiden 18 i bizimle anket yapmayı kabul ederken bu seçimde her 200 kişiden 18 i kabul ediyor. insanlar fikirlerini beyan etmekten çekiniyorlar. bu tespit çok önemli.

başka bir nokta ise sağ partiler yani akp+mhp+sp anadolu köylerinden çok fazla oy alırlar ancak anadolu köylerine anket için giden anket şirketi varmı bilmiyorum. bu seçimde diğer seçimlere nazaran
    istatistiksel analiz konusu ile karar analizi konusunda uzmanlık seviyesinde iş yapmaları gerekiyor.
  • belli başları nedenlerini sıralayım, seçim gecesi bu entry kendi performansımı değerlendirmek için kullanılacaktır.

1)örneklem için 3 yıl önceki kasım seçiminin baz alınması, aynı dönemdeki haziran seçiminin ya da 1 yıl önceki referandumun dikkate alınmaması. bu seçimi referandumun 2. roundu olarak değil de kasım 2015 seçiminin devamı olarak kabul edilmesi.
    2) kararsızların orantısal dağıtılması.
    3) yalan atan denek olmadığının ya da anketlerde görüşülen deneklerin tüm partiler/adaylar arasında aynı oranda yalan beyan verdiğinin öngörülmesi.
    4)ankete katılmayı kabul etmeyen deneklerin tüm partiler/adaylar arasında orantısal dağıldığının öngörülmesi.
    5)anketlerde erişimi zor olan seçmen gruplarıyla ilgili ekstra bir düzeltme hamlesinin yapılmaması. saadet ve hüdapar gibi -özellikle hüdapar- hem kırsal oranı diğer partilere kıyasla daha yüksek ve hem de anketör için erişebilirliği çok daha zor *3-5 kuruş para için şeriatçıların/hizbullah'ın domine ettiği dağ köylerine anket yapmaya gidecek varsa dm atsın ^^* partilerin diğer parti/adaylarla eşit örnekleme sahip olduğunun varsayımı.

şimdilik aklıma bu 5 madde geliyor. evet, anketçiler ortalamada tutarlı sonuçlar verirler ama toplumun radikal değişim eşiğinde olduğu seçimlerde yanılma oranları daha yükselir. örneğin trump, örneğin brexit. iddia edimliorum ki bu seçimlerde de böyle olacak ve bu ortodoks dışı düşünebilme yetisine sahip olamayan baştan assümpsiy10ist anketçiler yamulacaktır.

öngörülerim ise şöyle:

-rte 1. turda %42.5'u geçemez
    -akp %40 6nda, mhp %5 üstünde kalır
    -hdp %11.5 6nda kalamaz, selo hdp'nin üstünde kalamaz
    -muhalefet mecliste çoğunluğu alır
    -ince+akşener/millet ittifakı toplamı %40'ı geçer
    -sp+hüda+vp toplamı %2.5 6nda kalamaz

hata toleransım 1, 6 önermemden biri patlasın kendimi anketçilerden daha başarılı kabul ederim. hepsi tutsun tanrı-imparatorluğumu ilan ederim. 2+ hata yaparsam #aneliz işlerine son veririm.
  • desteksiz bir iddiadır. araştırma şirketlerinin (seçim için kurulanları demiyorum) bu kriterleri hiç dikkate almadan sonuç açıkladıklarını düşünenler olabilir.
    bakın bu şekilde anket sonucu açıklansa örneğin, rte için yüzde 65 gibi sonuçlar çıkar.
    -hangi partiye oy vereceksiniz?
    akp
    - oldu, teşekkürler.
    böyle mi anket yapılıyor sanıyorsunuz?
    parti ve aday sorularına kadar ülke gundemi ile alakalı yaklaşık 10 civarı soru sorulur. bu sorulara verdiği cevaplardan da hangi partiye yakın olduğu bulunur.
    akp seçmeni anketlere rahat cevap verir. ret oranı en düşük kesim onlardır.
    bunları biliyoruz. musterih olun.
  • umut ayarlarımla oynanıyor. bir diyorum tamam bu iş bitti ince geliyor. sonra bir bakıyorum recep ipi çoktan göğüslemiş yapacak icraatlarını düşünüyor. yapmayın be valla bak. 30 yıldır yaşıyorum bu hayatı, bu kadar bıkkın bu kadar ümitsiz bu kadar karamsar olmamıştım. salın artık bizi.
hesabın var mı? giriş yap