şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: nc)
 • bugün itibarıyla artık hayatta olmayan kız...

  herhangi bir haber bültenindeki herhangi bir olay kişisi olarak unutulacak olan, bu topraklarda doğmuş ve ölmüş olan kız..
  "tecavüze uğradığı" gerekçesiyle, herkesin birbirinin cenazesine katıldığı küçük köyünde bile cenazesine sadece onu gömen belediye görevlilerinin katıldığı kız..
  ölü getirildiği hastaneye kimler tarafından getirildiği bile bilinmeyen, ölüm nedeni bir doktorun 'zatüreden' demesiyle otopsi yapılmaya bile gerek görülmeden gömülen kız..

  aklımın almadığı şekilde; bir kurbanken nasıl da kültür, toplum, bürokrasi, hukuk ve de bütün çarpık işleyen mekanizmaların aracılığıyla suçlu durumuna düşürülerek, milyonlarca kez beter bir şekilde ölmelerini temenni ettiğim o 28 kişinin elindeki kanı suyun altında yıkayıp "hiçbirşey olmamış gibi" hayatlarına devam edeceklerini hatırlatarak, nasıl da kangrenli.. hastalıklı.. araz.. çürük.. kokuşmuş bir yaşamsal değerler dizgesi içinde yaşadığımı bana tekrar farkettirmiş.. beni tekrardan kahretmiş olan kız..

  onu koruyup yardım etmesi gereken, devletin alt birimlerinden biri olan koruma merkezinden 2 ay önce kaçmış - nasıl, niye, kim? lerin cevaplarının alınabileceğini de üzülerek hiç sanmıyorum- cesedi bir hastaneye gelene kadar kim bilir neler yaşamış olan kız.. bir enkaz.. yaşadığımız coğrafyanın "ahlaksal çöküntüsü"yle oluşmuş somut bir enkaz.. baktıkça utanmak için..insanlıktan..

  ölene kadar geçirdiği süreçte, o tecavüzcülerden hiç bir farkı olmadığını düşündüğüm her hastalıklı bakışa maruz kalışında, o tecavüzcüler kadar; aynı dili, sınırları, coğrafyayı vs. paylaşan herkesin de suçluluğunu bana hatırlatmış olan kız..

  "16 yaşındaki.." diyor kimi bültenler... çocuk daha.. 28 kişi.. üst düzey devlet görevlisi.. bir çocuk cesedi.. bilinmeyen bir ölüm nedeni.. sahipsiz bir mezar taşı.. en önemli tanığını; kurbanını yitirmiş bir dava..

  öfkem hiçbir yere sığmıyor.. biliyorum unutulacak.. biliyorum ne ilk ne de son..
 • (bkz: #7674161)
 • ağlayarak, küfrederek, güldünya'yı söyleme isteği uyandıran olayın kurbanı.
 • saniklarin iyi hal indiriminden yararlandirildigi ve alt ceza siniri ile cezalandirildigi davada, n.c. neredeyse "suclu" bulundu. gerekceli kararin temel gerekceleri soyle (alinti):

  * n.ç.’nin rızası vardı, para kazanmak için yaptı
  * her şeyin farkındaydı, zorla alıkonulmadı
  * cebir ve baskı yok, isteseydi karşı koyabilirdi

  bu gerekcelerin hepsinde, 13 yasindaki n.c.'nin cinsel iliskiye "riza" ile girdigi ve "karsi koymadigi" ifade ediliyor. egitimini aldigim yargi sistemi turk hukuku olmadigindan turk ceza kanunlarina fazla asina degilim, ancak anglosakson yasalarina gore, 13 yas ve altindaki bir "cocukla", cinsel iliskiye girmede riza faktorune bakilmaksizin tecavuz sucu soz konusudur ve sanik muebbet hapis istemiyle yargilanir.

  13 yasindaki cocukta yetiskinlerle iliskiye girme konusunda "riza arayan" ceza hukukunun ben ortasina tukureyim.

  http://haber.gazetevatan.com/…armis/360619/7/manset

  http://www.legislation.gov.uk/…st-children-under-13
 • (bkz: türkiye'de yaşamaktan nefret etme sebepleri)

  edit bütüd yapmayacaktım ama dayanamıyorum.

  şimdi bu 28 kişiyi bırakın kimyasal hadımı şeylerinden tavana assalar kimsenin bir şey demeye hakkı yok.
  bana insan haklarından bahsetmeyin.sanki ülkece insan haklarına çok saygılıyız anasını satiim.
  azıcık empati.
 • "dekolte giymişse hiç boşuna ağlamasın!"

  orhan çeker.
 • anlayabildiğim kadarıyla eğer beş yaş büyük olsaymış tecavüzcüleri yargılanmayacakmış, keza sanırım şuan sadece 18 yaşın altında biriyle cinsel ilişki kurdukları için ceza aldılar. tabi reşit olsa zaten beyfendilerin damak tadına uyar mıydı ondan da emin değilim ya.

  bu adaletsizlik benim gözümün içine baka baka yapıldı. tarihe not düşülsün.
 • bazı kaynaklarda mağdurenin yaşı 12 olarak geçmektedir.

  (bkz: 12 yaşındaki kıza 28 erkeğin tecavüz etmesi)
 • ahlaki farkındalığı olmasına rağmen içki içmesi yasak olan kızdır. hatta bakkaldan gidip sigara bile alamaz. ama işte ahlaki farkındalığa sahiptir.allah belanızı versin.