• bu şanlı direniş sırasında dolar'daki %5lik artış yüzünden kendi kendime "acaba ülkeye zarar mı veriyoruz?" eleştirisini yapmıştım. ne kadar da naif insanlarmışız olm biz. bizim bile değerimizi bilemediler ya lanet olsun.
  • ana rahmine düşen bazı aptal sperm'lerin tuhaf tuhaf görüntülerle lekelemeye çalıştığı direniştir.

böyle andavallara iki kelam etmek isterim..

hangi gezici, bu milletin askerine, polisine zarar verdi orada? siz utanmıyor musunuz içinde insanların kaldığı çadırları sabaha karşı yakmaya? faşizminiz elinizde patladığı için mi bu kadar ürktünüz?

efendim yabancı istihbaratlar yönlendirmiş.. yahu sikerler yabancı istihbaratları.. neyin hikayesini anlatıyorsun? akşam iş çıkışı gidip gecenin bilmem kaçına kadar bekleyip durduk.. en ufak bir destek almadan.. arkamızda ne polis vardı, ne asker ne de hiç kimse. sadece biz vardık biz.

aşağılık cehaletinizle bizim bu toplumsal refleksimizi mi karalayacaksınız?..

hassiktir oradan cahil.
  • türkiye'de gerçekten demokratik şekilde kardeşce yaşamanın mümkün olduğunu gösterebilen ayaklanmadır hatırladıkça beynim pozitif düşüncelere mahkum olur.
  • türkiye'de de dünyanın pek çok ülkesinde okduğu gibi, ki onlardan kat be kat fazla biçimde, ajan provokatörler dahil olur toplumsal olaylara.

mesele başlangıcında ya da tırmanışı esnasında kimin ya da kimlerin dahil olduğu meselesi değildir.
    ki hepimiz biliyoruz ve bizzat görüp şahit olduk ki yabancı ülke ajanları kadar devletin resmi ve gayriresmi, hatta taşeron bağlantılı ajanları da oradaydı.

gezinin son iki üç günü nereden ve nasıl bir anda ortaya çıktığı belli olmayan o apo resimli bayraklar, son günlere doğru konteynırlara sanki kasıtla kameraların kadrajına göre ayarlanmışçasına yazılan pkk yazıları ve özellikle de son polis müdahalesi günü polise molotof tiyatrosunda hepimiz gördük ajanlar neyi desteklemiş neyi kösteklemiş.

gezi direnişi sırasında, kişisel sebeplerden sebep muhtemelen ellerini ovuşturduğunu tahmin ettiğimiz fetönün, abd'nin ya da pkk'nın gezi direnişi ve direnişçisi için bir hükmü yoktur; olamaz da.

ne darbe ne şeriat diyen, özgürlüklerine dokunulmasını istemeyen, aydın ve demokrat gencecik çocukların içtenliğinden ibarettir gezi.

sokak çocuklarına ders vermekten, çöplerini toplamaktan mutluluk duymaktan, en zıt fikirlerin bir komün deneyiminde birbirini anlamaya en yakın olduğu; doğa, insan ve memleket sevgisinden ibaret bir güzelliği var edip sürdürme çabasıdır gezi.

bok atanlar, sahibinin ses tonundan kurulup kendini çok zeki ve büyük oyunu çözmüş addedenlerin; filin kuyruğunu tutup "bu yılan" demesi kadar saçmadır gezinin kökü dışardalık analizi.

ajan provokatörler her toplumsal olayda vardır. ama dahil oldukları olaydaki ana kitle onların etkisini belirler.

sivasta, maraşta, 6-7 eylül olaylarında bu ülkenin dinci ve milliyetçilerinin arasına sızdılar; yaşanalar hepimizin malumu. kitlenin aklı, sağduyısu ve vicdanı onların etkisinin sınırlarını belirler. ama gezide kim ne şekilde sızdıysa sızsın; kitle tam bağımsız, özgür ve aydınlık bir türkiye istediğinden ödün vermemiş, ajanlar şiddeti kışkırtamamıştır.

ancak kime bağlı olduğu pek bilinmeyen(!) dhkpc gibi örgütlere burak karamanoğlu gibi bir genci öldürterek berkin elvan'ın cenazesinden sonraki olası büyük toplumsal hareketin önünü kesen; berkin elvan davasının savcısını yine ne hikmetse aynı örgüte öldürten ve gezideki son müdahale günü polise tek başına molotof atıp gelgel yapan; ya da belki katılmayacağız açıklamaları sonrası inralıdan gelen mesajlarla geziden çekilen ya da araya pkk yazıları ve apo posterleriyle geziye müdahaleyi gerkçelendirtenlere bakmalı kim kimi nasıl ne şekilde kullanıyor.

bir de o pkklı terörist falan dedikleriniz daha bir kaç yıl öncesine kadar sahipleriniz için terörişkoydu, hatırlatırım. açılım ayağına sınırdan davul zurnayla karşılayıp ayaklarına düzmece mahkeme gönderdiğiniz, birlikte nevroz mitingi yaptığınız adamlara terörist deyince milliyetçi olunmuyor; anca komik oluyorsunuz.

özetle; gezi bu ülkenin güzel çocuklarının kurduğu ve yaşadığı güzel bir düştü ve sayenizde bu ülkeyi topyekun güzelleştiremeden yaşandı bitti. hala bok atmaktan usanmamanız kışkırtabilirsek seçim öncesi milliyetçi oylar coşar dilenişinizden olsa gerek.

geçin bence artık.
    bizi sadece hayallerimizde güzel olan, birbirimizi ve farklılıklarımızı anlayıp kabul edebildiğimiz güzel bir dünya hayalimizden sebep rahatsız edip durmaktan vazgeçin. gidin kendi pisliğinizde boğulun!
  • yürüyüşler sadece istanbulda değildi biz denizlide yürürken de polisin müdahale ettiği günler oldu vs tek yapılan şey yürümekti. provakatörler her olaya karışırlar ama onlar karışmadan önce ds polis bokunu çıkarmıştı yalan yanlış iddialarla insanlara müdahale edilmişti. ha ben demiyorum ki polise de haksızlık yapılmadı kesinlikle yapıldığı yerler var ama genel olarak baktığımızda polis haksızdı. sadece yoldan geçmek isteyip koşan yaşlı amcayı toma suyuyla kafadan vuran polisleri de gördük, polise molotof kokteyli atanın etrafını sulayanı da gördük.

bizde demokrasiyi savunmaya çıkmıştık ama kimse demokrasiden yana değildi ( polis, hükümet vb. ).

olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala gezi direnişçilerine çamur atmaya çalışanları hiç anlamıyorum. neyi yediremiyorlar acaba çok merak ediyorum. 15 temmuz kurgusunda elimizden yitirdiğimiz demokrasiyi savunmak için dışarı çıktıklarında bizim yıllardır anlatmaya çalıştığımız şeyi yeni kavradılar diye mi böyle yapıyola, yoksa referandum da evet diyerek olmayan demokrasiyi koruyacaklarını düşünürken bişeylerin yanlış gittiği konusundaki huzursuzluklarında boğularakmı bize sarıyolar hiç anlamıyorum.

ne diyim bu kafayla işleri çok zor.
  • türkiye'nin dönüm noktasıdır.

rte bu olaydan sonra ve devam eden yolsuzluk davaları sürecinde rotadan iyice şaşmış, tabiri caizse zıvanadan çıkmıştır. tek derdi koltuk sevdası olmuştur. çünkü o koltuğu bırakırsa yargı ile karşı karşıya gelme ihtimali açık seçik ortaya çıkmıştır.

işte bu dönüm noktasından itibaren hukukun üstünlüğünden bir daha dönülemeyecek şekilde uzaklaşılmıştır. tek ve yalın gerçek rte'nin üstünlüğüdür. bu onun için artık bir ölüm kalım savaşıdır.

kimse eski türkiye'ye dönmeyi artık düşünmesin... o günler geride kaldı. aslında bir umut var. 16 nisan'da belki bir değişim olur gerçi sandıktan hayır çıksa bile yargıyı ve kolluk güçlerini avucunun içine almış bir iktidarın başkanlık sevdasından da kolay kolay vazgeçebileceğini düşünmek pollyannacılık olur.
  • ilk 3 gü...
    şaka bir yana güzel bir tepkiydi lakin güzel bir sindirme politikası izlendi ve bugünlere geldik.
    değil gezi parkını gezmeye gitmeye takatımiz yok.

imla falan düzelttim, 2018.
  • benim en çok aklımda kalan şey akm'ye asılan büyük bir kes sesini tayyip pankartıydı. milliyetçi de olsam bayağı gülmüştüm.
  • ne güzel de direndik be...
    (bkz: unutulmaz anılar)
hesabın var mı? giriş yap