• varlığından bu güne kadar haberdar olmadığımız gıda komitesi bu akşam toplanarak "son dönemdeki gıda artışını" ele alacakmış.

bre utanmazlar, bre gösterişten iş yapanlar topluluğu.
    bu fiyatlar ocak 2021 de mi artışa girdi de harekete geçtiniz?
    şimdiye kadar ner-dey-di-niz?
    aldığınız her kuruş maaşta hakkım varsa haram zehir zıkkım olsun

bkz: 1 mayıs 2020 türkiye'de hayat pahalılığı

ps: bu komiteden ve yaptığı toplantıdan vatandaş lehine icraat bekleyen vurdum duymaz akepeli olsun.

kaynak

edit: gıda komitesi 9 aralık 2014 tarihli resmi gazete’de yayınlanan 2014/20 sayılı başbakanlık genelgesiyle oluşturulmuş. evet yanlış okumadınız bu amcalar/teyzeler 2014 ten beri boş beleş maaş alıyorlar.

edit2: bu da burada dursun (m. yavaş twitter headerı)
  • asıl bomba nisan ayında sonra gelicek siz o zaman görürsünüz gıda krizi nasıl oluyormuş.

köy evlerinde kiler vardır kiler kültürünü devam ettirenler fazla etkilenmez lakin dolap kültürüne sahip olanlar açlıktan bir birini yiyecek.
  • hükümet dışında herkesin suçlu olduğu sonucuna varılacaktır.

üretici, toptancı, lojistikçi, marketi ve hatta tüketici bile suçlu olabilir bu kadar pahalı ürünleri niye alıyorsunuz diye.
  • piyasa gerçeklerinden uzak bir şekilde "kurullar" vasıtasıyla tavan fiyat belirlemeye devam edin bakalım.

venezuella nasıl batmış açıp okuyun.
    bu hareketlere devam ederseniz, sokakta ekmek satan adam bulamayacaksınız. çünkü kimse zarar ederek veya "daha çok kâr edeceği araçlar varken daha az kâr ederek" satış yapmakla uğraşmaz.

devam edin böyle.

domates bakkal 15 lira diyor diye 15 liraya satılıyor çünkü. başka bir sebebi yok.
    tıpkı faizin "faiz %500 olsun" diyenler tarafından artırılması sanrısı gibi.

devam.
  • tuvalet komitesinin acilen toplanıp dinlenme tesisleri tuvalet fiyatlarına müdahale etmesini bekliyoruz.
  • böyle bir komite toplayıp maliyeti arttırmak yerine beni çağırsalardı, 10 dakika da açıklardım durumu.
    hatta size de açıklayayım

miktarını bilmediğimiz şekilde karşılığı olmayan para basıyoruz. para bastıkça döviz, emtia değer kazanıyor, bu da üretim maliyetlerini arttırıyor. bu fiyat artışı getiriyor. yani enflasyon.

sebep - sonuç ilişkisi kurmayacağım ama, faizleri arttırıp dövizi baskılamaya çalışıyoruz. ama beyhude çaba bu. e faizler artınca işletme giderleri artıyor.

birim işçilik artıyor, bu da maliyet unsuru demek.

ya banane, toplansın komisyo, bulsunlar suçluyu marketler diye, rahatlayalım.

sıkıldım bu ülkeden, hem de çok.
  • merkez bankası’nın kaybolan 160 milyar doları mı bulacaklar acaba? bulurlarsa fiyatlar düşebilir.
  • vatandaş yararına hiçbir kararın çıkmayacağı toplantıdır.
  • küçültülmüş gramajı azaltılmış ürünlere de bir yaptirim getirmeleri rica olunan toplanti.
  • cikacak kararlari acikliyorum:

- temel gida maddeleri icin adil fiyat listesi aciklanacak.

- tipki zamaninda devlet manavlari kuruldugu gibi, bakkalla, marketle rekabet edecek devlet satis cadirlari kurulacak. esnaf iyice batacak, devlet iyice batacak. yapilan yardimlar da gecici oldugu icin fakire de katkisi belki cok cuzi olacak.

- gida maddelerini adil fiyat listesine uygun sekilde satmayanlara ceza uygulanacak. bu fiyatlarin uzerinde satanlari polise sikayet edin denilecek.

- ve kapanis. cehape, 15 temmuz, biiigz, beeeegn, bunlar.
hesabın var mı? giriş yap