• - merhaba, kusura bakmayın bozuğum yok, şuradan alın bir zahmet.
    - bu kağıt nedir?
    - ??? ruble.
    - öyle bir para yok!
    - ya nasıl yok, bu dünyanın en güçlü ülkelerinden rusya'nın para birimi.
    - kenya şilini, nijerya nairası falan bile kabul ediyoruz ama bunu kabul edemeyiz.
    - öyle şey mi olur ya? anlamadınız galiba, ruble diyorum, hani rusya, putin, nükleer bomba falan, bunlar size bir çağrışım yapmadı mı? bakın biz birde böyle dans ediyoruz, kakalin kakalin kamay.....
    - ne yapıyorsunuz beyefendi? düğün salonu mu burası? uzatmayın lütfen. kabul edemeyiz.
    - ama bizim bir sürü nükleer bombamız var. tüm dünyayı yok ederi....
    - hadi abicim hadi, tezgahın önünü kapatma. az ileride yok et dünyayı. sıradaki lütfen.
    - ya ama ühühühühü......
  • bu sefer dansın ne zaman biteceğine ayı değil ayıyı dansa kaldıranlar karar verecek ..
    sanırım çok uzun süre çalacak müzik...
  • maskotları ayıydı, şimdi g.tlerinde ayı bağırıyor.
    bu süreçte yazık halka, hem ukrayna hem de rusya. modernler ve fakirliği haketmiyorlar.
  • katılmadığım kısımlar mevcut. çünkü ruble 2022 başında 75 lerde iken şimdi 100 e gelmiş.

bizde de ekonomik kriz yok(!) ve bizim için sıradan bir hatta düşük bir artış değil mi?

ben mi yanlış biliyorum :)
  • türkiye için kara bir haberdir. bu adamlardan gelecek turizm parasıyla çevirecektik ülkeyi.kısa zamanda toparlansınlarda gelsinler. ukrayanaya herkes omuz verir ama bizi kimse almaz ipten.dolar 20 olur, stagflasyon olur o zaman aşk romanı yazdığınız ukraynayı görürsünüz ne kadar sikliyor sizi.
  • ortalama bir otele gunluk adam basi 2000-2500 yazan otel sahibi is adami kardesim dusunsun
  • kılıçla yaşayan kılıçla ölür.

gördüğümüz üzere bu atasözü tedavülden kalkmıştır.
  • tehlike çanlarının çaldığını gösterir. kaybedecek bir şeyi kalmayan devlet çok tehlikelidir. fazla üstüne gittiler rusya’nın.
  • beklenen durumdur. daha da kötüsü ruslar, ukraynalıların pasaportu gibi değerli bir pasaporta sahip değil.

ukrayna pasaportu
    görsel

rusya pasaportu
    görsel
    (yeşiller vizesiz ya da sınır kapısında vize ile girilen ülkeler)

kendimce yaptığım yorum ise şudur:
    ekonomik sebeplerden dolayı ülkemize ukraynalılar değil rusların daha fazla göç edeceği (evet artık fakir bir ülkeyiz ama avrupa ile iyi kötü bir ticaretimiz var ) fakat bu göç öyle yüz binleri bulmaz en fazla 50 bin kişide kalır( onlar da en varoş işsiz tipler). gelecekte türkiye ekonomisinin durumu değişirse bu sayı ve gelenlerin niteliği de artabilir.avrupa ise yine eğitimli rusları alacaktır.

ne yazık ki, dünyada hala bir kişinin hırsları yüzünden sefalet yaşayan halklar var. kimisinin başındaki kendisini imparator ya da çar kimisinin başındaki de kendisini padişah ya da halife zanneder.

edit: şimdi başlığa göz attım ve gördüm ki bizim türk lirası hiçbir şey yokken erimiş
    rusların parası hala bizimki kadar değer kaybetmemiş. biz ne yaptık da böyle oldu aklım almıyor.
  • arkadaş, bu kadar mı bahtsız bir ülkeyiz?
    krizden çıkmak için tek umudumuz olan turizm, gözlerimizin önünde çöküyor.
    ülkemize en çok gelen turistler, rus ve ukraynalılar ve kadere bak ki, bu iki ülke turizm sezonuna iki ay kala savaşa girdiler.
    savaş bitse bile rusya'nın yediği yaptırımlar yüzünden belki uzun süre ruslar ülkemize gelemeyecek.
    hani bilinçli yapılsa, ancak bu kadar bize ters bir olay yapılabilir.

tanım: bizi ekonomik olarak bitiren ekonomik çökmedir.
hesabın var mı? giriş yap