• (bkz: saygılı ol)
  • allah rızası için biri söylesin ne zaman sonuç almaya başlayacağız?

ne oluyor şu anda, biz ne zaman mansur başgan lehine haberleri duyacağız.

bilal'e anlatır gibi lütfen.
  • oğuz atay 'ın korkuyu beklerken adlı eserinde şöyle bir pasaj vardı;

“iyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı. sürüncemede kalan heyecanlardan ancak kötü şeyler çıkar. ya da hiçbir şey çıkmaz.”

bu sefer tersi olur diye umuyorum ama oğuz dayı'nın bu sözleri de hiç silinmiyor aklımdan.
  • koyunluk ve sığırlıkları tescilli ak itlerin, hakkını arayan kitleyi (chp'lileri demiyorum) utanmazca cemaatin koyunu omakla suçlamasına neden olmuş sonuçlardır. ulan şerefsiz ak it, adamların göz göre göre hakkını gasp etmişsiniz, ki çalmayı çırpmayı, haram yemeyi çok iyi bilirsiniz, kalkmış bir de cemaat bik bik bik diye ötüyorsunuz.

hiç mi allah korkunuz, insafınız, vicdanınız, hak hukuk duygunuz yok olm sizin? bu kadar mı tapıyorsunuz akp'ye, rte'ye? allah sizi i.melih gibilerle haşreylesin..
  • itiraz edilen sandık sayısın toplam sandık sayısının 0.02 kadar olduğu için devede kulak olan neticedir.
    (bkz: sinekten yağ çıkartmak)

edit: bölme hatası
  • itiraz edilen sandıklarda 70-80 bin oy olduğu için devede taşak olan neticedir.
  • mansur yavaş'ın kazanması halinde, titanik'in hızla batışını keyifle seyredeceğimiz sonuçlardır.

adaletin ateşi yanmaya başlarsa, kağıttan kaplanlar önünde duramazlar.
  • ilginç sonuçlardır.

benim çıkardım sonuçlar sayısal değil.

1 - akp gayet örgütlü, koordine bir çalışma yapmıştır.
    2 - gezi ruhu tüm seçime yansımıştır.
    3 - hile hurda provokasyon yalan dolanın 2007 ya da 2011 den farklı olduğunu hiç düşünmüyorum, gezi ruhunun bilinç yükseltmesi sonucu bu kez anında afişe olmuş ve sosyal medyada hızla paylaşılmıştır. bunu da yine gezi ruhuna borçluyuz.
    4 - hayatımda ilk kez sadece oy verip evime gitmedim. sandığımın torbası ile sandık kurul başkanım öğretmenler odasına girene kadar bekledim. otobüsü seçim kuruluna kadar takip edecek güvendiğim insanlara emanet ettim. 17:00 den aşağı yukarı geceyarısını geçene kadar sadece sandığımın başında şahin gibi appportta bekledim. bu süreçte yiyecek, içecek yani lojistik sağlayan akp li arkadaşlara teşekkür ederim, keza benim chp li olduğum gayet belli idi. bir kez ötekileştirme yaşamadım. inancım gereği zaten ötekileştiren de bir insan değilim.
    5 - yine şahin gibi tüm okuldaki tutanakların peşinde koşan hdp li arkadaşlara da teşekkür ederim.
    ben gönüllü olarak eğitim almadan sade vatandaş olarak orada bulundum. ki bu benim anayasal hakkım. bu hakkımı kullandım.
    6 - bir adet oy torbasının kaçırılma süreci yaşandı, hemen tespti edildi, tutanak tutuldu.
    benim anlamadığım şudur: yüzde 90 chp çıkan bir okuldan bir torba çalmanın anlamı nedir ?
    buna şaşıran ve olaya el koyan akp li leri de gördüm. o zaman bu nedir ? her şaibe yalnız akp tarafından mı yapılmaktadır ?
    7 - oylar sayılırken orada idim, tutunaklar imzalanırken orada idim, torbalar mühürlenirken orada idim, tüm torbalar bir yerde toplanırken yine orada idim. benim gibi ısrar ile duran çok fazla akp li gördüm. sayıları çoktu. niye ben yalnızdım ?
    8 - aldığım tutanakları chp ve ysk sistem ile kontrol ettim. bir sorun yoktur. benim açımdan benim sandığımda işler yolunda gitmiştir. ilçemiz yeniden chp yi seçmiştir. çünkü belediye başkanımız ötekileştirmemiş ve tüm seçmenler ile tek tek iletişim kurmuş ve hizmet vermiştir.
    9 - yine yazıyorum. akp nin adanmış, organize, koordine, çalışkan insanları var. liderlerine sonuna kadar bağlılar. aslında partilerine bağlılar. saatler boyu orada olduğumdan akp li ler ile de muhabbet etme fırsatı buldum. gezi sürecinde doğal olarak onlar yoktu. bu kez onları da tanıyarak, anlayarak, üç aşşaa beş yukarı ülkemin tüm profilinde farklı görüşlerde insanlar ne düşünüyor, ne istiyor anladım artık.

ortak nokta yine aynıdır:
    demokrasi
    insan hakları
    adalet
    eşitlik
    birlik
    ortak yararı farklı görüşler ile bir araya gelerek yaratmak.

kimsenin, huzursuzluk istemek gibi bir derdi olabilir mi ?

gezi ruhu nu algılayan, mansur yavaş, muharrem ince, aylin kotil i kutluyorum.

gezi ruhu nu algılaması lazım gelenlere de tez zamanda farkındalık ve hızlı çalışmayı öneriyorum.

gezi ruhu, ötekileştirmez, birleştirir
    dayanışma yapar
    iş birliği yapar
    dinler, muhabbet eder, anlamaya çalışır
    nefret söylemi kullanmaz
    barışçıldır
    bu ruhun içinde yer alan genç akp li insanlar ile de muhabbet etmek beni umutlu kıldı.
    ve onlar da bunu fark etti. ben bunu saatler boyu muhabbet ederek sağladım.

ötekileştirerek, aşağılayarak, hülloğmülloğlar ile, nefret söylemleri ile bu insanları kazanmazsınız.
    o zaman kim sahip çıkar ise o kazanır.
    o sahip çıkana da insanlar sahip çıkar, bu kadar basit bir denklemdir bu.

bana göre, benim için sonuçlar bunlardır.
    chp li olduğum çok belli olan bir ortamda, bir chp li görevli gelip de bana bir kelam etmedi ise;
    ben ile muhabbet eden, meyvesuyu ikram edenler akp li gençler ise
    oturun da bir düşünün derim.

ben zaten gezi ruhu ndayın, düşünüyorum.
  • anladigim kadariyla aciklanan 24 binlik bir fark ve itiraz edilen 70 bin kapasiteli bir sandik grubu var. bu fark bu kadar oyla kapanabilir mi? yani yanlisliklar sadece chp oylarini azaltmak seklinde yapildiysa zor gozukuyor, ancak chp'den alinip akp'ye yazildiysa oylar 12 binlik bir degisim mumkun gibi. yanliz anlamadigim sey, elinde tutanaklar ve itirazi dayandirdigi rakamlar olmasina ragmen chp bu secimi kazandik demiyor. yani bu hatalarin tamami duzeltilirse kazanmaya yetiyor mu yetmiyor mu, bunu bilebiliyor olmasi lazim degil mi?
    bu konuda bir aciklama ya da bilgi var mi?

ondan sonra gecersiz sayilan oylarin gecerli olup olmayacagi ayri bir konu ama bunlar gecersiz oldugu icin kimin ne kadar oyu var bilemiyoruz sanirim. sadece hangi ilcelerden yogunluklu olduguna bakilarak bir projeksiyon yapilabilir belki.
  • yalova'da sandıkların yarısına itirazlar geldi. itirazların değerlendirilmesi sonucunda chp önde çıkınca, akp başta itiraz etmediği sandıklara da tekrar itiraz etti. yani farklı sandıklara sonraki aşamalarda itiraz edilebiliyor.

itirazların toplandığı gün, sonuçların geç açıklanması, tutanak eksikliği vs. nedenlerle tüm hatalı sandıkları bulmak mümkün olmadı. hatta chp bu yüzden 2 saat ek süre istemişti. itirazlar yapıldıktan sonra da genel merkezde binin üzerinde kişi çalışmaya devam etti. buradan itiraz yapılan sandıkların tüm hatalı sandıklar değil de itiraz gününe yetiştirilebilenler olduğunu çıkarabiliriz.

tahminimce bu 246 sandık ilçe seçim kurulunca incelenirken chp de itiraz edilecek başka sandıkları arıyor. 246 sandık karara bağlandıktan sonra bir sonraki aşamada başka sandıklara da itiraz edilecek. dolayısıyla henüz kaç sandığa itiraz edildiği ve bu sandıklarda kaç oy olduğu çok önemli değil.
hesabın var mı? giriş yap