şükela:  tümü | bugün
 • yabancı kadınlar değil sarışınlar çöküyor.
 • hangi yaştan sonra çökeceğimiz tamamen genetik ve sağlıklı yaşamla alakalı bir durumdur.
  tek tecrübe ettiğim gen kendiminki olabildiği için kendi üzerimden örnek vereceğim.
  annemden beyaz saç genini almışım. daha 21 yaşında tepede beyazlarım çıkmaya başlamıştı. 26 yaşındayım ve boyamadığımda göze çarpabilen beyaz saçlarım var, az da sayılmaz.
  bunun yanında 25 yaşımda lisede öğretmenlik yaptığım zamanlar, kantinde dersine girmediğim sınıflar tarafından lise öğrencisi zannedilmiştim. dışarıda hala teyzelerin “kızım kaçıncı sınıftasın sen” sorularıyla karşılaşırım. tamamen genetik. saçımı boyarsam makyaj yapmazsam lise öğrencisi görüntüsündeyken makyaj yaptığımda biraz daha yaşıma yakın görünebiliyorum. kalan 4 senede de -çok sağlıksız bir yaşam sürmezsem şayet- birden çökeceğimi zannetmiyorum.

  ha ama şu da bir tecrübedir paylaşayım hemen, sigara yaşlanmayı hızlandırıyor biraz.

  spor yapmazsan, sigara alkolün dibine vurup sağlıksız beslenirsen genetik de kurtarmaz anlayacağınız. öyle yabancı türk bakmıyor bu işler.
 • sigara ve alkolün dibine vuran cok yakın bir arkadaşım evlenmek için fotoğraf cektirmeye gittiğinde dükkândaki çalışan kendisine hangi universiteye kayıt olacağını sormuştu.

  ayni arkadaş şimdi tam 30 yaşında ama 25 gösteriyor. ve eskisinden daha cok alkol alıp sigara içiyor. sağlıklı beslenmenin ne olduğuna dair hiçbir fikri yok.

  yani arkadaşlar olay genetikle ve sağlıklı beslenmeyle alakalı olabilir de olmayabilir de.

  benim kişisel görüşüm insan psikoljisinin vücuda ciddi etki ettiğiyle alakalı. bilmiyorum o da olabilir. kesinlikle hicbir norma dayandiralamayan bir durum.

  çevremdeki 30-35 bandındaki türk kadını kesinlikle fiziksel olarak hayatının en güzel dönemini yaşıyor.

  30-35 yaş aralığındaki sözlük ablalarina selam ederim. bir mesaj uzaginizdayim. *

  edit: harbiden böyle düşüyor.

  ablalar yeter allah aşkına. hepiniz benim bebeklerimsiniz. ama nolur artık mesaj atmayın. mesaj kutumun anasını siktiniz.
 • “halbuki bizim kizlarimiz oyle mi? yillandikca guzellesiyorlar” di mi kizlar?

  bunlar hep yalanciyi sikmedikleri icin iste.
 • amerika'da yaşayan biri olarak haklılık verdiğim durumdur. hatta bırak 30'u, 27 yaşındaki kızlar benden yaşlı görünüyor (yaşım 30) sebepleri ise şu;

  kadınlara alkol, gece hayatı yaramıyor arkadaş. aslında kimseye yaramıyor ama kadınlara hiç yaramıyor. her hafta sonu girls night, hafta içleri 420 smoking vs derken 30'a varmadan teyze gibi oluyorlar. sadece yabancılar değil, türk kızları da böyle artık. 21 yaşındaki kız teyze gibi olmuş.
 • bence bu anlayışın sebebi, yabancı kadınlar bilirsiniz uzun boylu olurlar genelde ve de olduklarından büyük gösterirler. 15 yaşındaki bi kızı 25 sanabilirsiniz en nihayetinde. işte bu çökme sanılan şey de bu bence. 30 yaşındaki yabancı 40 gibi durur. bizimkiler de çökmüş der.

  yoksa spor onlarda, sağlıklı beslenme onlarda. onlar 30dan sonra çöküyor da, hayatı boyunca spor yapmamış, ömrü poğaça, mantı, kısır döngüsüyle geçmiş kızlarımız 30da çökmüyor öyle mi ?

  tamam canım.