359 entry daha
  • kırmızıyı adam fark etmiş ama gaza basmış. çünkü yetişirim zannetmiş. motorcu da yeşil bana yandı bana ne benim yoluma kimse geçemez demiş başının dikine gitmiş. bu yanlış. belli ki cipteki adam çok tartışılıcak laftan anlayan biri değil fazla uzatmayıp bir an önce gitmesi gerekirdi motorcunun. cipteki sakallı kendi dengi biri kafası çalışan biri değil. motorcu daa kusurlu sinirlerine hakim olamamış bir de gereksiz yere trafiği aksatmış. diğer yönde bekleyen bir ambulans da olabilirdi. herkes tatışmanın sonuçlanmasını beklemek zorunda değil. açıkçası ben kendimi cipteki adamın arkasında trafikte bekleyen bi vatandaş olarak görüyorum. o yüzden gereksiz bu kadar tartışmak. uzayacaksın, işine gücüne bakacaksın.
  • (bkz: şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler)

(bkz: söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil)

videoyu seyrettiniz mi bilmiyorum ama lütfen bir daha seyredin, sadece ilk 15 saniyeyi seyredin!
    anlamadığınız yer olduğunu düşünüyorsanız tekrar seyredin.

bakın anlatayım
    1. motorlu inatla yol almaya çalışır
    2. araç motorluya değil de motorlu araca çarpar
    3. araç sürüsücü camı açar ve şöyle der : "bekleyemiyorsun değil mi ?"
    4. motorlu: kırmızı yanıyor sana
    5. araç sürücüsü: ne kırmızısı görmüyor musun trafiği
    6. motorlu : şuraya bak, şuraya bak çaat (sol eli ile araç sürücüsünün yüzüne yumruğu yapıştırır)

şimdi baştan başlayalım.
    1. motorlu inat etmeseydi o kaza olmazdı ve herkes kendi yoluna giderdi. zaten çarpan da kendisi
    2. hadi kaza oldu bir şekilde diyelim. eğer zorbalık edip de araç sürücüsünün suratına yumruğu patlatmasaydı biraz sonraki olayların hiç biri olmazdı. iki tarafta bir iki söylenir sonra trafikte devam ederdi. burası neredeyse kesin !

bundan sonrasında dayı ve yanındakinin yaptıkları doğru mu ?
    tabi ki değil, yapması gereken hemen camı kapatıp, kapıları kilitleyip, telefonla polisi arayıp şikayetçi olmasıydı. kontrolünü kaybetti ve bu nahoş görüntüler ortaya çıktı. şikayetçi olup adalet sağlanmasını yetkili güçlerden istemeliydi. kendi elinle adalet sağlamaya kalkarsan işte böyle rezil olursun.

evet dayı da yanındaki kadın da suçlu eyvallah. peki (bkz: hırsızın hiç mi suçu yok)

yahu sizler nasıl insanlarsınız ? hakaret etmemiş, küfür etmemiş, vurmaya yeltenmemiş, sadece "bekleyemedin mi" den başka hiç bir şey dememiş/yapmamış babanız yaşında yaşlı bir insana yumruk atılmasını nasıl doğru buluyorsunuz ?
    sizleri kim yetiştirdi ? sokak ortasında durduk yere insanlara yumruk atma hakkını kim neden verdi onu bir açıklar mısınız ?
    neden "bekleyemedin mi" demekten başka bir şey yapmamış insana yumruk atılmasını doğru buluyorsunuz ? insanlara yumruk atma hakkı nasıl oluyor bir anlatabilir misiniz ? mesela tipi çomara benziyorsa mı oluyor , yoksa sadece canınızın istemesi yeterli midir ?

şimdi başka bir senaryo oluşturalım :

yanınızda anneniz,kız kardeşiniz, eşiniz, okuldan bir kız arkadaş vs ile birlikte kalabalık caddenin yaya geçidinde karşıdan karşıya geçiyorsunuz !
    yolun yarısından sonra kırmızı yandı, arıza ergen bir motorlu geldi geçmeye çalışıp başaramadı, fren de yapamadı ve ön tekeri bacağınıza değdirdi.

sen : bekleyemedin değil mi ?
    motorcu : kırmızı yanıyor sana
    sen ne kırmızısı görmüyor musun trafiği
    motorlu : şuraya bak, şuraya bak çaat (sol eli ile yüzüne yumruğu yapıştırdı )

dürüstçe söyleyin tepkiniz ne olurdu ?
    - abi ne güzel vurdun helal olsun ellerin dert görmesin mi derdiniz
    - öbür tarafa da vurur musun deyip yanağınızı mı çevirirdiniz ?
    - motorcu dayağı da başka oluyor canım deyip sevinir miydiniz ?
    - yoksa kontrolü kaybedip öfke patlaması ile siz de ona mı vururdunuz ?

üzerine motorcu videonuzu internetten yayınlasa, motorcuya saldıran çomar yaya, artık yolda bile rahat yok dese ne hissederdiniz ? bu videonun bu örnekten ne farkı var sizce ?

dahası da var ; (bkz: pazar günü seni kilisede göremedim john)

ne zaman kamera görüntüsü çıksa, mesela : (bkz: polise çığlık atan hocanın suçsuz olması) gibi olaylarda "habersiz görüntüsünün çekilip ifşa edilmesi" ve " hukuki yolların" takip etmesi gerektiği, yapılanın suç, yapanın suçlu olduğu zibilyon kere yazılırken motorcu yapınca herkesler de suspus oluvermiş ya la adalet herkese lazım aslında. başka bir konuda/konularda canhıraş bir şekilde yazanlar konu karşı mahallenin sakini olunca birden suspus oluvermiş ya la (bkz: ne desem bilemedim ki)

aslında motorcu filmin başında kendi resmini ve motorunu gösterse, 3-5 saniye kendini tanıtıp ardına videoyu yayınlasa bu kadar sinirlenmez, biraz saygı bile duyardım . bu haliyle kendi arka planda kalkıp başkalarını zevkle ifşa edenlerin (bkz: ailesine siber zorbalık yapan yazılım mühendisi) başlığındaki dingilden ne farkı var onu bir söyler misiniz ? ikisi de kameraya çekip çarpıtıyor işte ! ikisi de teşhirci, ikisi de aynı !

ha bak bir de şu var;
    sizin için sadece (bkz: kurtlar vadisi) ne bileyim (bkz: çukur) gibi dizilerden başka bir şey ifade etmiyor olabilir ama delikanlılık diye bir şey var.

kurallarında ikisi şöyledir (kime sorsanız doğrular yeter ki bir delikanlı bulun sorun)
    1. yanında kadın/kız olan şahsa atar gider yapılmaz
    2. kendinden yaşlı (amcan/dayın/deden/baban gibi) insanlara el kaldırılmaz !

bu kurallara uymayan hiç bir şekilde delikanlı kabul edilmez, hiç bir ortamda hiç bir saygıyı hak etmez.

daha ne diyeyim ki size ? yazık
10 entry daha
hesabın var mı? giriş yap