• diğer bir deyişle the leper king(cüzzamlı kral). 1174 - 1185 yıllarında kudüs krallığı'nın kralı olan tarihi kişilik.
  • iv. baudouin olarakta bilinir 13. yaşında kudus krallğının tahtına çıkmış 24 yaşına kadar tahtta kalmıştır. çocukken arkadaşlarıyla oynarken onu yetiştiren kişi william of tyre tarafından acı hissetmediği fark edilince cüzzam olduğu düşünülmüş, 13 yaşında tahta çıkınca cüzzam teşhisi konulmuş bu yüzden "the leper" olarakta anılırmış.

16 yaşında montgisard muharebesinde sayıca fazla olan selahaddin eyyubi'nin ordusuna karşı zafer kazanmış selahaddin'in ordusuna büyük darbe vurmuş. hastalığının ilerlemesi ile birlikte kör olmuş yüreyemez hale gelmiş ve daha 24 yaşında ölmüştür.

kingdom of heaven filminden baudouin ve selahaddin
  • "16 yaşındayken büyük bir zafer kazanmıştım, o an 100 yaşına kadar yaşayacağımı hissettim ama şimdi 30 umu göremeyeceğimi biliyorum."
  • biz senden razıyız reisim
  • (bkz: #142953785)
  • çevresinde birbiriyle zıt karakterli ne kadar gerizekalı baron, prens ve şövalye varsa hepsini cüzzamlı haliyle iyi idare edebilmiştir zaten kendisinin ölümünden sonra kudüs'ün hristiyanların elinden çıkması her şeyi açıklıyor. benim kudüs fethi hakkındaki yorumum selahaddin eyyubi'nin şansı (kendisini küçümsemiyorum bu arada) bu adamın hasta olup erken ölmesidir, cüzzamlı kralın ölümü ne kadar uzasaydı kudüs'ün hristiyanlardan tekrar müslümanlara geçme tarihi o kadar ileri bir zamana kayardı.
  • asil bir düşmandır.

yani tüm dünya böyle bir hikayeye inanmak istiyor.
  • kingdom of heaven filminde edward norton tarafından canlandırılan kudüs efsanesi.

filmde kullanılan maskesini tr sınırları içerisinde nasıl temin edebileceğim veya yaptırabileceğim hakkında bilgisi olan suserlar dm lütfen.
hesabın var mı? giriş yap