• fiyatı falan boşverelim. düşünsenize vatandaşı olduğumuz bir ülkenin kara parçaları arasında ulaşım sağlamak için devlete bile değil gerçek veya tüzel kişiliğe para ödüyoruz. sorgulanması gereken şey bu bana göre.
  • her km si için 31kuruş ödenecek yol.
    ortalama binek aracın yakıt gideriyle aynı..

akaryakıtın %58i vergi, yol ücretli...
    kullandığın araç için ödediğin düzenli vergiyi biliyorsun...

sen buna seyahat özgürlüğü mü diyorsun?

bağımsız bir yargı olsa, anayasayı ihlalden dava açılabilir..gerçi bağımsız yargı olsa iş buralara hiç gelmiyor olurdu, doğru...
  • otoyol tamamen bittiği zaman ortalama köprü hariç 100-120 tl arasında bir geçiş ücreti olacaktır. köprü ile beraber bugünün parası ile 170 - 190 tl arasında olacağını tahmin ediyorum. gidiş / geliş olarak düşünüldüğünde 340 - 380 tl sadece otoban ücretini tutacak. toplam 433 * 2 den 866 km yoldan bugünün yakıt ücreti ile 285 - 350 tl arasında yakıt ücretini ödüyoruz. sonuç olarak 625 - 730 tl arasında zorunlu giderimiz olacak. yolda mola verip yapılan harcamalar ve ortalama bakım masraflarını eklersek fiyat 900 tl gibi rakamlara çıkmaktadır. adaletini sikeyim
  • dünya'ya otoyollarıyla meşhur olmuş, almanya'nın otoyolları ücretsiz. almanya solcu mu yani cahil yaratık? bir de çomar falan yazmış. bir de 100km'de tüketilen yakıta denk ücret almak, ücret almak değil gasptır. halkı söğüşleyene güzelleme çeken tiplere ne söylense az.
  • istanbul’a kadar bitince olacak fiyatı bilmek istemiyorum.
    sorarlarsa (bkz: yol yaptık) dersin.
  • sarı yeleklilerden öğrenecek çok şeyimiz var...
  • yazık lan. cidden yazık. bunu savunan davarlar da var.
  • ben otobanı kullanmayacağım diyorsanız her 2 km ışıklara takılıp arkanızdan da 50 km hız sınırını astığınız için cezayı yemeniz garanti , yaşadım biliyorum , saygilar.
  • svihs diyerek akp ye oy verme sebebidir
  • dava açmayı düşündüğüm yoldur.

şimdi ben izmir havalimanından manisa'ya geliyorum. bilenler bilir. izmir'den manisa'ya geçiş sabuncubeli den yapılır. ben de her zaman manisa tabelasıni takip ederek havalimanından çevreyolu üzerinden bornova'ya çıkarım oradan sabuncubeli vasıtasıyla manisa'ya inerim.

bu sefer yine manisa tabelalarını takip ettim. ama yeni otoyol için yapılan belkahve tünelinde buldum kendimi. ben hala acaba buradan nasıl sabuncubeline bağlanacak yeni yol yapmışlar diye düşünüyorum. bu arada navigasyon beni dağların içinden geçerek sabuncubeline bağlanmam için uyarıyor ama ben keriz gibi devletime güvenip manisa tabelasıni takip ediyorum. epey bir yol geldim ve tabelada manisa 36km yazdı. o zaman yolun uzadığını anladım. ama geri de dönüyorum çünkü dönecek yer yok. 5km kadar daha gittim manisa 38km tabelası çıktı. yani manisa'ya doğru gittikçe uzaklaşıyorsun.

biraz daha gidince ücretli yol gişe uyarılarını gördüm ama girmek zorunlu çünkü çıkış yok. mecburen ücretli yola gireceksin. neyse 2-3 liradır diye girdik hgs olmadığı için bilet aldık yaklaşık 15km gittik ve turgutlu ile manisa arasına turgutlu gişeleri koyup çıkış yaptırıyorlar. buradan çıktık ve ücretin 14 lira olduğunu öğrendik. resmen km başına 1 lira istiyor, bu sırada yolu tam iki kat uzatıyor, süreyi de 2 kat uzatıyor üstelik beni manisa'ya getiremeyip turgutlu-manisa arasındaki bozuk yolun ortasına bırakıyor. gişedeki eleman 15 gün içinde hgs alıp oradan ödeyebilirsiniz dedi.

şimdi ben dava açsam haksız mıyım?

ulan izmir'den gelen adamın manisa'ya girmek için turgutlu yolunda bok işi mi var? sabuncubeline çıkan manisa tabelalarının hepsini kaldırıp ücretli yola çıkacak şekilde ayarlamislar. zaten bu ücretli yol da yap işlet devret modeli ile yapılmış ve geçiş garantisi verilmiş.

tamam geçiş garantisini falan anladık yandaşlarının cebini dolduracaksin da sıradan vatandaşın yolunu 2 kat uzatarak üstelik km başına 1 lira alman nasıl açıklanabilir?

ankara yolu diye kendisini antalyaya bıraktirip buradan dümdüz devam et, 500km sonra ankara'dasin diyen recep ivedik'ten ne farkı kalıyor devletin?

bana verilen fişi okuduğumda ücreti 15 gün içinde ödemezsem 4 kat ceza işleneceği ve hukuki yolların kullanılıp icra, avukat ve mahkeme masraflarınin isteneceği yazıyor. (kaldı ki bu fişte yazılanların da yarısı hukuka aykırıdır) nasıl bir devlet özel şirkete vatandaşını bu şekilde tehdit ettirir?
hesabın var mı? giriş yap