şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: 6 agustos)
 • hiroşima'da yerel saatle 08:15'de amerika birleşik devletleri "enola gay" adlı bir b-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. sonrasında radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti.
 • hiroşima'da çocukların 66 yıl önce büyümeyi bıraktıkları tarih.
 • abd'nin hiroşima'ya atom bombası atarak büyük bir katliam yapalı, sonraki nesilleri de sakat bırakalı 68 yıl olmuştur.
 • 70 yıl önce bugün.

  hiroşima'da 70 bin kişinin sadece gölgeleri kaldı.

  saat 08'i 15 geçiyordu.
 • insanlık tarihinin en kara günü! insanın insana ettiği en hızlı ve acımasız saldırı.
  bunu yapan ruhlar hala içimizde bir yerdeler... fırsat kolluyorlar şeytanın evlatları!
 • belki de amerikan imparatorluğunun duraklama dönemini başlatan tarihtir, kim bilir.
 • 73 yıl önce bugün kayboldu insanlar kayboldu umutlar. savaşı kazanacağı belli olan amerika sadece o kadar para harcadık sonuçlarını görmeliyiz diye tutturduğu için öldü onca insan ve kamuoyu baskısına rağmen uçtu enola gay masun japonların üstüne. 73 yıl sonra yine hep beraber söylemeliyiz (bkz: kahrolsun amerika)
 • abd faşizminin yer yüzünde vücut bulduğu, yaklaşık 140.000 masum sivilin amerikan çıkar ve emelleri uğruna radyoaktif silahla öldürüldüğü vahşet günüdür.

  japonların dışarıda en kalabalık olduğu saatte (08:15) atılan "little boy" isimli atom bombası 140.000 insanın haricinde bölgede 70 yıl sürecek olan kanser vakalarının da yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

  amerika birleşik devletleri'nin demokrasi dağıtma anlayışı işte budur.
 • dunya tarihine kara bir leke olarak gecen nukleer silahin ilk kez kullanildigi tarih.

  6 agustos 1945 sabahi yerel saat ile saat 8.15 te birlesik devletler hava kuvvetlerine ait " enola gay " isimli bir b-29 ucagi tarafindan hirosima ya saldiri amacli kullanilan ilk atom bombasi atildi. bombanin ismi "little boy" yani kucuk cocuktu. sehrin 600 metre ustunde patlatilan ( etkisini artirmak amacli ) bomba ilk anda 80 bine yakin insanin olumune sebep oldu.

  patlamanin ilk etkisi, olusan devasa ates topuyla birlikte kor edici bir beyaz isik oldu. olusan ates topu 370 metre capinda ve 6000 derece sicaklik iceriyordu. yerde olan hersey alev aldi ve kule donustu. ılk andan sonra 150 -160 bin kisi ise patlamadan sonra yayilan radyasonun etkisiyle öldü. bundan sonra hayatta kalan bir cok kisinin radyasyon kaynakli hastaliklara yakalanmasina , cocuklarin sakat dogmasina, canlilarin genetik yapisinin degismesine neden oldu. bu bomba 3 gun sonra nagazaki ye atilacak bombadan daha gucsuz olmasina ragmen daha fazla insanin olumune sebep oldu. bunun sebebi hirosima nin duz bir arazi uzerinde yapilanmis olmasiydi. 1945 te yayınlanan rakamlara göre, hiroşima patlamasının sonucu olarak 66.000 kişi öldü ve 69,000 kişi yaralandı. bu ölenlerin 20.000 i japon imparatorluk ordusu üyesiydi.

  uranyum atomunun parçalanmasından ortaya çıkan enerjiden gücünü alan bu bomba, abd'nin ıı. dünya savaşı sırasında sürdürdüğü gizli manhattan projesi sonucunda geliştirildi. (bkz: manhattan projesi) tennesse de bulunan askeri üste bilim adami robert oppenheimer tarafindan gelistirildi. bombanin ilk testi 16 temmuz 1945 te abd nin new mexico eyaletinde yapildi. trinity testi adi verilen bu nukleer deneme bir plutonyum bombasi testiydi ve bunlarin benzerleri japonya uzerinde kullanildi. trinity testinde kullanilan bombanin gucu 20 kiloton tnt ye es degerdi.

  bombayi birakan ucagi kullanan pilot albay paul tibbets ti. ucagin ismi olan enola gay ayni zamanda albay tibbets in annesinin ismiydi ve ondan esinlenilerek ucaga enola gay ismi verilmisti. paul tibbets 2007 yilinda 92 yasinda abd de vefat etti. cenazesi yakilarak kulleri kendi istegi uzerine ingiliz kanali olarak bilinen mans denizi uzerine dokuldu. bunun sebebi savas boyunca defalarca bu kanalin uzerinde ucmasiydi.

  bu saldiridan 3 gun sonra birlesik devletler nagazaki ye bir atom bombasi daha atmis ve japonya nin kayitsiz sartsiz teslim olmasini saglamistir.