şükela:  tümü | bugün
 • başkalarının mutluluğu ile mutlu olmak; acılarına üzülmekten daha zordur.

  ahancık da ispatı.

  düğünlere gitmek, arkadaşınla beraber onun en mutlu gününde oynamak bu yüzden değerlidir. “bak sen bugün çok mutlusun ve ben, sen mutlu olduğun için mutluyum” demektir. sanırım bizim toplumda farkında olmadan yapılan en büyük doğrulardan biri bu. neredeyse herkes gider ve oynar. bunun önemli bir şey olduğunu da bilir ama neden önemli olduğunu bilmez.

  düğüne, nişana, doğum gününe vs çağrılmayan arkadaş da bu yüzden üzülür aslında. “onun mutluluğu ile mutlu olacaktım halbuki, neden çağırılmadım” diye düşünür. herkes buna üzülür ama neden üzüldüğünü fazla tarif edemez.

  işte sebebi budur. birbirimizin acılarını paylaştığımız gibi mutluluklarını paylaşmıyoruz, paylaşamıyoruz.

  insanın en kıymetli dostları kimlerdir diye sorsalar bana, önüme de şu seçenekleri koysalar:

  1. annen, baban öldüğünde yanında olan.
  2. her daim yanında olan.
  3. düğününde yanında olan ve oynayan.
  4. düğününde yanında olan ve oynamaktan nefret ettiği halde oynayan.

  4. seçeneği seçerdim. hiç de düşünmezdim üstelik. işte insanın en kıymetli dostları bunlardır canlarım. siz siz olun kıymetlerini bilin.

  gelelim ana düşünceye; bu başlıkta arkadaşımızın biri mutlu bir anını bizlerle paylaşmak istemiş. çok güzel etmiş. rezalet başlıklarını artık okumaz hale geldim zaten. bize düşen tebrik etmektir. ona iyi dileklerde bulunmaktır. gelip iğrenç tepkiler vermişsiniz. sizlerden en iyi ihtimalle kötü gün dostu olur.

  tebrikler dostum. umarım hep mutlu olursun. sevdiğiniz, özlediğiniz, huzurlu hissettiğiniz için değil, sadece beraber olmak istediğiniz için beraber olursunuz.
 • hayırlı olsun dediğimiz tekliftir. umarım herşey gönlünüzce olur.
 • yazılmıştır belki ama bundan bize ne olması
 • saçma bir harekettir.bu zamanda evlenen adam mantıksızdır.
 • öncelikle mutluluklar ve bir yastıkta kocayın. çok güzel, anlık gelişen, doğal bir yaşanmışlık olmuş. boşver yüzüğü falan.

  ancak, burada paylaşıldığı için yorum yapma hakkı doğduğundan naçizane kafama takılmış bir şeyi buraya yazmak istiyorum.

  kız sana “şu an gece olduğu için duyguların çok daha yoğun olabilir belki ondan bunları yapıyorsun “demiş.

  dostum, eğer hemcinslerimi azıcık biliyorsam burada derin bir kalp kırıklığı var bence. ha, mecbur değilsin, ama sağlıklı bir ilişkin olsun istiyorsan bu kadında kesinlikle duygularına ilişkin bir güven oluşturmalısın.

  belki espri olsun diye söylemiştir tanımam etmem ama bu uyarı olarak burada şöylece dursun.

  tekrar mutluluklar dilerim.
 • olum yalandan da olsa tebrik edin, nasihat yerine para verin, lanetlemeyin adamı umut verin. adam girmiş bir yola daha hızını alamadan köstek oluyorsunuz amk. adamın savunma mekanizmasını çökerteceksiniz. ne umutsuz ne realist ne çakma adamlarsınız lan. bari miş-mış gibi yapın. girdiği yolun bokluğunu sizin gibi o da kendisi tecrübe etsin.
  bu arada hayırlı olsun kaaarrşim.
 • bir kez de ben soruyorum:
  emin misin lan?
 • 28 ağustos 2017’de evlenme teklifi almıştım ama bundan size ne.
  (bkz: istanbul çoh hojdur amma bena na)