• diğer herşeye tamam desem bile, bu saatte mhp'yi yüzde dokuzun üzerinde gösteren bir anketin güvenilir olamayacağını düşünüyorum.
  • haberde yer alan ifadeye göre:

"amasya artvin, batman, bitlis, bolu, düzce, giresun, karaman, kastamonu, kırıkkale, gümüşhane, sinop, bilecik, yozgat, uşak, osmaniye, kırklareli, karabük, kars, kütahya, nevşehir, aksaray) 22 il, 134 ilçe de 5400 kişi ile yüzyüze görüşmelerle yapılmıştır."

ulan bu sehirlerden %51.5 alıyorsan geçmiş olsun. en az%70 alman gerekirdi.

edit: 30+yukarıdaki illermiş, özür diliyorum.
  • büyükşehirler ve bati sahil şeridi ile batman hariç muhalif kürt illerinden hiçbirinin katılmadığı, potansiyel akp seçmeninin maksimum olduğu illerde yapılmış bu ankette dahi durum bu ise zannederim bu sefer gidici reis.

ki bu anketi yapan şirket bildiğin yancı, yanaşma bir şirket.

umudu iyice artıran ankettir.

zorunlu edit: kasettiğim büyükşehirler metropol ya da mega kent tabirine uyan kentlerdir.
  • mhp 9,3 alıyorsa ülkeyi kapatıp gidelim.

bahçeli’ye desen yüzde 7 ama seçime girme reis,ittifakı çatırdatır da gelir.

o kadar da değil diyorum.diyorum tabi de her seçim göt oluyoruz o ayrı.
  • mhp 9.3 mü mhp genel merkezi önünde yapsan bu kadar oy alamaz be.

3.havaalanı isim anketi abdülhamid 18 atatürk 13 baştan görseydim küfrü basar gecerdim.
  • akıllara şu videoyu getiren bir şirketin anketi.
    apaçık manipülasyon.
  • bütün diğer anketler gibi basit bir çöptür.
    emin çapa der ki : “istatistiğe dayanmayan analizler zırvadır.” ve aynı istatistik bilimi der ki % 1 farkı saptamak için her grup için en az 9000 örneklemin olmalı. mesela elinde iki ilaç var ve hangisinin daha etkin olduğunu bulmaya çalışıyorsun. a ilacının tedavi etme başarısı %88 olsun, b’nin %89. b, a’dan % 1 daha etkin demek için her iki grupta en az 9000 hastaya bu ilacın verilmesi gerekmekte. yoksa istatistiki olarak a ve b ilacı arasındaki fark ortaya çıkmaz. eğer sen 5 partili düzlemde doğru sonucu elde etmek istiyorsan uygun seçilmiş en az 45bin örneğin olmalı. türkiye gibi 50 milyon seçmenin olduğu bir yerde gereken sayı daha büyük bile çıkabilir. bu sebeple emin çapa+istatistik biliminin söylemlerini alt alta koyarak söyleyebiliriz ki ortada dolanan anketlerin tamamı çöptür. bir anketin tesadüfen gerçek oranlara yakın sonuç bulması da onun çöp olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.
  • ortamlarda %52.5 dersin kim bilecek amk..

bunlar iyice yüzsüzlüğü ele aldılar, bari düz hesap %70 deyin de biz de sandığa gitmeyelim..

tahminlerim ise şu yönde, şaşacağını pek sanmıyorum:

rte: %42.5
    ince: %28.5
    akşener: %13.5
    demirtaş: %11.5
    mollaoğlu: %3
    peeinçek: %0.5
    geçersiz: %0.5

ikinci tur:

rte: %47.5
    ince: %52.5
  • anayasa referandumu için yaptığı anketlerde evet oylarını 63 ten başlatmış sonra 59’a , en son oylama öncesinde ise 56.5’ğa düşürmüş firmanın anket sonucudur efenim.

bu durumda ilk anketi olduğuna göre bundan 11.5 puan altında bulmuşlar demek ki cumhuru. yani gerçek sonuçlar rte 40.
hesabın var mı? giriş yap