• buhranlı...her zaman bana itici gelen bir anlatım diline sahip.ama bu anlatım dili filmde tüm iticiliğini kaybediyor bence...
  • clockwork orange da,orange human being demekmiş...o zaman portakal anlamıda sorunsal olmaktan çıkmış olur...
  • babasi suratina tukurdukten sonra, alex'in o tukurugu sildigi sahne muhtesemdir.. (benim izledigim vcd de 1. cd nin en sonundaydi)
  • clockwork orgy'ye de ilham kaynagı olmuş film görünüşe göre.
  • halim selim bir şarkı olan "singing in the rain" parçasının insan içinde nefret duygusu uyandırmasını sağlayan meta-oblique film.
  • kitabini okuyup filmini izleyip soundtrackine sahip olup soora yetinmeip abartip dusunup tasindiran bi film..
    filmi izledikten soora ile oncenin asla ayni olmayacaini hissettiren bi film..kitapta alex in diline hastayim ..o etkiledi cok..okumayali yil oldu ama
  • şahane bi film yani çok güzel filan da etik die bişe var yaw.
    yani ne bilm hoh hoh hhooo adam ne güzel tecavüz etti demek kolay izlerken pek karizmatik pek şahane de çok fena aslında yani.
  • gordugum en komik ve eglenceli sevisme sahnesini barindiran film. 1971'de newyork'da en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini almis film. ayrica kitabin orijinalinde bulunan chapter 21 olayida filmde ve amerikan basimlarinda gozardi edilmistir.
  • burgess , s.k.nın (tecavüze uğramış cezai ehliyeti olmayan kişi tadında kısaltma oldu) filmini başta takdir ve tebrik ettiyse de sonradan (5-6 sene kadar sonra) celallenmiş , "benim kafamdaki film bu değil idi yo hayır" demiştir.kanımca artislik yapmıştır.ama iyi bir yazardır tonton (ben kendisine öyle hitap ediyorum), ayrıca müzisyendir, eleştirmendir, bu bilgiler ise yanlış başlık altında bulunmaktadır.

eyes wide shutta birlikte çalıştığı frederic raphael de s.k.nın ölümü ardından "eyes wide open" isimli bir kitabında buna benzer bir artislik yapmış idi, ama o ne müzisyendi, ne de burgess gibi kayda değer bir eseri bulunuyordu.buradan da anlıyoruz ki s.k. mağdurdur.f.r iblistir.
hesabın var mı? giriş yap