otisabi

  • 13953
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

sevgili

''ben sevgili mevgili olmak istemiyorum abi artık kimseye. sevgilim de olmasın sevgili de olmayayım. kimliğe buldukları isim rezalet bir kere; ne demek sevgi-li?

bilgi-li gibi bir şey. ama bir şekilde birisi senin bilgi-lin olursa bir farklı oluyor. bilgi paylaştığım o özel insan oluyor, çünkü özel bilgiler paylaşıyoruz. espri-li, beraber espri yaptığım için özel bir takım sınırlamaların geldiği o farklı kişi oluyor. sadece bizim anladığımız şeylere gülüyoruz. özel.

sevgili de böyle bir şey, sevgi-li ama tutar-lı değil. vefa-lı da hiç değil. niye? çünkü sevgililerin karşılarında sevgili görme ısrarları ve insan olarak şahsınıza değil, fonksiyon olarak kimliğinize yönelik bir itibarları var. sanki seri üretimdeyiz, iş bölümü yapılmış, birbirine karşı da sorumlusun. sevgi işlerine bakıyorsun, o işlere bakmadığın an da defterden siliniyorsun. öyle ki, sevgilin sana sevgi-sizken niye seni arayayım diyor neredeyse. la olm benle sırf sevişmek için mi beraberdin? o kadar güldük, eğlenmedik mi? muhatap alıp birbirimizle konuşmadık mı? yan yana yatıp bir şeyleri sadece seviştikten sonra mı izledik? bir şeyleri ve birbirimizi sadece sevişecek olma vaadi, tatmini ve teminatı ile mi izleyebiliyoruz?

ayrıca sen niye birbirimizle olan ilişkimizi romantik komedi gibi kurguladın? niye ben sevdiği söylerken kekelerse daha inandırıcı olacak olan esas çocuk oluyordum da, senin 'o duygu'yu alabilmen için aramızda yaşanan her şeyin evvelce izleyip beğendiğin bir filme benzemesi gerekiyordu? haydi diyelim ki bir filmdik: komedi güldürmeyince, romantizm öldürmeyince ''niye yarısında çıktığım filmdir'' olduk? mercutio öldürülünce, romeo'nun başı belaya girince, hikaye neden bozdu, yeni sezonu bekleneni veremeyen dizi olmuştur olduk? niye birebir insan ilişkilerindeki karakterinden çıktın, oyundan düştün, repliğini unuttun ve tanıdığın, hayatı paylaştığın birine dair tüm motivasyonunu yitirdin? ya da, motivasyonunun konusu niye ben sevgili kokartımı kaybeder kaybetmez bitti? neden elimde giriş kartımla plazanın kapısında kaldım? niye uzun süre görüşmedikten sonra bile hala sadece sevgiliyle konuşur gibi dargın ve küskünsün? neden sevgililik dışında benle bir şey konuşamıyorsun? niye sağlık, sıhhat, afiyet gibi usulen sorulan konular bile sevgililik yönetimi ve siyasetinin gölgesinde kalabiliyor? nasıl sevgi-li bu? nerede hatır-lı? nerede incelik-li? nerede vefa-lı?

kimsenin sevgi-lisi olmak istemiyorum. birisi gelse de dese: 'hatır-lım olur musun?' olurum. ve sorarım:

öncelik-li olmadan incelik-li olalım mı? ayrıcalık-lı olmadan korunak-lı olalım mı? dokunak-lı olmadan okunak-lı olalım mı? danışık-lı olmadan barışık-lı olalım mı? bütün bunları karşılık-lı olalım mı? oluyorsak, sevgili de olmamız gerekmeyecektir.

olacaksak bunları olalım ama olmayacaksak ne olur bu sevgi-li olayına girmeyelim. bokunu çıkarıyoruz.''

küskü sevgi-li'ye mektup

devamını okuyayım »
17.08.2012 15:09