• a haber grubunun yakında yayına başlayacak olan ingilizce haber kanalı. trt world'den sonra bir ingilizce haber kanalımız daha oldu. çok geç kalınmış bir adım olsa da olumlu bir gelişme. hayırlı olsun. diğer medya kuruluşlarının bu mevzuya eğilmesi lâzım artık.

yalnız inşallah nitelikli ve haberi ilk ağızdan verebilecek yetkinlikte bir muhabir ağı kurmuşlardır. eğer bu kanalda da "reuters'ın dediğine göre", "bbc'de çıkan haber", "cnn muhabiri diyor ki" gibi şeyler duyarsak hiç amacına ulaşamaz. bu coğrafyanın haber ve bilgi akışının kontrolünü tam anlamıyla sağlayamasak da batının oturttuğu algının frekansıyla oynamak açısından önemli bir hamle bu. fakat yeterli değil. daha bunun arapçası da olmalı, almancası da olmalı...

tanıtım filmi: https://vid.me/rqzh
  • adama siz turkçeyle neyi dogru soylediniz ki ingilizceyle soyleyeceksiniz sourusunu sorduran kanal.
  • trt world'ten daha yandaş bir çizgide fütursuzca hareket edeceğinden, trt'yi rahatlatacak kanal.
  • hazırladıkları tanıtım filminde kullandıkları görseller ve her görsele denk gelen cümleleri manidar olan kurulum aşamasındaki kanal.

kısa zamanda avrupa'da çok fenomen olacağını düşünüyorum. yayın hayatını türkçe olarak sürdüren muadilindeki haberleri izlerken bana kendimi sorgulatıyor, ben hakikaten bu ülkede mi yaşıyorum diye. eğer bu performansını ingilizce yayın yapan muadiline de yansıtırsa vay halimize. düşünsenize 3.köprü tanıtım filminin ingilizce olarak bu kanalda döndüğünü. adamlar götüyle güler.

(bkz: şimdi 9gag'cılar düşünsün)
  • sloganı şimdi onlar düşünsün olması gereken kanal.
  • sabahtan beri tek kişi kendi kendine ingilizce konuşmaya çalışıyordu.. arada türkçe giriyor falan.. az önce de sovyet sinemasında bile görülmemiş ayzenştayn'ı mezarında ters çevirecek manifesto yayınladılar. ama olsun ilk gün daha olur böyle acemilikler.

konuşan kişi hem anchormanlik hem analistlik hem simultane tercümanlık yapıyor. röportaj yaptığı adamın sesi bile duyulmuyor. ama olsun ilk gün daha olur böyle acemilikler. :)

edit: imla
  • zaplarken iki üç saniye maruz kaldığım, beyin yıkama aracı. adamlar hala 15 temmuz fln birşeyler geveliyordu ingilizce olarak...
hesabın var mı? giriş yap