• samsun'un atakum ilçesinde bulunan a101'de çalışan 8 işçinin, sendikaya üye oldukları için işlerine son verilmesi de ayrı bir insanlık dışı uygulama olarak gündeme gelmiştir.
  • perakende sektöründe, zincir mağazaların birçoğunda karşılaşılmaya başlamış durumdur.
  • insanlarda aşırı özgüven patlaması en güzel cümle siktir git
  • ozet gecmek gerekirse bim forever.
  • sadece a101 de değil yurtiçi kargo gibi sözde kurumsal çoğu firmada böyle bu. kağıt üstünde işçiye bir imza attırıyolar günlük 7,5 saat çalışıyorum diye ama bizzat kendimden biliyorum sabah 9 da başladığım işten akşam 10da çıkıyodum. öğrenciyim geçici süre çalışıyorum diye çok üstünde durmamıştım ama evini öyle geçindiren insanlar var arkadaşlar ve kimsenin umrunda değil! sonra da çıkıp burda kargomuz gelmiyor felan diyoruz. ben olabildiğince işimi düzgün yapardım ama 3 ay çalıştım 3 aydan sonra artık bıkkınlık geldi günde 12 saat çalışıp molan bile düzgün verilmezken üstüne birde hayatında hiçbir bok olamamış çeşitli şirket içi sınavlarla bir yere gelmiş müdürlerden azar yiyerek asgari ücretle çalışmak insanda çalışma hevesi bırakmıyor. sanıyorsunuz ki 5ten sonra kargo alımı bitince o insanlar evlerine gidiyor. hayır! akşam 10 a kadar çevreden toplanan kargolar tek tek gidicekleri yerlere etiketleniyor, arabaya yükleniyor. neyse başlıktan uzaklaşmayalım.

her yerde böyle bu kağıt üstünde her şey ve millet susuyor gerek cahillikten, hakkını aramayı bilmemekten gerek aç kalma korkusu gerekse benim gibi bencillikten, 3 ay sonra çıkıcam zaten demekten.
  • bu iş boykotla şikayetle çözülecek iş değil.

zamanında çalışma bakanlığı nasıl tüm bankalara baskınlar yaptı, fazla çalışma olmayacak, olursa da parası verilecek. geriye dönük mesai ücreti vermeyenlere de cezayı kesti. aynen bu market kargo vs şirketlere de girişecek. 8 saatten fazla çalıştıramazsın diyecek. fazla çalışmaya 2 kat ücret ödetmek zorunda bırakacak.

şikayet olsa da olmasa da devletin bu işi çözmeye niyeti olması lazım ilk baş.
  • bu ülkede ennn ayar olduğum şey bu.kölelik sistemi.arkadaşım köle deyince artık afrikadan gemilere bindirilip avrupaya,amerikaya yollanan siyahiler gelmiyor gözümün önüne.bir anne geliyor,çocuguna hamile ama çalısması gereken..hayatta hersey istedigi gibi gitmemis bir genç geliyor..borçları yüzünden iki vardiya çalışmak zorunda kalan 30 yaşında bir adam geliyor.aslında bunların hepsi normal fakat sistemin bizleri nasıl köle gibi kullanması,2000 liraya sağlığımızı,tüm hayatimizi satın almasi bizi köle yapıyor.bu maalesef gelismemis ülkelerde böyle oluyor.hepimiz şansli degiliz ki birden kariyerde peek yapalım.bizde insanız yahu..bu kadar yıpranıp dogru duzgun tatil bile yapamiyoruz.iste bu yüzden batıdaki insanların refahina özeniyoruz.sonra ‘batı sevdalısı ‘ diyorlar.napalım kardeşim napalım? bin metroya herkes mutsuz.ne zaman bizlerde sosyal haklarimizla feraha kavusuruz?sadece hayal..
  • simdi soyleyeceklerim kotu veya aci gelse de birinin de dogruyu soylemesi lazim.

- kimse zorla calistirilmiyor.
    - ucuza mal satiyorlar da nedense satilan mallarin buyuk kisminin markasini bile bilmiyorum. alan mecbur aliyor ben ve benim gibi sansli veya daha ust gelirli kisiler icin zaten boyle bir market zinciri yok. boykot etsen ne olur ki zaten bizden para kazanmiyor. sikinde olmaz.
    - calistirma konusunda alalenen suc isliyorsa sikayette bulunuldugunda ceza aliyor mu ya da hic verilmis mi? sikayet olmus ve ceza almamissa bu durumda kollaniyor demektir ki ne yapsan bosa olur yeni turkiye de.
    - fakirin fakiri siktigi gibi zengin fakiri sikmemistir (ulkemizin yegane atasozlerindendir) kabul edelim uc bes kisi duygu kassada kimsenin umrunda olmayacaktir. 3 gun surmez bu baslikta unutulur gider.
  • tüm marketlerde aynıki yazın kamilkoç ön büro(bilet satışında) çalışmıştım hem kafan şişiyor tüm gün binbir çeşit insanla uğraş asgari ücret zaten marketten pek bi farkı yok sadece ayakta değilsin günde 48 saat çalışıyorsun ama bu ve market sektörü insanı mahvediyor bi anlık dalgınlıkla 10 tl fazla bile versen cebinden karşılıcan ya zaten asgari ücretle çalışıyon ne alıyonki ne vereceksin hiç unutmam bikere yaz ayıydı calıstığım zaman 2-3 işle uğraşırken telefon tutmaktan elim terlemişti adama 10 tl para üstü vericektim yanlıslıkla 2 tane 10 tl para üstü verdim fark ettim adam 1 saniye durmadı aldı parayı cebe attı dedim bi efendi 10 tl fazla verdim yok ne cebindeki parayı cıkardı nede fazla verdiğimi kabul etti kontrol etmeye bile yeltenmedi herif 10 tl girmişti 10 tl kücük bi para gibi gelebilir ama ben orda 2 saat calısmıs oluyodum ozamanlar kasiyerlik vb işlet sıkıntılı işler aslında bulaşılmaması gerekiyor insanlarlada uğraşmak cabası
  • arkadaşım git meslek sahibi olabileceğin işte çalış.kolay ve vasıfsız işi tercih edersen yapılanlara göz yummak zorundasın.herkes a101,bim,şok,flo,lcw,de facto vs. çalışırsa maalesef gelecekte daha kötü olacak.
hesabın var mı? giriş yap