*

• sanat musikimizin nadide eserlerinden, her icki meclisinde, kafalar iyiyken, her bir agizdan soylenmesi adet olmus, mars-imsi sarki.. bestecisi musullu hafız şaşı osman efendi dir.
    arapcasini halep'li sabah fahri, kadouka el mayass olarak okumustur. 1998'de turkiye'de yayinlanan, klasik arap muzigi toplama albumu arap muzik dunyasi antolojisinde mevcuttu orjinali..
    iki versiyonunu da severek dinliyoruz..
  • bizde cogu kaynakta anonim veya istanbul turkusu diye gecen bir hicaz eser; ama evet, bestesi bal gibi sahipli..

sozler icin direnmedim.

ada sahillerinde bekliyorum
    her zaman yollarini gözlüyorum
    seni senden güzelim istiyorum
    beni şad et şadiye başin için

her zaman sen yalanci ben kâni
    her zaman orta yerde bir mani
    her zaman sen uzakta ben müştak
    her tellakide bir hayalin berrak

nerede o mis gibi leylaklar
    sararip solmak üzere yapraklar
    bana mesken olunca topraklar
    beni yad et güzelim başin için
  • dikiş makinası başında büklümlü oturuşu ile elinde iğne, incecik sesini titreterek anneannem söylerdi bu şarkıyı orta yaşlılığında. iğne oyası gelir gözümün önüne, evimizde hiç bulunmamasına rağmen, bu şarkıyı her duyduğumda.
  • sarkinin oykusu, ada sahillerinde denize verdigi sevdigini arayan insanla ilgilidir, ancak ne yazik ki bu bekleyis nafiledir, belki bir yerden cikar gelir diye beklenen sevgili coktan denizin yari olmustur artik, ancak kalp kabullenmez.
  • ahmet kaya'nin da seslendirdigi hicaz makaminda bir eser. turk sanat muzigi topluluklarindan dinleyince de bir hayli hos geliyor.
  • beni benden alan sarki

(bkz: beni benden alırsan seni sana bırakmam)
  • gesi bağlarında dolanıyorumla cevap vermiş olduğum şarkı cümlesi... *
  • made in turkey: the world of turkish grooves disc 1 (mondo alla turca) isimli soulstar'dan cikan toplama albumde gorani buhari ismi ile yar alan, nilufer akbal'in sesiyle soul-kurtce-jazz yorumu yapilan sarki. basit bir klavye ile arkaya bindirilen ritm ve arka plana eslik eden ud solosu sarkinin bu yorumunu nenelerimize degil ama belki cocuklarimiza sevdirebilir ( o da ancak mikromilliyetcilik bugunku boyutlarini asmazsa mumkun)
  • buyukada iskelesinde oturmus denize karsi bi yandan beslenip bi yandan geyik cevirme durumunda mutlaka bi insanoglundan uzuntu yaratacak kadar kotu bi sesle yukselmesi muhtemel sarki...
hesabın var mı? giriş yap