şükela:  tümü | bugün
 • içimi kavuran ateştir.

  dünya üzerindeki hiç bir canlı, istediği kadar zırhlı ekipmanlı olsun, tek bir komutla kendisine ölüm kusan kalelere saldırmaz. ya tamam saldırır ama bi tereddüt eder. len bunlar duraksamıyor bile. patara çutara gidip ölüyorlar.

  bu hissi evre evre yeşerttim ben. ilk age of deneyimim ikibin* yılında olmuştu. iskoç'tum ve de çocuktum. beynimi ağzımdan parmaklarıma doğru hiç kusmamıştım, neyse. ilk o zaman dedim ki, nasıl ?

  nasıl bir güç, benim komutum ile bunları yapar. can alıp can veriyorum. her şeyi ben yapıyorum. açı doyuruyorum, tüm ilkel yollardan geçiriyorum insanoğlunu, önce avcı toplayıcı iken sonra tarım yaptırıyorum. öğretiyorum, donatıyorum. arada kızıyorum, amlarına koyuyorum afedersiniz.

  dediğimi yapmadıklarından değil kızgınlığım, canım öyle istediğinden. delete tuşuna basıyorsun ve 'oaauu' ya da 'öech' diye ölüyorlar. çünkü öyle.
  lan ben yoksa !?
 • ara ara bilgisayarıma yükleyip oynadığım oyun. hani sıfırdan kendini geliştirip muhteşem bir imparatorluk olan o minicik başlangıç noktası, sağdan soldan rakiplerinin alanlarını ele geçirip oraya mis gibi yerleştiğin o an, ip gibi düzenli bir medeniyetin yükseldiğini gördüğün o baklava dilimi harita, yanyana koyduğun ve bakmaya kıyamadığın, her biri işinde gücünde olan ve emrettiğini harfiyen yapan düzgün insanlar... lan yoksa ben?*
  ve ardından gelen "her yeri de aldık zaten. neyse sileyim ben bu oyunu bari" hissi.
 • saat de geç oldu yat uyu istersen.
 • age of empires'da da diger strateji oyunlarinda oldugu gibi (ozellikle en zor ayarinda oynarken) haritanin karanlik yerlerine bakip bakip lan ben yoksa geri mi kaliyorum diye hisseder sonra da isci basip hem dogal kaynaklarin hem de ekonominin am*na koyar, sonra da her sey kotu giderken de gelecegi gorup en son topladigim 5-10 isciyle odun toplaya toplaya o uzaktaki kucuk adaya yerleserek yeniden guclenirim.

  o 5-10 isciyle yeniden firkateynler kurup once denizleri sonra da tum kitalari ele gecirince lan ben yoksa bu bilgisayarin dusunemedigi noktalardan dolanabilen bir zekaya mi sahibim diye dusunurum.

  tabi bunlar yillar yillar onceydi. (bkz: age of empires 3)