• 2010'dan beri evde gaming için aynı masaüstünü kullanıyordum. bu zamana kadar sadece ekran kartını yükseltmem gerekmişti. ancak bu gidiş beni vr'da sekteye uğrattı. cpu ve ram hızı yetişmez oldu. mesela elite dangerous'ta vr'da ayarlarını neredeyse en düşükte kullanmak zorunda kalıyordum. bunun üstüne black friday'de bu cihazı ucuza denk getirip aldım. 4 yıl garanti seçeneğine rağmen aynı makinayı oem toplamakla ayni fiyata geldi.

çok şık. kasası hiçbir alet edevat gerektirmeden açılabiliyor. rengi, tasarımı gayet güzel. önde ve arkada birer olmak üzere iki tane usb-c portu da var. düz sade bir kasa değil ama en azından optimus prime gibi duran kasalar gibi abartı da değil.

bloatware olarak bir tek office trial geliyor, kolayca sistemden kaldırılıyor. geri kalan sadece gerekli termal kontrol yazılımları ve sürücüler. baktım black friday'de verdiğim siparişi 1 hafta sonra teslim etmeden önce 1 aralık'ta çıkan intel me güvenlik açığını da yamayıp öyle kargoya vermişler. o açıdan gösterdikleri özeni de takdir ettim.

gelen yazılımların görünüşü, şekli şemali çok güzel. kasa genel olarak sessiz. eski alienware'lere göre tasarımı çok sade. bios ayarlarından denetim yazılımlarına kadar hepsi aynı arabirim tasarım standardı (bkz: metro) kullanılarak yapılmış.

kasanın yanında manasız çocuk sevindirme led'leri var. onlar olmasa da olurmuş (istenmezse kapatılabiliyorlar). kasa masanın altında durduğundan, led'leri görmediğimden kapatmadım.

cihaz üstünde killer isimli komik markalı bir ethernet/wi-fi geliyor. bunun sürücüleri çok stabil değil. hatta arada bir mavi ekran aldım onu da kendisine yoruyorum batıl inançlarımla. alienware'in yumuşak karnı olabilir. güç tasarrufu seçeneklerinden link state management'ı etkinleştirirseniz cihaz uykudan uyanınca ethernet çalışmaz hale gelebiliyor. gudubetsin killer.

öte yandan geri kalan her şey gayet sorunsuz. black friday etkisinden de olsa alienware için olan "aşırı pahalı" önyargımı sildi attı bu alet kendini sevdiren bir şey oldu. 4 yıl garanti de yanına kar kaldı. aferin.
  • neredeyse cihazı satın aldığımdan beri uykudan uyanmada sürekli sıkıntılar çıkıyordu. mesela ağ cihazları kayboluyordu ya da uykudan hiç uyanmadan kilitlenip kalıyordu vs. ilk başta yüklü bir yazılımla alakası olduğunu düşündüğüm bu sorunu defalarca destek talebi açmama rağmen çözmeyi başaramamıştım. destek görevlisi bakmaya çalıştığında sorun ortaya çıkmıyordu. ya da "sisteme bir şey eklediyseniz destek talebi açmadan önce sökmeniz lazım" diyorlardı, hard diskleri çıkarmaya da üşeniyordum. ümidi kesmiştim artık, öyle idare ediyordum. hatta yeni bir makina almayı düşünmeye başlamıştım.

geçen hafta bluetooth bir anda çalışmamaya başladı. sistem bluetooth özelliği olduğunu unutmuş gibiydi. normalde kullandığım bir şey değil ama geçenlerde aldığım surface headphones için kullanıyordum. o yüzden kafam ona takıldı. onun için destek talebi açtım. birkaç şey sordular. çözmediğini görünce "çipi değiştireceğiz" dediler. ben de bundan aşırı ümitsizdim "çip bir anda bozulur mu ya?" diye düşünüyordum.

birkaç gün sonra bir teknik destek görevlisi geldi ve yeni çipi taktı. bluetooth düzeldi. daha da önemlisi benim cihazın uykudan uyanmasıyla alakalı tüm sorunlar da beraberinde düzeldi. meğerse qualcomm'un bozuk çipi sistemin tüm kararlılığını etkiliyormuş. bunu fark edince resmen omuzlarımdan bir yük kalktı, rahatladım, ertesi gün daha mutlu uyandım. o sabah yediğim kahvaltı hayatımın en güzel kahvaltısı gibiydi. meğerse onu baya bir kafama takmışım ben. düzelmesine aşırı sevindim. o keyifle tyranny*'yi bitirdim. valve index bile daha sorunsuz çalışıyor.

artık önümde daha aydınlık günler var gibi hissediyorum. en karanlık dönemleri geride bıraktım.
  • dell uretimi olan, hp, acer ve daha bir cok piyasa makinenin uretildigi yerde uretilen, aslinda hic bir avantaji olmayan, butun olayi kasasinin farkli, ve temali windows olan bir makineye nasil bir insan bu kadar doker ben anlayamiyorum.

zengin parasi, fakir cenesi olayi da degil bahsettigim. a.w kasalari bos sekilde de satin alinabilinen seyler. butun olay gorselse, alirsin kasayi, dosersin icine. sonuc olarak roket muhendisligi degil bu
hesabın var mı? giriş yap