• 2017, avustralya yapımı komedi/dram tarzı, gerçek hayattan uyarlanmış, gayet hoş olmakla kalmayıp çoğunlukla da yaran film.

alternatif komedi yapımı aramaktaysanız, filmin dış dünyadaki görüntüsünde mevcut arabik-islamik ögelerin sizde ön yargı yaratmasına izin vermeyiniz. müslümanlar da komik olabilir.

tam emin değilim ama. galiba filmin başrol oyuncusu osamah sami'nin hayatı anlatılıyor. zira kendisine ait trivia notlarında, filmdeki karakterin o olduğu sonucuna ulaşıyorsunuz.

tabi hemen şunu sormak istiyorsunuz. içiniz içinizi yiyor. keşke, diyorsunuz, şu yazılar söz olsa da anında interaksiyon yapsak, sorsak.. cevap veriyorum o halde, netflix'te var.

filmin imdb skoru 6,9. ancak bunun kesinlikle radikal islamcıların yürüttüğü "recep ivedik'e 1 puan veriyoruz" türü kampanyaların sonucu olduğunu düşünüyorum. benim puanım ise 8.
  • komedi, dram tarzinda gayet hos bir film.

--- spoiler ---

puanlarin okundugu sahnede yuksek puanlilara gayet coskulu bi sekilde allahümme salli ala salli ala muhammed demeleri akabinde dusuk puanlilara da kisik bi sesle soylemelerine saglam guldum.

kadin erkek esitsizligine saglam gondermeler var.

ayrica caminin icinde tiyatro yapma olayina bayildim. bundan daha islevsel ne olabilir ki bir cami icin?

"saddam cok aci cektirdi bize, skecini yapip biraz da guldursun bizi" repligi guzeldi.
    --- spoiler ---

ımdb pauni: 6.9
    parasect puani: 7.6
  • güzel film. izleyin.
  • guzel film. onayliyorum.
  • müthiş nüktedan dokunuşları olan aşırı sarkastik ve kara mizah komedisinin en güzel örneklerinden biri.

din ile değil onu maşa etmişler ile inceden inceden çok güzel t***k geçmesi ise şu günlerde içimizin yağlarını eritiyor.

umarım bizde bu günleri bu filmde olduğu gibi ileride gülerek hatırlayabiliriz.
  • konu çok güzel olmasına rağmen, önemli olaylar çok sığ ve hızlı bir şekilde aktarılmış. bu film avustralya değil de, bollywood elinden çıkmış olsaydı - ki tam onların film konuları - bambaşka bir film izliyor olabilirdik.

--- spoiler ---

saddam üzerinden islami diktatörlük rejimleri eleştirilse de konu çok üstü kapalı geçilmiş. evlilik aşaması uzun bir yer tutsa da, ana konu bu değil. dianne ile birleşme sahnelerini ise uçak hızıyla anlatıp filmi bitirdiler. oysa kara mizahın yanında, filmin en dikkat çekici yerlerinden birisi şüphesiz ki havalimanı sahneleri olması gerekiyordu.
    --- spoiler ---

6/10
  • avustralya'da yaşayan iranlıları konu alan samimi, sıcak netflix yapımı. ince göndermeler ve esprilerle dolu film fazlaca duygu geçişi yaşatıyor. çok şey anlatmak istiyor, o yüzden hikâye akışı kopuk. ve hiç bitmesin derken ansızın final geliveriyor.

sözün özü, eğlenceli film. tavsiye edilir, pişman olmazsınız...
  • aileyle içilen ikindi çayı samimiyetinde bir film. o kadar akıcı ki başlamasıyla bitmesi bir oldu. radikal islamcılarla kafa bulması filmi benim gözümde daha da değerli hâle getirdi.

başlıkta değinilenlerin yanı sıra filmde; doğu medeniyetinde sembollere verilen öneme bir kez daha şahitlik ediyoruz. örneğin kızla nişanlanmak isteyip istememe kararını doğrudan sözle ifade etmiyor da (çay içme, şeker atma gibi) bazı işaretler yoluyla ifade ediyor. bazı meseleleri dolaylı yoldan işaretlerle anlatma doğu insanına has bir incelik. bizim kültürümüzde de eskiden insanlar evlenmek istediğini, birine gönül verdiğini doğrudan değil de işaretler ve semboller aracılığıyla anlatırmış.

doğu'da sosyal olguların yanı sıra kozmolojik boyutta da işaretler ve semboller önemlidir. evrendeki her şeye sıradan bir olgu olarak değil, ilahi bir işaret olarak, allahın varlığına götüren semboller olarak bakılır. sadece doğanın kendisine değil aynı zamanda onun anlatmak istediğine yoğunlaşılır. nitekim tanrı da kendisini doğrudan göstermemekte; kitap ve evrende kendisini açımlamaktadır. islam düşüncesinde kuran ve evren allah'ın ayetidir. ayet ise işaret, sembol, delil anlamına gelir.

not: filmi bana öneren güzel insana sevgilerle*
  • avustralyada yaşayan ve hatta dünyanın dört bir yanında yaşayan azınlık bir kesim olan müslüman iranlı halkının yaşamını yansıtıyor.

eğlenceli, izlenebilir bir film.
    bunun yanısıra klasik bir tema olan oğlanın babadan onay beklemesi, babanın oğluyla gurur duyması için gereken koşullar, aslında olması gerekenler hakkında göz kırpıyor..

7/10
  • çok güzel film.
    kullandıkları müziklerle yer yer disney aile filmleri havası veriyor ama alakası yok. aksiyon filmi olmamasına ramen öyle güzel bir tempo yakalamışlar ki hem sürekli ilginiz üzerinde oluyor hem de sürekli bir sırıtış halindesiniz.
    tavsiye ederim, sıkılmazsınız.
hesabın var mı? giriş yap