• genelde alman askeri niteligi taşırlar türkte olsalar almanda olsalar
    yani serttirler manyaktırlar.türk olanları almanca ile türkçeyi karıştırıp konuşurlar almanya anılarından bahsederler
  • almancaya karşı olan ilgisizlik sonucu bunların bazılarından* hade hade becerirsin sen die edebiyat ve din* dersi vermeleri istenmiştir...
  • çoğunluğu, çok iyi almanca bilmemesine rağmen almanca öğretmeni olarak atanmış insanlardan oluşan grup ve bu gruba dahil birey(?)
    (bkz: ahmet derici)
    (bkz: üsküdar anadolu lisesi)
  • bunların arasında özel ders veren de vardır.

genelde alamayyadan buraya gelmiş almanca bilgisini konuşmaktan ibaret sananlar ders verdiği için almanca öğretmenliği de eksik durur. oysa öyle mi ki, hem türkçesi hemi de alamancası iyi olanlar da vardır. bir pm uzaklığında ehe
  • büyük bir çoğunluğu ingilizce eğitim veren liselerin dil bölümlerinden mezundur. bu sebepten gönülsüzdürler almanca öğrenmek ve öğretmek konusundan. üniversiteye ilk başladıkları sene "olm çift anadal diye bi şey varmış, ingilizce de okuyabiliyomuşuz" ya da "ingilizceye geçicem seneye ben" gibi geyiklere ortak olmuşlardır. akademisyenlik düşünenleri ise şöyle sorularla karşılaşmıştır;

- atamanız var mı sizin?
    + pek yok. zaten akademisyenlik düşünüyorum. bakarsın dekan bile olurum ehe ehe.
    - almancadan dekan olunuyo mu ki?
    + "fatal error"
  • öğrenim hayatımın en lüzümsuz kişileri arasında yer alan meslek elemanı.
    (bkz: #37475852)
  • annemdir.bi keresinde işe yaramayan dil demişti
  • hiç yapmayı dahi düşün(e)mediğim (kpss yüzünden, şehir değiştirmek istemememden, istemediğim mesleğe sahip olmaktan vb.) üniversite seçiminde son tercihte karşıma çıkan sevinmeyle, üzülme arası tıkanıklık yaşadığım sonradan trajedisini yaşadığım meslek sıfatım.
    öğretmenlik harici çok işler yaptık ama bana en büyük getirisi ingilizce'nin yanında bir yabancı dil daha eklenmesiydi. almanca! hiç hafife alınacak dil değildir kendileri. hazırlıkta ilk sınıfa girdiğimizde çerçevelenmiş şak diye direk karşına asılmış artikel deklination karşılamıştı bizi.
    evet atamalar çok seyrek ve nerede olacağın pek bir meçhul ama severek yapana da saygı duymak lazım. sonuçta öğretmendir seversin sevmezsin ama bence saygı duyulacak meslek sınıfındandır. keşke imkanlar daha olumlu olsaydı da yapabilseydim ama maalesef bu saatten sonra da kpssdir cart curt kaldıramam. belki de en çok almanya'da işime yarayacak diye de sevinmiyor değilim.
  • ekseriyetle almanca dil eğitimi alanlardan ya da almanca bilip öğretmenlik eğitimi alanlardan değilde almanyadan türkiyeye dönmüş 2.-3. kuşak alamancılardan oluşan meslek.

verdikleri dersin iplenmediğini fark ettiklerinde ya ben de öğretmenim benim dersimden de sınav oluyorsunuz kimya neyse benim dersimde o triplerine girerek gaddarlaşır ya da koyayım dersine diyerek almanyadaki anılarını anlatmaya başlarlar.
  • türkiye de bulunanların büyük çoğunluğunun almanca konuşamadığı öğretmen kişileri.
hesabın var mı? giriş yap