72 entry daha
  • sen türksün almanyalı
  • 20 yıldan sonra ben de otomatik kullanmaya başladım
  • hakkında almanya'da 2 ayrı projeye katıldığım konu. projelerdeki her tartışmada konu dönüp dolaşıp türkiye ve avrupa birliğine geldiği için bir türlü işin içinden çıkamadığımız konu aynı zamanda.

kendilerine sorsan sapına kadar türkler. çocuklarını da olabildiğince bu yönde yetiştirmeye çalışıyorlar. hepsinde vatan millet sakarya söylemi. türkiye canım ülkem, vs...

ancak geri döner misiniz veya ileride dönmeyi düşünüyor musunuz diye sorduğunuzda işler değişiyor. ortak cevap hayır. neden diye sorduğunuzda ise cevap veremiyorlar. arada kalmışlar biraz. duygular ortaya karışık çerez gibi. türkiye'ye para göndermiyor çoğu artık. yıllık izinlerinde türkiye'ye gelenlerin sayısında da düşüş var. bir özlem var belli.

rahata alışmışlar, yaptığın çocuk kadar devlet yardımı alıyorsun, hastanesi okulu yolu refahı derken adamlara da hak vermiyor değilim ama o zaman bu türkiye'yi çok seviyorlarmış ya da türkiye'yle ilgili bu duygusal tavırları neden bilmiyorum.

madem bu kadar milliyetçisin geri gel ülkene, ülkeni yaşanır hale getirmeye çalış. ha umurunda değilse neden kendini kandırıyorsun, türkiye çok umurundaymış gibi.
18 entry daha
hesabın var mı? giriş yap