• azmi kaybetmek. en yapamayacakları şey bu.
  • hırsızlık, yolsuzluk, yozlaşma vs..
  • niye hep alman başlıkları gündem oluyor anlamıyorum. neden japon değil neden ukraynalı değil neden ingiliz değil?

was haben die deutschen euch angetan lan? die sind bzw wir sind die besten.

espri anlayışları zayıf evet. bi de yemekler berbat.
  • dolandırıcılık
  • çok klişe ama pratik çözüm bulmak.

adamlarda öyle katı bir kuralcıkık var ki çoğu zaman şaşkınlıkla izliyorum.

ör: geçen eşimin alman anne-babası 3 gün kalmaya geldi. banyonun silikonlarını da yenileyecek babası. misafir odasını süpürdüm bir güzel hazırladım. ana o da ne? otel tutmuş adamlar. neymiş silikon sürülünce 1.5 gün duş alınamazmışız (bu arada evde hem duş hem de küvet var) dedim önce küveti yaparsın duşta duş alırız sonra duşu yaparsın küvet kurumuş olur. en kötü dışarda bir yerde duş alırsın. hadi onu da yapamadın 1 gün duş almaz koltuk altını yüzünü yıkarsın. ulan onu da kabul etmedin o zaman otelde 1 gün kal. boşu boşuna 200-250 euro otel parası verdi adamlar...
  • bir şeyi becerememeyi beceremezler
  • smalltalk tabikide. konuşamazsın ya kesinlikle havadan sudan. ölüm sessizliği oluşur o boşlukta boğulursun yine konuşamazsın çünkü yok adam bilmiyor.

bir de bir şey ikram etmeme huyları var. mesela bir kek, bisküvi aldığımızda arkadaş ortamında falan ikram edersin, hatta zorlarız bazen ama orda pek öyle olmuyor. kendisinden böyle bir şey beklemesen bile domuz gibi yemeye devam edebilir.

ayrıca sümkürmek kesinlikle ayıp bir şey değildir onlarda gayet normal. türkiye bazen zorlanıyorum bu konuda hayvan gibi silince olmuyor.

4 sene sonra editi: bazı kelimeler :d
  • genelleme yapacak olursak, herşeyi fazlasıyla ciddiye aldıklarından dolayı mizah denebilir.

bunun dışında diplomasi ve -hele hele- savaşmak diyenler tarih bilgilerini kesinlikle mustafa armağan ile kadir mısıroğlu'ndan almaktadırlar.

savaşmak konusuna zaman ayırmaya bile gerek görmeden es geçip diplomasiye gelirsek; iki dünya savaşına da kendilerine bile faydası olmaya ülkelerle müttefik olarak girmek gibi hatalar yaptıkları doğru. velakin savaş sonrasında -ekonomik etkinlikleriyle birlikte- avrupa birliği projesini hayata geçirmeleri, bismarck gibi bir diplomasi dehasını yetiştirmeleri ve şu anda dünyadaki en değerli/geçerli pasaporta sahip olmaları diplomasi alanında çok da başarısız olmadıklarını göstermektedir.
  • diplomatik olmak, rol yapmak, nabza göre şerbet vermek...bu anlamda ingilizlerin tam tersidirler. bir alman kızgınsa kızgın görünür, sevinçliyse sevinçli. bu zararına bile olacak olsa duygusunu gizleyemez, diplomatik olamaz. tak! diye hiç beklemediğin anda tepkisini koyar. bu kadar içi dışı bir başka millet görmedim ben.
  • (bkz: yazilim)
hesabın var mı? giriş yap