7 entry daha
  • sanat tarihinden ve sanat eğitiminden bîhaber öğrencileri tarafından tek otorite ilan edilmeye çalışılan asabi ebrucu.

ebru sanatı için çok kıymetli bir sanatçı olmasına rağmen, kendi yaptıkları dışında hiçbir şeyin ebru olmadığını savunarak aciz duruma düşüyor. lakin müridleri uçuruyor bittabi. kendisini mustafa düzgünmanın yılmaz savunucusu ilan etmiş ve kendine bu sayede kutsiyet katarak karalayıcı hareketlerini meşrulaştırmaya çalışıyor. hocasını iyi anlayamadığını veya işine gelmediğini düşünüyorum. bu tutumu günümüzün hilafet savunucularını anımsatıyor.

eleştirmekle çamur atmak arasındaki kalın çizgiyi reddeden, diğer otoritelerle sanatıyla değil sataşmalarıyla mücadele eden sevilen bir usta, üstad. lakin yıllar sonra bağnaz sanatçı olarak anılacak maalesef.

ben bu ebrucuları asla anlayamıyorum. neredeyse hiçbiri sadece sanatıyla gündeme gelmek istemiyor:

"o benim hocam"
    "o senin hocan değil, seni sevmezdi"
    "en ebru benim hepiniz sefilsiniz"
    "senin yaptığın ebru değil"
    "x hoca en çok beni severdi"
    "onlar ebrucu değil hain"
    "ebrudan bir tek ben para kazanabilirim"

bu ne ya?!?!? kendinize gelin lütfen aşiret dizilerindeki kan davaları gibisiniz.

yahu yaptığın şey nihayetinde enim konum ebru. globalleşmemiş bir sanat dalı. suyunun suyu yani. esasen tırt bir sanat olduğu için tarihte kimse sadece ebru ile uğraşmamış, yan dal olarak görmüş.
    ama şimdiki büyük ustalara bak, allah allaah o anlı şanlı 1. ebrucu, bizbiz boncuklu deli ibrahim. bir bunu bilmek bile delirmek için yeter...
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap